Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    New Member
    Join Date
    25-03-24
    Posts
    16

    Default προπόνηση για μια αρχάρια

    Γεια σας!!
    Θα ηθελα μια βοήθεια κ μια άποψη αν γνωρίζετε, σχετικά με το πρόγραμμα που ακολουθώ.
    Ξεκίνησα βάρη τον Νοέμβριο αρχικά 2 φορές την βδομάδα ( όλο το σώμα-κυκλικά ) και το τελευταίο διάστημα (2μηνες περίπου) κάνω 3 φορές την βδομάδα ( δεν μπορώ παραπάνω ). Γυμνάζω όλο το σώμα κάθε φορά που παω γυμ? Μου είπαν όμως πως δεν θα δω διαφορά αν γυμνάζω κάθε φορά όλο το σώμα. Ισχύει; Η αλήθεια είναι ότι η διαφορά που βλέπω είναι απειροελάχιστη στους 5 μήνες. Όποτε μάλλον κάτι κάνω λάθος.
    Αυτό που με νοιάζει περισσότερο είναι το να σφίξει το σώμα μου και κυρίως τα πόδια και οι γλουτοί, όπως και να αυξήσω την μυική μάζα στους γλουτούς περισσότερο και να χάσω λίπος από το σώμα μου γενικότερα . Οσο αφορά το φαγητό τρώω τα πάντα δεν στερούμε τίποτα, με μέτρο βέβαια.. ( χρειάζομαι διατροφή το γνωρίζω ???? )
    είμαι γυναίκα με ύψος 1.70 και
    βάρος: 60 κιλά.
    Μπορείτε να μου πειτε κάποια τιπ για να πετύχω αυτό που θελω και να αρχίσω να βλέπω διαφορά στο σώμα μου όσο αφορά το πρόγραμμα γυμναστικής ( ή και διατροφής ) γιατί όπως σας είπα μπορώ μόνο 3 φορές την βδομάδα μόνο ..

  2. #2
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    466

    Default

    Καλώς την!

    Quote Originally Posted by Pyramid View Post
    Ξεκίνησα βάρη τον Νοέμβριο αρχικά 2 φορές την βδομάδα ( όλο το σώμα-κυκλικά ) και το τελευταίο διάστημα (2μηνες περίπου) κάνω 3 φορές την βδομάδα ( δεν μπορώ παραπάνω ). Γυμνάζω όλο το σώμα κάθε φορά που παω γυμ? Μου είπαν όμως πως δεν θα δω διαφορά αν γυμνάζω κάθε φορά όλο το σώμα. Ισχύει; Εξαρτάται. Ως τελείως αρχάρια, μπορείς με σχετικά μικρό όγκο προπόνησης (δηλαδή αριθμό set ανά μυική ομάδα), να έχεις αποτελέσματα. Αν αυτός ο όγκος μπορεί να χωρέσει σε 1 συνεδρία, έχει καλώς. Όσο απομακρύνεσαι από το στάδιο του τελείως αρχάριου, ο όγκος πρέπει να μεγαλώσει, οπότε πρέπει να συνεχίσεις με το λεγόμενο split (διαχωρισμό), δηλαδή να χωρίζεις την εκγύμναση του σώματος σε 2 ή 3 μέρες. Υπάρχουν διάφορα split, όλα δουλεύουν αρκεί να πληρούνται κάποιες βασικές αρχές της προπόνησης μυικής υπερτροφίας. Δημοφιλή split είναι το push-pull-legs (3 μέρες), upper-lower (2 μέρες), αλλά και οποιοσδήποτε άλλος διαχωρισμός μπορεί να είναι αποτελεσματικός. Εφ'όσον έχεις 3 μέρες διαθέσιμες, καλό θα ήταν να χωρίσεις το σώμα σε δύο ημέρες, ώστε την 1η και 2η μέρα να έχεις ολοκληρώσει όλες τις μυικές ομάδες, και η 3η μέρα να είναι επανάληψη της 1ης. Έτσι θα έχεις εκγύμναση 2 φορές την εβδομάδα για κάθε μυική ομάδα. Η αλήθεια είναι ότι η διαφορά που βλέπω είναι απειροελάχιστη στους 5 μήνες. Όποτε μάλλον κάτι κάνω λάθος..Πολλά μπορεί να κάνεις λάθος. Προπονητικά ή διατροφικά. Πχ αριθμό set, επαναλήψεων, τεχνική εκτέλεσης, διάλειμμα μεταξύ των set, πρόσληψη πρωτεΐνης κλπ.
    Αυτό που με νοιάζει περισσότερο είναι το να σφίξει το σώμα μου και κυρίως τα πόδια και οι γλουτοί, όπως και να αυξήσω την μυική μάζα στους γλουτούς περισσότερο και να χάσω λίπος από το σώμα μου γενικότερα. Το σώμα φτιάχνει πιο εύκολα μυική μάζα, όταν βρίσκεται σε θερμιδικό πλεόνασμα, και χάνει λίπος όταν βρίσκεται σε θερμιδικό έλλειμμα. Εδώ τα βασικά περί Θερμιδικού ισοζυγίου. Οσο αφορά το φαγητό τρώω τα πάντα δεν στερούμε τίποτα, με μέτρο βέβαια.. ( χρειάζομαι διατροφή το γνωρίζω ???? )
    είμαι γυναίκα με ύψος 1.70 και
    βάρος: 60 κιλά.
    Μπορείτε να μου πειτε κάποια τιπ για να πετύχω αυτό που θελω Αν λέγοντας tip, εννοείς πράγματα που σε σύντομο χρονικό διάστημα και χωρίς (έστω στοιχειωδώς) οργανωμένη προπόνηση και διατροφή, θα σου δώσουν αποτελέσματα, απλά δεν υπάρχουν. Συνέπεια και συνέχεια σε βάθος χρόνου, με προπόνηση και διατροφή που, τουλάχιστον σ'αυτό το αρχικό στάδιο, σέβονται κάποιους βασικούς κανόνες. Αυτός είναι ο μόνος δρόμος. και να αρχίσω να βλέπω διαφορά στο σώμα μου όσο αφορά το πρόγραμμα γυμναστικής ( ή και διατροφής ) γιατί όπως σας είπα μπορώ μόνο 3 φορές την βδομάδα μόνο ..

  3. #3

    Default

    Καλησπερα στην μυστρια!!!καλωσορισες στο ταξιδι για την σιδερικη ιθακη!!!δυστυχως χωρις να θελω να σε απογοητευσω το σιδερικο ταξιδι ειναι μακρυ...οποτε απλα σιδερενια υπομονη!!!αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα θα ηταν πολυ καλο να βρεις εναν προπονητη...αλλιως αν δε βιαζεσαι μπορεις και μονη σου να εξερευνησεις τις πτυχες του σιδερενιου αθληματος!!!θα σου παρει καποια χρονακια βεβαια...υπαρχουν πλεον τοσες πληροφοριες στο διαδυκτιο...να μου πεις απο την μια ειναι καλο απο την αλλη απλα χανεσαι στη απειρη πληροφορια!!!οπως και να εχει σιδερενια υπομονη και καλη σιδερικη αρχη στις σιδερικες περιπτυξεις!!!
    Last edited by Frank Castle; 26-03-24 at 02:25.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αρχάρια στο μονόζυγο
    By Itsaliki in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 7
    Last Post: 08-05-21, 19:57
  2. Απορίες από μια αρχάρια
    By katiregina in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 1
    Last Post: 27-04-19, 12:01
  3. Νέο Μέλος (Αρχάρια)!
    By AngieS in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 6
    Last Post: 28-12-14, 19:50
  4. Πιο αρχάρια και από αρχάρια
    By Greekthatcher in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 15
    Last Post: 26-12-14, 02:42
  5. Replies: 2
    Last Post: 29-11-10, 02:18

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •