Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
    New Bodybuilder

Default Απώλεια λίπους

Καλησπέρα σε όλους και όλες,
    Θα ήθελα μία γνώμη από κάποιον πιο έμπειρο!

Είμαι 27 χρονών, γυμνάζομαι κάπως πιο σταθερά και σοβαρά τα τελευταία 5-6 χρόνια. Δεν είμαι κάτι τρελό, δεν είμαι για να κατέβω σε αγώνες, απλά σε επίπεδο φυσικά γυμνασμένο.

Είμαι 1.78 ύψος και 74-75 κιλά αυτή τη στιγμή. Το ποσοστό λίπους μου από estimates είναι γύρω στα 12-13%. Φαίνεται δηλαδή ότι γυμνάζομαι, υπάρχει γράμμωση, αλλά δεν είναι σίγουρα όσο καθαρή όσο θα ήθελα.

Οι κοιλιακοί είναι σίγουρα το χειρότερο μου σημείο επειδή εκεί κυρίως αποθηκεύω λίπος (τα χέρια μου πχ είναι πολύ γραμμωμένα), διακρίνονται μεν αλλά δεν είναι ακόμα στεγνοί όπως θέλω.

Έχω μία επιθυμία να πέσω σε ένα ποσοστό 9-10% αρχικά, να με δω πιο γραμμωμένο.

Παράλληλα όμως, δε θέλω καθόλου να χάσω κιλά. Όπου διαβάζω, γράφουν ότι κόψιμο λίπους δε γίνεται χωρίς θερμιδικό έλλειμα αλλά ρε φίλε δε νιώθω ότι τα κιλά μου είναι τόσα πολλά για να αρχίσω να τα κόβω κιόλας και επίσης νιώθω καλά σε αυτό το βάρος, δε θα ήθελα να πέσω.

Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου; Έχω μπερδευτεί λίγο.

Επίσης δεν έχω κάνει ποτέ κάτι σαν cutting προηγουμένως, μέχρι τώρα μόνο ανέβαινα κιλά και δεν ξέρω τι περιλαμβάνει πέρα από το είσαι σε θερμιδικό έλλειμα. Πως διατηρείς τη μυική σου μάζα από την απώλεια βάρους; Τι αλλάζει στην προπόνηση κλπ?

Να πω για τα πρακτικά ότι αυτή τη στιγμή δεν ακολουθώ κάποιο στόχο, κάνω μία basic διατροφή διατήρησης, τα μακρος μου είναι πάνω κάτω στο 45/30/25, γυμνάζομαι 3-4 φορές τη βδομάδα (θα ήθελα περισσότερες αλλά δουλειά) και παίρνω από συμπληρώματα πρωτείνη, κρεατίνη και κάτι bcaas (αυτά όχι πολύ σταθερά).
    Last edited by yung; 14-06-24 at 11:01.

Pumping Iron Quarter's Avatar

Καλώς τον!

Δεν ζητάς πολλά...και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο...

Πράγματι, χωρίς θερμιδικό έλλειμα δεν γίνεται να χάσεις λίπος, και αν κάποιος επιμένει για το αντίθετο, ευγενικά να αλλάξεις θέμα συζήτησης!
    Αν χάσεις 2 κιλά λίπος, χωρίς να χάσεις μυική μάζα (που θα χάσεις λίγη), θα είσαι 73, οπότε θα φαίνεσαι μεν πιο γραμμωμένος αλλά θα φαίνεσαι και λιγότερο ογκώδης.
    Για όσους δεν έχουν φαρμακευτική υποβοήθηση, αυτό είναι το αιώνιο δίλημμα: πού θα βάλουν την κόκκινη γραμμή μεταξύ (ικανοποιητικού) όγκου και (ικανοποιητικής) γράμμωσης. Ένας natural, δεν μπορεί να τα έχει (σε μεγάλο βαθμό) και τα δύο!

Σκέψου ένα τρίγωνο, του οποίου δεν μπορεί να ισχύουν και οι τρείς κορυφές, αλλά το πολύ οι δύο!

Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar

Πράγματι όπως είπε και ο Quarter για φυσικούς αθλητές είναι θέμα πόση μάζα μπορούμε να κρατάμε σε χαμηλά ποσοστά λίπους. Εφόσον όμως αυτό το δρόμο επιλέξαμε αυτό που μετράει είναι ένας σχετικός ρεαλισμός. Πολλές φορές το αποτέλεσμα διαφέρει απο τις προσδοκίες (που ίσως επηρεάζονται από μη φυσικά πρώτυπα).
    Στο προκείμενο. Δεν έχεις αρκετή άλιπη μάζα για το ύψος σου αλλά δεν θα χάνονταν ο κόσμος αν έχανες 2 κιλά για να πας κάπου στο 10%. Για να περιορίσεις την πιθανότητα απώλειας μυών καλό θα ήταν να έχεις μικρό έλλειμμα (λχ -10-15%) και αρκετή πρωτείνη (2γρ).
    Απο προπόνηση κράτα την ένταση και έλεγξε τον όγκο μήπως και δεν αναρρώνεις επαρκώς. Η προσθήκη μερικών αερόβιων χωρις υπερβολές μπορεί να βοηθήσει.
    Τα μάκρος που αναφέρεις ως ποσοστά απο μόνα τους δε λένε τίποτα. Άλλη εικόνα δίνουν στις 3000 και άλλη στις 2000 θερμίδες. Καλλίτερα δες τα ως γρ/κιλό.
    Rome wasn't built in a day

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)