Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    17-02-24
    Posts
    3

    Default Αθλητικές Δοκιμασίες Προκύρηξης

    Καλησπερα στην ομαδα. Σε δυο μηνες θα τρεξω αθληματα για σχολες. Το προβλημα μου ειναι κυριως στο χιλιαρι οπου πρεπει να βγει σε 4,20.
    Πριν 5 μηνες ειχα ξανατρεξει αθληματα οπου κοπηκα με 4,52 στο χιλιαρι εκτοτε εκανα παυση και ξαναρχισα να προπονουμαι πριν δυο βδομαδες. Να σημειωσω οτι πονανε πολυ τα ποδια μου και ζοριζομαι πολυ να ολοκληρωσω τις προπονησεις μου και συχνα σταματαω πριν το στοχο μου. Γενικα σταματαω συνεχεια εκει που τρεχω. Αυτη τη στιγμη τα χιλια μετρα τα κανω γυρω στα 5.15 με τουλαχιστον δυο παυσεις (5βηματα περπατωντας). Κανω 4*100 μετρα σε χρονους 19 σταθερα. Ενα κατοσταρι πανω περπατωντας πισω και ξανα κατοσταρι. Τα 330 μετρα (γιατι ειναι μικροτερο το γηπεδο) τα κανω περιπου σε 1,27 το πρωτο και καθε επομενο γυρω στο 1.40 .

    Ειμαι γυναικα 1.70 62 κιλα αλλα ζοριζομαι με τα ποδια μου κυριως. Οι προπονησεις μου στο σταδιο ειναι συνηθως μισαωρου. Κανω δυο κυκλους με χρονο 4 κατοσταρια και μετα προσπαθω να τρεχω γυρω στους 5 γυρους τζοκινγκ. Λογω και ενος μωρου στο σπιτι δε προλαβαινω για βαρη ενδυναμωση κλπ. Πως να το διαχειριστω. Εχω απογοητευτει γιατι δεν πεφτουν οι χρονοι δεν μπορω να καταλαβω τι προπονηση να κανω να βοηθηθω. Εχει κολλησει στα ιδια το χρονομετρο οπως και οι αντοχες μου

  2. #2
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    466

    Default

    Μέχρι να γράψω μια απάντηση, ζητώντας σου περαιτέρω διευκρινίσεις, ρίξε μια ματιά στο παρακάτω νήμα
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=52399.

  3. #3
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    466

    Default

    Απέχεις περίπου ένα λεπτό από τον χρόνο-στόχο και έχεις δύο μήνες μπροστά σου.

    Όταν λες ότι πονάνε (και μάλιστα πολύ) τα πόδια, τι εννοείς; Είναι μυικός πόνος; Πόνος αρθρώσεων; Σε ποιό σημεία (-α) πονάς; Είναι και στα δύο πόδια το ίδιο; Έχεις ανάσες αλλά κόβεις ρυθμό λόγω των ποδιών;

    Για να έχεις μια αντίληψη των πραγμάτων, το 1:27 που κάνεις το πρώτο 330άρι, αντιστοιχεί σε ρυθμό 4:24/km, δηλαδή περίπου στον χρόνο με τον οποίο πρέπει να τρέξεις το 1000άρι, δηλαδή 3 συνεχόμενα 330άρια. Αφού τρέχεις το πρώτο 330άρι στον ρυθμό που πρέπει να τρέξεις το 1000άρι στις εξετάσεις, είναι λογικό τα επόμενα να βγαίνουν σε ρυθμό >5:00/km, διότι αυτή την στιγμή απέχεις από το αντίστοιχο επίπεδο (του 4:20/km).
    Τι διάλειμμα κάνεις μεταξύ των 330αριών;
    Τα 4x100, να υποθέσω ότι τα κάνεις σχεδόν όλα μέσα;

    Όταν είχες ξαναδώσει εξετάσεις στα αθλήματα, είχες προπονητική καθοδήγηση (για το 1000άρι) ή έκανες ότι διάβαζες στο διαδίκτυο με ίσως λίγο αυτοσχεδιασμό και συμβουλές από φίλους; Δεν το κατηγορώ, απλώς προσπαθώ να καταλάβω αν το 4:52 που έκανες, ήταν αποτέλεσμα μια σχετικά σωστής προετοιμασίας ή προέκυψε μετά από μια ''στο περίπου'' προετοιμασία.
    Ποιά είναι η ηλικία σου;

    Μπήκες για να πάρεις απαντήσεις αλλά αντ'αυτού, βομβαρδίζεσαι με ερωτήσεις...

  4. #4
    New Bodybuilder
    Join Date
    17-02-24
    Posts
    3

    Default

    Οταν εδωσα πριν 6 μήνες το 4,52 ηταν αποτελεσμα προπονησης με προπονητη. Συγκεκριμενα ειχα ξεκινησει τρεις μηνες πριν δωσω περιπου 2/3 φορες τη βδομαδα με 400ρια 300ρια 100αρια που μου εκανε ο προπονητης. Προσπαθουσα να ειμαι εντος των χρονων που ελεγε αλλα παντα ξεφευγα. Πχ μου ελεγε να κανω 1.30 τα 400μετρα 1 λεπτο διαλειμμα και παλι το ιδιο οσο περισσοτερα μπορουσα. Εντατικη προπονηση να κραταω χρονο σε χιλιαρι εκανα το τελευταιο μηνα. Ξεκινησα με 6 λεπτα μειωσα σε 5.20 και με πολυ ζορισμα καταφερα μολις το 4,52 την ημερα των αθληματων. Σε προπονηση το τελευταιο δεκαημερο ετρεχα 2 χιλιαρια (μερα παρα μερα) αλλα το χρονομετρο ηταν πάντα κολλημενο στο 5.15.

    Στο τωρα και με αποχη 6 μηνων, ξεκινησα πριν δυο βδομαδες ξανα τη προπονηση. Εχω θεμα αρχικα στο να ολοκληρωσω το χιλιαρι. (Σε διαφορετικο γηπεδο πλεον μικροτερο) κανω τον ενα γυρο (330) στο χρονο που προανεφερα αλλα δεν εχω αντοχη να συνεχισω. Ξεκιναω γρηγορα πεφτω αποτομα και πολυ σε ταχυτητα και περι τα 70 τελευταια μετρα επιταχυνω και βγαινει αυτος ο α χρονος. Σταματαω ενα λεπτο και κανω αλλα δυο τετοια.

    Μετα συνεχιζω με 100ρια κανω μια ευθεια επιστρεφω περπατοντας και ξανακανω την ευθεια τρεχοντας (4*100 τρεχοντας και 4 περπατωντας πισω).

    Η ηλικια μου ειναι 28. Με εναν προπονητη που εκανα εχτες με εβαλε να τρεξω το εξης με αυξομειωσεις πχ τρεξιμο 70 μετρα 200 χαλαρο τρεξιμο, τρεξιμο τα 140 χαλαρο τρεξιμο τα 130, τρεξιμο με ενταση 200 μετρα χαλαρο τα 70 και τρεξιμο ενα ολοκληρο 270 χωρις να σταματησω ολο αυτο. 3 λεπτα ξεκουραση και παλι το ιδιο επι τρεις φορες. Πριν τα τελευταια 270μετρα τα ποδια απο τα γονατα και κατω λυγιζαν δεν με αφηναν να επιταχυνω σταματουσα συνεχεια σε φορα τζοκινγκ/περπατημα και προσπαθουσα να ολοκληρωσω να μη τα παρατησω. Αυτο που μου ειπε οταν τελειωσα το δευτερο σετ ειναι οτι ειχα παλμους 145 και μου ειπε οτι ειχα να δωσω και αλλο αλλα εγω ενιωθα εξαντλημενη οτι με το ζορι το τελειωσα.

    Συνηθως ξεκιναω 3 γυρους τζοκινγκ προθερμανση και οταν τελειωνω ειμαι ηδη στους 185 παλμους

  5. #5
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    466

    Default

    Λοιπόν...

    Quote Originally Posted by Mchr View Post
    Οταν εδωσα πριν 6 μήνες το 4,52 ηταν αποτελεσμα προπονησης με προπονητη. Συγκεκριμενα ειχα ξεκινησει τρεις μηνες πριν δωσω περιπου 2/3 φορες τη βδομαδα με 400ρια 300ρια 100αρια που μου εκανε ο προπονητης.
    Τρεις μήνες είναι πολύ μικρό διάστημα, αναλόγως του αρχικού επιπέδου βέβαια. Για το δικό σου επίπεδο (τότε), ξεκίνησες πολύ αργά!
    Προσπαθουσα να ειμαι εντος των χρονων που ελεγε αλλα παντα ξεφευγα. Πχ μου ελεγε να κανω 1.30 τα 400μετρα 1 λεπτο διαλειμμα και παλι το ιδιο οσο περισσοτερα μπορουσα.
    1:30/400m Αυτό σημαίνει ρυθμό 3:45/km. Δεν υπάρχει περίπτωση να έκανες τέτοιο χρόνο! Μήπως δεν θυμάσαι καλά;
    Αν σου ζητούσε τέτοιο χρόνο ο προπονητής σου...


    Εντατικη προπονηση να κραταω χρονο σε χιλιαρι εκανα το τελευταιο μηνα. Ξεκινησα με 6 λεπτα μειωσα σε 5.20 και με πολυ ζορισμα καταφερα μολις το 4,52 την ημερα των αθληματων. Σε προπονηση το τελευταιο δεκαημερο ετρεχα 2 χιλιαρια (μερα παρα μερα) αλλα το χρονομετρο ηταν πάντα κολλημενο στο 5.15.
    Τι θα μπορούσε να αλλάξει μέσα σε δύο μέρες; Σχεδόν τίποτα!
    Το τρέξιμο είναι μια στοιχειώδης, κινησιολογικά, δραστηριότητα, όπου η τεχνική έχει πολύ μικρή σημασία. Εννοώ ότι όλοι μπορούν να τρέχουν κουτσά στραβά. Οπότε η επίδοση εξαρτάται από τους βιολογικούς δείκτες (αερόβια ικανότητα, διαχείριση γαλακτικού οξέος κλπ.) Δεν είναι σουτ από το τρίποντο όπου αν είσαι τυχερή, μπορεί να βάλεις καλάθι. Στο τρέξιμο δεν υπάρχει τύχη.

    Στο τωρα και με αποχη 6 μηνων, ξεκινησα πριν δυο βδομαδες ξανα τη προπονηση.
    Με δεδομένη την εξάμηνη αποχή, πάλι ξεκινάς πάρα πολύ αργά.
    Εχω θεμα αρχικα στο να ολοκληρωσω το χιλιαρι. (Σε διαφορετικο γηπεδο πλεον μικροτερο) κανω τον ενα γυρο (330) στο χρονο που προανεφερα αλλα δεν εχω αντοχη να συνεχισω. Ξεκιναω γρηγορα πεφτω αποτομα και πολυ σε ταχυτητα και περι τα 70 τελευταια μετρα επιταχυνω και βγαινει αυτος ο α χρονος. Σταματαω ενα λεπτο και κανω αλλα δυο τετοια.

    Μετα συνεχιζω με 100ρια κανω μια ευθεια επιστρεφω περπατοντας και ξανακανω την ευθεια τρεχοντας (4*100 τρεχοντας και 4 περπατωντας πισω).

    Η ηλικια μου ειναι 28. Με εναν προπονητη που εκανα εχτες με εβαλε να τρεξ
    ω το εξης με αυξομειωσεις πχ τρεξιμο 70 μετρα 200 χαλαρο τρεξιμο, τρεξιμο τα 140 χαλαρο τρεξιμο τα 130, τρεξιμο με ενταση 200 μετρα χαλαρο τα 70 και τρεξιμο ενα ολοκληρο 270 χωρις να σταματησω ολο αυτο. 3 λεπτα ξεκουραση και παλι το ιδιο επι τρεις φορες.
    Αυτή η προσέγγιση έχει περισσότερη λογική.
    Πριν τα τελευταια 270μετρα τα ποδια απο τα γονατα και κατω λυγιζαν δεν με αφηναν να επιταχυνω σταματουσα συνεχεια σε φορα τζοκινγκ/περπατημα και προσπαθουσα να ολοκληρωσω να μη τα παρατησω. Αυτο που μου ειπε οταν τελειωσα το δευτερο σετ ειναι οτι ειχα παλμους 145 και μου ειπε οτι ειχα να δωσω και αλλο αλλα εγω ενιωθα εξαντλημενη οτι με το ζορι το τελειωσα.

    Συνηθως ξεκιναω 3 γυρους τζοκινγκ προθερμανση και οταν τελειωνω ειμαι ηδη στους 185 παλμους

  6. #6
    New Bodybuilder
    Join Date
    17-02-24
    Posts
    3

    Default

    Σε χθεσινή προπόνηση ακολούθησα το εξής προπονητικό πλάνο (όπως μου ειπε ο προπονητης ειχε να κανει με το αεροβιο αναεροβιο κλπ).

    3 γυροι προθερμανση των 300μετρων.

    Ξεκινησα 300 μετρα τρεξιμο το εκανα σε 1.17 περπατημα 100 μετρα και συνεχισα με 500 μετρα τρεξιμο σε 3 λεπτα, περπατημα παλι 100 μετρα και τρεξιμο αλλα 200 (δεν θυμαμαι χρονο). Παύση 3 λεπτά μετά τρεξιμο παλι 200 μέτρα το εκανα εγω σε 0,51 και μετα επισης συνεχισα σε 200αρια 300αρια οπου καπου εχασα τη χρονομετρηση . Καποιοι γυροι περπατημα αλλοι τζοκινγκ για αποθεραπεια.

    Για τελος ετρεξα 4*45μέτρα σε περιπου 5,5δευτερα το καθενα. Ενα 45αρι περπατημα πισω και παλι το ιδιο για να με βοηθησει στη ταχύτητα οπως μου ειπε ο προπονητης.


    Σχετικα με τη παλιά προπόνηση που μου ζητουσε αλλος προπονητης 1.30/400 μετρα να πω οτι δεν το εβγαζα. Μου το ζηταγε το τελευταιο μηνα του τριμηνου. Αλλο το εκανα 1.50 αλλο 2 λεπτα.

    Θεωρω οτι ειμαι παρα πολυ αργη οταν τρεχω και οταν προσπαθω να αυξησω ταχυτητα φουσκωνω νωρις και πριν το στοχο πεφτω παλι πολυ σε ταχυτητα και ή σταματαω ή περπαταω σερνωντας το σωμα μου.

    Οταν τρεχω τζοκινγκ στο δρομο μπορω να πηγαινω ακομα σε σταθερο ρυθμο ανετα για 20/30/40 λεπτα με παλμους που δεν ξεπερνανε τους 120. Η ταχυτητα δεν μου ερχεται


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αθλητικές δοκιμασίες 1000ρι αντοχή
    By Konstantina tafff in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 18
    Last Post: 03-01-23, 19:03
  2. Replies: 16
    Last Post: 23-01-10, 02:11
  3. Replies: 0
    Last Post: 27-05-06, 21:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •