Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    New Member
    Join Date
    28-08-07
    Location
    .
    Posts
    13

    Default Χρήση proviron σε άτομο άνω των 45

    Καλησπέρα...αξίζει η χρήση 1 proviron τη μέρα σε κάποιον που ειναι 45 ετών και δεν έχει μπει ποτέ σε κύκλο;είναι ασφαλές;έχει παρενέργειες;

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    05-04-16
    Posts
    531

    Default

    με τι σκοπό?
    Κάποιος εδω στο φορουμ (αν θυμάμαι καλα) ειχε αναφέρει οτι ειχε επίπτωση στην hdl του.
    Εγω δεν εχω διαπιστώσει κατι τέτοιο. Η τουλάχιστον οχι σε σημείο που να ειναι εύκολα αντιληπτό
    Στην libido σίγουρα θα βοηθήσει.
    Εχει και κάποιες αντι-οιστρογονικές ιδιότητες.
    Last edited by LOGI; 17-01-24 at 12:51.

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Aν αξίζει σε σχέση με τι;

    Τι ακριβως ειναι το προβιρον

    Η μεστερολόνη (mesterolone) τακτοποιεί έλλειψη των ανδρογόνων, των οποίων η παραγωγή υποχωρεί σταδιακά με την πάροδο της ηλικίας. Επομένως, με τη μεστερολόνη θεραπεύονται όλες οι καταστάσεις που οφείλονται σε έλλειψη ενδογενών ανδρογόνων.

    Πηγή: Γαληνός Οδηγός Φαρμάκων


    Από μόνος σου μην κάνεις πειράματα. Αν είναι, κάνε εξετάσεις και θα σου πει ο γιατρός αν χρειάζεσαι.

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    05-03-17
    Posts
    286

    Default

    Όχι, δεν αξίζει.
    Αν φαντάζεσαι gains με proviron, καμία σχέση.
    Πέραν των άλλων η χρήση του μπορεί να ανεβάσει αρκετά και την προλακτίνη. Διάβασε και στις ανεπιθύμητες ενέργειες: "Παραδόξως, μπορεί να εμφανιστούν στοιχεία εκθήλυνσης, ειδικά γυναικομαστία".

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    05-04-16
    Posts
    531

    Default

    Το εχω χρησιμοποιήσει παρα πολλές φορές και για σχετικά μεγαλα διαστήματα αλλά οχι παραπάνω απο 1 χαπι την ημέρα
    Gains σίγουρα ΔΕΝ δεις. Αν το θέλεις για αυτο ΟΧΙ
    Με 1 χαπι την ημερα που λεει ειναι πολυ μικρές οι πιθανότητες για προλακτινη και γυναικομαστία.
    Βέβαια οργανισμός απο οργανισμό διαφέρει.

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    To proviron το χρησιμοποοιούν σε αγωνιστικη προετοιμασια ως αντιοιστογονο μαζί με το nolvadex.
    Eπισης για καποιον που δεν εχει κανει ποτε πριν κυκλο, δεν εχει καν νοημα να παρει το συγκεκριμένο.

  7. #7
    New Bodybuilder
    Join Date
    21-01-23
    Posts
    4

    Default

    Το θέμα είναι πως ο γιατρός θα σου πει ότι δε το χρειάζεσαι εκτός και αν το SHBG είναι πολύ ψηλό και η Ελεύθερη Τέστο είναι στο πάτο...

    Πχ. Εγώ: Ολική Τέστο 680 με SHBG όμως στο 63 (Αρκετά υψηλό για τα επίπεδα μου) με αποτέλεσμα η Ελεύθερη Τέστο να μην είναι στα καλύτερα επίπεδα που θα μπορούσε να είναι για ιδανικό muscle building και libido. Νομίζω μία δόση 25mg ανα μέρα η 2 μέρες θα μου κατέβαζε αισθήτα το SHBG με αποτέλεσμα καλύτερες αποδόσεις στη καθημερινότητα μου. Το πρόβλημα είναι πως κανείς ενδοκρινολόγος δε θέλει να μου το γράψει καθώς ειναι ΑΑΣ ( αν και πολύ ήπιο σε χαμηλές δόσεις) και δε μπορώ να το βρω χωρίς συνταγή απο φαρμακείο..

  8. #8
    Pumping Iron
    Join Date
    05-04-16
    Posts
    531

    Default

    Quote Originally Posted by DimitrisTz1992 View Post
    και δε μπορώ να το βρω χωρίς συνταγή απο φαρμακείο..
    Δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι τωρα τελευταια , αλλα παντα το συγκεγκριμενο το επαιρνα χωρις συνταγη.
    Εχω παρει τουλαχιστον 10 φορές (απο 2-3 κουτια καθε φορα) τα τελευταία 4 χρονια

  9. #9
    New Bodybuilder
    Join Date
    21-01-23
    Posts
    4

    Default

    Είσαι σίγουρος γι αυτό? Πότε αγόρασες τελευταία φορά? Από φαρμακείο στην Αθήνα?

    Ρωτάω καθώς έχω φτάσει σε απόγνωση..έχω εξηγήσει σε 5 ενδοκρινολόγους πως και καλή Τεστο που έχω, άμα το SHBG είναι στο θεό (63 σε κλίμακα 18-50 max) δεν έχω επαρκή Ελεύθερη Τεστο για να κάνει δουλειά το σώμα μου..μπορεί οι υπόλοιπες ορμόνες να είναι σε καλό επίπεδο, αλλά και πάλι έχω συμπτώματα χαμηλής Τεστο (κούραση, υπνηλία χωρίς λόγο, Ανεπαρκής στήση που οφείλεται σε πολύ χαμηλό οιστρογόνο λόγω ψήλου SHBG)...Το συκώτι μου είναι σε άριστη κατάσταση οπότε ο μόνος λόγος του ψηλού SHBG φαίνεται πως είναι κληρονόμικο...είτε στο 9-10% σωματικό λίπος και 480 Ολικη Τεστο, είτε στο 15% με 700 Ολικη Τεστο, πάλι στο Θεό είναι...Οπότε τους εξηγώ πως νιώθω και τι συμβαίνει και μου λένε ότι πρέπει να το κοιτάξω ψυχολογικά...Μα άμα εχεις χαμηλή Ελευθερη Τεστο εννοείται πως θα σε επηρεασει στο ψυχολογικο τομέα.. Δε νοείται να είμαι 32 χρονών με 700 Τεστο και να ειναι μέρες που λειτουργώ σαν 50άρης...

    Απλά βλέπουν τη σταμπα "ΑΑΣ" και τρομάζουν...αλλά είσαι εξειδικευμένος γιατρός ρε φίλε και όχι ο 60αρης θείος μου που δε ξέρει τι του γίνεται...
    Last edited by DimitrisTz1992; 23-02-24 at 19:24.

  10. #10
    New Bodybuilder
    Join Date
    21-01-23
    Posts
    4

    Default

    Quote Originally Posted by LOGI View Post
    Δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι τωρα τελευταια , αλλα παντα το συγκεγκριμενο το επαιρνα χωρις συνταγη.
    Εχω παρει τουλαχιστον 10 φορές (απο 2-3 κουτια καθε φορα) τα τελευταία 4 χρονια
    Θα ήθελα να μου πεις αν μπορείς δλδ...

  11. #11
    Pumping Iron
    Join Date
    05-04-16
    Posts
    531

    Default

    Εχεις ΠΜ

  12. #12
    New Bodybuilder
    Join Date
    21-01-23
    Posts
    4

    Default

    Quote Originally Posted by LOGI View Post
    Εχεις ΠΜ
    Δυστυχώ είμαι νέο μέλος και δε μπορώ να απαντήσω ακόμα σε ΠΜ αλλά κατάλαβα τι μου είπες...θα μπορούσα να πω ότι ακολουθώ αγωγή και απλά δε το συνταγογραφήσαμε αυτή τη φορά δεν έχω να χάσω κάτι...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Proviron....
    By KonstantinosV in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 07-12-12, 02:14
  2. Απώλεια λίπους για υπέρβαρο άτομο
    By nikolios in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 26
    Last Post: 15-01-11, 23:26
  3. Διατροφή για άτομο....εργασιομανή
    By teri in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 12-05-09, 01:11

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •