Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-04-24
    Posts
    3

    Default Νέα και αρχάρια

    Καλημέρα, σε όλους είμαι καινούργια στο forum, σας παρακολουθώ αρκετό καιρό και πήρα την απόφαση να γραφτώ εδώ. Είμαι 29 ετών, 1.62 και 67 κιλά. Έχω ξεκινήσει διατροφή σε διατροφολόγο εδώ και 1 χρόνο, και έχω χάσει 8 κιλά, να πω ότι ήμουν χρόνια υπέρβαρη σταθερή στα 75 κιλά. Τους τελευταίους 5 μήνες έχω κολλήσει στα 66-67 κιλά και πήρα την απόφαση τους 2 τελευταίους μήνες να γραφτώ γυμναστήριο μπας και ξεκολλήσει ο μεταβολισμός μου. Παρόλα αυτά έχω μείνει ίδια, να πω πως δεν έχω εμπειρία από γυμναστήριο, οπότε θα ψαχτώ με threads από δω. Οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχούμενη.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλώς όρισες στο φόρουμ!
    Εκανες την καλύτερη επιλογη να ξεκινήσεις γυμναστική με βάρη! Αν και το ιδανικό θα ηταν να το χες κάνει από
    την πρώτη στιγμή που ξεκίνησες την προσπάθειά σου.
    Συνεχίζεις να συνεργάζεσαι με τον διατροφολόγο;
    Αν όχι, ακολουθείς συγκεκριμένο διαιτολόγιο; Μετράς ποσότητες; Μήπως τρως και εκτός;
    Στην γυναικεία ενότητα θα βρεις οδηγούς προπόνησης για αρχάριες που θα σε καθοδηγήσουν στα πρώτα σου βήματα!
    Έχε στο νου σου πως τώρα που θα κανεις γυμναστική, το σώμα σου θα ανεβάζει και μυικό ιστό.
    Αυτό μπορει να σημαίνει μικρή μείωση στη ζυγαριά (ή και να ειναι σταθερή) όμως μη σε μπερδέψει.
    Το σώμα απλά αλλάζει σύσταση. Γι αυτό καλό είναι να μη στηρίζεσαι μονο σ αυτή αλλά να
    βγάζεις φωτογραφίες σύγκρισης, να μετριέσαι με μεζούρα ή να έχεις κάποια ρούχα ως σημείο
    αναφοράς να βλέπεις αν χάνεις πόντους.
    Last edited by Kardoula; 12-04-24 at 11:56.

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-04-24
    Posts
    3

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Kαλώς όρισες στο φόρουμ!
    Εκανες την καλύτερη επιλογη να ξεκινήσεις γυμναστική με βάρη! Αν και το ιδανικό θα ηταν να το χες κάνει από
    την πρώτη στιγμή που ξεκίνησες την προσπάθειά σου.
    Συνεχίζεις να συνεργάζεσαι με τον διατροφολόγο;
    Αν όχι, ακολουθείς συγκεκριμένο διαιτολόγιο; Μετράς ποσότητες; Μήπως τρως και εκτός;
    Στην γυναικεία ενότητα θα βρεις οδηγούς προπόνησης για αρχάριες που θα σε καθοδηγήσουν στα πρώτα σου βήματα!
    Έχε στο νου σου πως τώρα που θα κανεις γυμναστική, το σώμα σου θα ανεβάζει και μυικό ιστό.
    Αυτό μπορει να σημαίνει μικρή μείωση στη ζυγαριά (ή και να ειναι σταθερή) όμως μη σε μπερδέψει.
    Το σώμα απλά αλλάζει σύσταση. Γι αυτό καλό είναι να μη στηρίζεσαι μονο σ αυτή αλλά να
    βγάζεις φωτογραφίες σύγκρισης, να μετριέσαι με μεζούρα ή να έχεις κάποια ρούχα ως σημείο
    αναφοράς να βλέπεις αν χάνεις πόντους.
    Καλησπέρα, σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, συνεχίζω με την διατροφολόγο, μου είχε πει και εκείνη να ξεκίναγα από την αρχή γυμναστική, αλλά λόγο επίπονης δουλειά δεν είχα αντοχές, μου έκανε λιπομετρηση τον Δεκέμβριο (μου έχει πει δεν είναι έμπιστες 100% απλά σου δίνουν μια γενική εικόνα, αν θέλω να μετριέμαι με μεζούρα και ζυγαριά ) μου είχε βγάλει Fat 22,5% και Fat mass: 14.5kg και μυική μαζα: 55~ kg και πυκνοτητα/μέγεθος οστου 2.3kg. Βέβαια για τον μεταβολισμό, επειδή πάσχω από πολυκυστικες ωοθήκες παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο, οι ορμονες, οπότε υπάρχει μια δυσκολία (μαζεύω πιο πολύ στη κοιλιά). Τώρα όσο αφορά τη γυμναστική προσπαθώ να πηγαίνω 2-3 φορές την εβδομάδα και την χωρίζω ως εξης: μια μέρα : στήθος ώμοι ραχιαιους
    2μερα: χέρια κοιλιακοι
    3μερα: πόδια, προσαγωγοι, απαγωγοις, γλουτούς
    (Δεν μου βγαίνουν πάντα 3 μέρες την βδομάδα λόγω της δουλειάς, και αντοχών) πάντα κάνω λίγο ποδήλατο στατικό πριν τα βάρη για κάνα 15λεπτο, και μετά το πέρας των ασκήσεων διατάσεις.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Eπειδή κι εγώ έχω πολυκυστικές, μπορω να σου πω με βεβαιότητα πως μπορείς άνετα να φτάσεις το τόχο σου.
    Αν μπορεις να κανεις 3 φορες γυμναστική, κάνε τον εξής διαχωρισμο

    στήθος, ώμοι, τρικέφαλα
    πλάτη , δικέφαλα
    πόδια


    Από τη στιγμή που πας στη διατροφολογο, δεν σου έχει κάνει αλλαγες τοσους μηνες απο τη στιγμή που δεν χάνεις;!

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-04-24
    Posts
    3

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Eπειδή κι εγώ έχω πολυκυστικές, μπορω να σου πω με βεβαιότητα πως μπορείς άνετα να φτάσεις το τόχο σου.
    Αν μπορεις να κανεις 3 φορες γυμναστική, κάνε τον εξής διαχωρισμο

    στήθος, ώμοι, τρικέφαλα
    πλάτη , δικέφαλα
    πόδια


    Από τη στιγμή που πας στη διατροφολογο, δεν σου έχει κάνει αλλαγες τοσους μηνες απο τη στιγμή που δεν χάνεις;!
    Μου έχει κάνει κατά καιρούς αλλαγές στην διατροφή, άλλες φορές έφτανα μέχρι τα 65, αλλά ποτέ πιο κάτω (θέλω να φτάσω 60 κιλά) επίσης δεν τρώω απέξω, βάζω ταπερακια και τα παίρνω στη δουλειά. Π.χ. Αν δουλεύω 3μμ-10μμ θα παρω το μεσημεριανό μου, απογευματινό, φρούτο ή ξηρούς καρπούς και το βράδυ θα φάω μόλις γυρίσω κάτι ελαφρύ.

  6. #6
    New Member Λευτερης χ's Avatar
    Join Date
    19-04-24
    Location
    Σαλαμινα
    Posts
    8

    Default

    Καποιος να εξηγηση γιατι δεν με αφηνει να γραψω για τους νεου μελους στο φορουμ και με λεει ειναι κλειδωμενο....η σελιδα αυτη ειναι ενεργη η οχι?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αρχάρια στο μονόζυγο
    By Itsaliki in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 7
    Last Post: 08-05-21, 19:57
  2. Αρχάρια και σε απελπισία
    By Katerina25 in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 6
    Last Post: 02-05-20, 02:32
  3. Αρχάρια και Γράμμωση
    By fitmomof2 in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 46
    Last Post: 06-04-16, 22:14
  4. Πιο αρχάρια και από αρχάρια
    By Greekthatcher in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 15
    Last Post: 26-12-14, 02:42
  5. Καλησπέρα - Αρχάρια Εδώ!!
    By Barbara93 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 12
    Last Post: 20-03-14, 01:01

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •