Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 33
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-11-08
    Location
    Rethymno.
    Posts
    63

    Default Τα Φώτα Σας Για Τη Διατροφή Μου Παρακαλώ!

    γεια σας παιδια,λοιπον θελω να την γνωμη σας για την διατροφη μου...ειμαι 18 χρονων 1.80, 80 κιλα, γυρω στο 13% λιπος μπορει κ πιο λιγο...γυμναζομαι συστηματικα εδω κ 9 μηνες..καταφερα απο 100 κιλα( ναι ναι τα ειχα τα χαλακια μου) να πεσω στα 80 με πολυ προσπαθεια..εδω κ 3 μηνες χρησιμοποιω μια διατροφη που μου την εχει δωσει διαιολογος..παιδια δ ξερω τι πιστευετε αλλα δουλεψε τρελα πανω μου...ενδεικτικα στο 1ο μηνα που την χρησιμοποιησα ειχα κερδος γυρω στα 350 γραμμ μυικης μαζας κ το λιπος επεσε απο 22 στο 17..

    ΠΡΩΙΝΟ
    60 γραμ. δημητριακα fitness κ 240 γραμ φρεσκο γαλα 1,5% λιπαρα

    κ μετα απο καποια ωρα,σιγοθρα πριν το μεσημεριανο ενα ποτηρι χυμο(amita motion)

    MESHMERIANO

    εδω παιδια εχω ποικιλια τροφων(κοτοπουλο 300 γραμ,ομελετα,ψαρι,οσπρια,μοσχαρι 270 γραμ,χοιρινο270 γραμ,μπιφτεκια 270 γραμ,μακαρονια με σαλτσα τονο,κ λαδερο φαφητο 1 φορα την βδομαδα οπως φασολακια φρεσκα η αρακα)με σαλατα παντα9(ντοματα,αγγουρι η μαρουλι,λαδι,βαλσαμικο)

    ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ
    ενα φρουτο(συνηθως μπανανα η μηλο)
    ενα γιαουρτι 0%

    ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ

    τονο κ μια πατατα βραστη η ψητη

    ΒΡΑΔΥΝΟ

    εχω κ εδω μια ποικιλια(75 γραμ παξιμαδι με 200 γραμ ντοματα κ 65 μυζηθρα με λιγο λαδακι, η μια τονοσαλατα με λαδι κ βαλσαμικο η ενα τοστ τυρι γαλοπουλα κ ντοματα με ενα φρουτο)

    ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΥΠΝΟ

    ενα ποτηρι φρεσκο γαλα 1,5%



    απο συμληρωματα αρχισα κρεατινη τωρα της eas thn phosphagen 4 φορες την ημερα..στοχος μου ειναι η μυικη αναπτυξη με οσον το δυνατον λιγοτερο λιπος...εεπισης αρχισα να χρησιμοποιω την προπονηση με επιπεδα του brawny...τι να διοθωσω? τι βρισκεται λαθος? ολες οι γνωμες ειναι δεκτες...sorry για το μεγαλο ποστ!
    eat what you need,train hard, sleep well....

  2. #2
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    προτείνω αλλάξεις το χυμό με 1-2 φρέσκα φρούτα.
    ΣΤο 1ο γευμα να προσθέσεις και 2-3 ασπράδια με ένα κρόκο
    στο τελευταίο γευμα η πρωτείνη είναι λίγη ,φάε 2 γιαούρτια 2%,
    επειδή έτσι αυξάνεται η συνολική λήψη πρωτείνης μπορείς να μειώσεις λίγο τις ποσότητες κρέατος \ψαριού στα άλλα γευματα

    όταν σταματήσεις να παίρνεις βάρος μπορείς να κάνεις ένα βήμα μπροστά αυξάνοντας τον υδατάνθρακα στο μεταπροπονητικό και τις θερμίδες στο τελευταίο γεύμα

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-04-08
    Location
    .
    Posts
    10

    Default

    Ρε συ γιαννη για τα ασπραδια που λετε ολοι επειδη εχουν πολυπρωτεινη τα τρςτε ωμα?θα ηθελα και εγω να τα προσθεσς στη διατρωφη μου αλλα ωμα δν μπορω:(

  4. #4
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    Μπορεις φιλε να τα κανεις μια ωραια ομελετα! Δεν ειναι αναγκη να τα φας και ωμα, ασε που υπαρχει και ο κινδνος της σαλμονελας.. Εδω εγω που μπορω να τα τρωω ωμα δεν το κανω γιαυτον ακριβως το λογο. Οποτε 4-5 ασπραδιαμε 1 κροκο ομελετα σε αντικολιτικο τηγανι και σε 3-4 λεπτακια εισαι ετοιμος..
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    07-02-08
    Location
    South Sandwich Islands.
    Posts
    561

    Default

    πωπω...σοβαρα τα τρως ωμα μαν? χμμ..νομιζω πως μου ηρθε αναγουλα η κατι τετοιο πραγματικα...

  6. #6
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    κ καλα πας κ ξοδευεις λεφτα σε διαιτολογο αφου το φορουμ ειναι γεματο με διατροφες παρομοιες,ισως κ καλυτερες...

    Καταλαβαινω ομως την ψυχολογια σου.θελεις να εισαι σιγουρος οτι αυτο που κανεις στο δινει να το κανεις καποιος επιστημονας κ επισης κακα τα ψεματα οτι δνε το πληρωνουμε δεν το εκτιμαμε κ τοσο με αποτελεσμα να μην το κανουμε.

    εισαι σε καλο δρομο αλλα νομιζω οτι για τα κιλα σου τρως μεγαλες ποσοτητες σε κοτοπουλο ,ψαρι κτλ. βεβαια δεν μπορω να αμφισβητησω την γνωμη ενος διαιτολογου παρ ολα αυτα εκφραζω απλα καποιες αμφιβολιες μου...

  7. #7
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    25-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,337

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by bigsteve

    κ καλα πας κ ξοδευεις λεφτα σε διαιτολογο αφου το φορουμ ειναι γεματο με διατροφες παρομοιες,ισως κ καλυτερες...

    Καταλαβαινω ομως την ψυχολογια σου.θελεις να εισαι σιγουρος οτι αυτο που κανεις στο δινει να το κανεις καποιος επιστημονας κ επισης κακα τα ψεματα οτι δνε το πληρωνουμε δεν το εκτιμαμε κ τοσο με αποτελεσμα να μην το κανουμε.

    εισαι σε καλο δρομο αλλα νομιζω οτι για τα κιλα σου τρως μεγαλες ποσοτητες σε κοτοπουλο ,ψαρι κτλ. βεβαια δεν μπορω να αμφισβητησω την γνωμη ενος διαιτολογου παρ ολα αυτα εκφραζω απλα καποιες αμφιβολιες μου...
    </blockquote id=quote>

    +1000 Στον Σταυρο !

    Προς τον φιλο Νικο τωρα :

    300γρ κοτοπουλο εχουν 70-90γρ πρωτεινη . Να προσπαθεις σε καθε γευμα να περνεις καπου 30γρ ανα γευμα πρωτεινη .

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-11-08
    Location
    Rethymno.
    Posts
    63

    Default

    να ρωτησω κατι ρε παιδια? επειδη τρωω ασ πουμε μεγαλεσ ποσοτητες ψαρι η κοτοπουλο μαζεμενο σε ενα γευμα,η πρωτεινη που περνω απο εκει δ αφομοιονεται ολη ετσι? η κανω λαθος? οση δ αφομοιονεται καταληγει σε λιπος η ο οργανισμοσ την αποβαλλει μεσω του φυσικου τροπου? μηπως πρεπει να κανω ενα καλυτερο splitt στα γευματα μου?
    eat what you need,train hard, sleep well....

  9. #9
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    η πρωτείνη που έχεις συνολικά είναι γύρω στα160-170 γρ, περίπου 2 φορές το βάρος σου ,η ποσότητα αυτή είναι αφομοιώσιμη έτσι όπως είναι χωρισμένα τα γευματα σου.

    το τελευταίο σου γευμα θέλει περισσότερη πρωτείνη και θερμίδες , η πρωτεινοσύνθεση παρατηρείται εντονότερη το βράδυ (κατα τη διάρκεια του ύπνου) απότι τις άλλες ώρες της ημέρας (εκτός μετά την προπόνηση)

    άν όμως το τελευταίο αυτό γευμα γίνεται λίγη ώρα πρίν τον ύπνο τότε δέν μπορείς να βάλεις κάτι παραπάνω γιατί δέ θα σαφήσει να κοιμηθείς καλά.

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-11-08
    Location
    Rethymno.
    Posts
    63

    Default

    για να αναπτυχθω ομως μου φτανει τοσο η να ανεβασω την ημερησια προσληψη?
    eat what you need,train hard, sleep well....

  11. #11
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-11-08
    Location
    Rethymno.
    Posts
    63

    Default

    το αλλαξα το τλευταιο γευμα κ εβαλα γιαουρτι 2% με λιγα καρυδια! ελπιζω να ειναι καλυτερα!
    eat what you need,train hard, sleep well....

  12. #12
    Banned
    Join Date
    21-12-04
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    206

    Default

    εφόσον ήσουν στα όρια υπέρβαρου-παχύσαρκου (Δ.Μ.Σ 30)καλά έκανες και πηγες σε διαιτολογο γιατι περαν της απωλειας κιλων προφανως ειχες και την ψυχολογικη βοηθεια πράγμα πολυ καλο για σενα!
    η διατροφη σου δεν ειναι και ασχημη δεν ειναι και τελεια.εξαρταται απο το ποσο σκληρη διατροφη μπορεις να ακολουθησεις..τι στοχους εχεις και λοιπα.
    και ετσι στα προχειρα αν θελεις να σου πω 2-3 διορθωσεις που θα εκανα εγω.
    1)βγαλε την μπανανα απο το δεκατιανο και βαλε 1 τοστ με μαυρο ψωμι και γαλοπουλα και 2 κουταλιες cottage ή μια φέτα τυρί λαιτ.
    2)ακομη εκει που εχεις το μαξιμαδι και τον τονο..το βρισκω λαθος.μζι με τον τονο βαλε 1πατατα ψητη και βαλε και 150γρ κοτοπουλο..βγαλτα απο τα 300 του μεσημεριανου οπως σου ειπα και τα παιδια ειναι υπερβολικη η πρωτεινη για ενα γευμα.

  13. #13
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-11-08
    Location
    Rethymno.
    Posts
    63

    Default

    οταν πηγα στο διαιτολογο την ειχα κανει τη βρωμικη δουλεια! ειχα πεσει απο μονος μου απο τα 100 στα 84 κιλα.απλα ηθελα κ την γνωμη καποιου ειδικου για το τι να κανω απο εκει κ επειτα για να ξεφορτωθω το λιπος που δ εφευγε κ πολυ ευκολα..το ξερω οτι δ ειναι τελεια η διατροφη μου,γιαυτο ρωταω εσας τους πιο εμπειρους για να με βοηθησετε οσο γινετε..
    eat what you need,train hard, sleep well....

  14. #14
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by nikosaekara

    οταν πηγα στο διαιτολογο την ειχα κανει τη βρωμικη δουλεια! ειχα πεσει απο μονος μου απο τα 100 στα 84 κιλα.απλα ηθελα κ την γνωμη καποιου ειδικου για το τι να κανω απο εκει κ επειτα για να ξεφορτωθω το λιπος που δ εφευγε κ πολυ ευκολα..το ξερω οτι δ ειναι τελεια η διατροφη μου,γιαυτο ρωταω εσας τους πιο εμπειρους για να με βοηθησετε οσο γινετε..
    </blockquote id=quote>
    Φιλε Νικο δε θα αναφερθω στη διατροφη σου εγω.. Θα σου πω πως σημαντικο ρολο παιζει και η αεροβικη που κανουμε σε συνδιασμο με τα βαρη.. Πιστευω πως κανοντας τη καταληλη αεροβικη θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα ως προς το στοχο σου!
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  15. #15
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    27-09-07
    Location
    .
    Posts
    18

    Default

    Δεν απαντησε ομως καποιος για το τι γινεται η περισσια πρωτεινη σε ενα γευμα.Επειδη το εχω και εγω απορια,αν λαβουμε 90γρ πρωτεινη σε ενα γευμα και απορροφηθουν τα 30γρ τα υπολοιπα 60 τι γινονται,αποβαλλονται η αποθηκευονται σα λιπος?

  16. #16
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    27-09-07
    Location
    .
    Posts
    18

    Default

    Δεν απαντησε ομως καποιος για το τι γινεται η περισσια πρωτεινη σε ενα γευμα.Επειδη το εχω και εγω απορια,αν λαβουμε 90γρ πρωτεινη σε ενα γευμα και απορροφηθουν τα 30γρ τα υπολοιπα 60 τι γινονται,αποβαλλονται η αποθηκευονται σα λιπος?

  17. #17
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    25-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,337

    Default

    απο οτι θυμαμαι αν παρεις παραπανο πρωτεινη ο οραγνισμος σου περνει ενα καρβοξυλιο και την κανει υδατανθρακα . Αν εισαι πληρη απο υδατανθρακα τοτε θα μετατρεπετε σε λιπος . καπως ετσι πρεπει να ειναι η διαδικασια αν θυμαμαι καλα ...

  18. #18
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    25-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,337

    Default

    απο οτι θυμαμαι αν παρεις παραπανο πρωτεινη ο οραγνισμος σου περνει ενα καρβοξυλιο και την κανει υδατανθρακα . Αν εισαι πληρη απο υδατανθρακα τοτε θα μετατρεπετε σε λιπος . καπως ετσι πρεπει να ειναι η διαδικασια αν θυμαμαι καλα ...

  19. #19
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by leatherwolf

    Δεν απαντησε ομως καποιος για το τι γινεται η περισσια πρωτεινη σε ενα γευμα.Επειδη το εχω και εγω απορια,αν λαβουμε 90γρ πρωτεινη σε ενα γευμα και απορροφηθουν τα 30γρ τα υπολοιπα 60 τι γινονται,αποβαλλονται η αποθηκευονται σα λιπος?
    </blockquote id=quote>

    γιατί απο τα 90 να απορροφηθούν τα 30?,εντάξει ίσως 90 να είναι πολλά αλλα θα απορροφηθούν πολυ περισσότερα απο 30 γρ.

    Αυτό εξαρτάται και απο την συνολική ημερήσια πρόσληψη ,δέν μπορείς πιστευω να απορροφάς 70 γρ κάθε τρείς ώρες όλη μέρα .
    Σε όσα βιβλία αθλητικής διατροφής έχω υπάρχουν γευματα 60-70+ γραμμαρίων πρωτείνης όμως μεσημεριανό και βραδυνό συνήθως και όχι σε κάθε γευμα.

    άν ξεπεράσεις την ποσότητα που μπορεί να απορροφηθεί σε μια μέρα ή σε ένα γευμα τότε το περίσευμα θα χρησιμοποιηθεί χρησιμοποιηθεί για την κάλυψη ενεργειακών αναγκών .Άν υπάρχει έλλειμμα θερμίδων η επιπλέον πρωτεΐνη θα καεί άν όχι θα αποθηκευτεί με τη μορφή λίπους

  20. #20
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by leatherwolf

    Δεν απαντησε ομως καποιος για το τι γινεται η περισσια πρωτεινη σε ενα γευμα.Επειδη το εχω και εγω απορια,αν λαβουμε 90γρ πρωτεινη σε ενα γευμα και απορροφηθουν τα 30γρ τα υπολοιπα 60 τι γινονται,αποβαλλονται η αποθηκευονται σα λιπος?
    </blockquote id=quote>

    γιατί απο τα 90 να απορροφηθούν τα 30?,εντάξει ίσως 90 να είναι πολλά αλλα θα απορροφηθούν πολυ περισσότερα απο 30 γρ.

    Αυτό εξαρτάται και απο την συνολική ημερήσια πρόσληψη ,δέν μπορείς πιστευω να απορροφάς 70 γρ κάθε τρείς ώρες όλη μέρα .
    Σε όσα βιβλία αθλητικής διατροφής έχω υπάρχουν γευματα 60-70+ γραμμαρίων πρωτείνης όμως μεσημεριανό και βραδυνό συνήθως και όχι σε κάθε γευμα.

    άν ξεπεράσεις την ποσότητα που μπορεί να απορροφηθεί σε μια μέρα ή σε ένα γευμα τότε το περίσευμα θα χρησιμοποιηθεί χρησιμοποιηθεί για την κάλυψη ενεργειακών αναγκών .Άν υπάρχει έλλειμμα θερμίδων η επιπλέον πρωτεΐνη θα καεί άν όχι θα αποθηκευτεί με τη μορφή λίπους

  21. #21

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    βεβαια να μην ξεχναμε οι η πρωτεινη που περισσευει ας πουμε,εχει κ τα περισσοτερα τοξικα αποβλητα!Ετσι?

  22. #22

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    βεβαια να μην ξεχναμε οι η πρωτεινη που περισσευει ας πουμε,εχει κ τα περισσοτερα τοξικα αποβλητα!Ετσι?

  23. #23
    Banned
    Join Date
    21-12-04
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    206

    Default

    λίπος γινεται φιλε μου.

    *φιλε γιαννη ειδες να λεει σε βιβλιο αθλητικης διατροφης 60 και 70γρ πρωτεινης σε ενα γευμα?!παρεθεσε μας σε παρακαλω την πηγη.
    επισης λες οτι μιλας για 2-3 βασικα γευματα..και γιατι να μην χωρισουμε την πρωτεινη σε 5-6 γευματα και να ημαστε πιο σιγουροι για την απορροφηση?!
    οκ δεν υπαρχει ακριβης αποδειξη για το ποσο απορροφησης πρωτεινης αλλα απο οποια πλευρα και να το δεις..πανω απο 35-45γρ πρωτεινης ειναι υπερβολη.
    σιγουρα πιστευω οτι παιζουν πολλοι λογοι ρολο π.χ το βάρος,το ειδος της ασκησης,κτλ αλλα και παλι ειναι υπερβολη

  24. #24
    Banned
    Join Date
    21-12-04
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    206

    Default

    λίπος γινεται φιλε μου.

    *φιλε γιαννη ειδες να λεει σε βιβλιο αθλητικης διατροφης 60 και 70γρ πρωτεινης σε ενα γευμα?!παρεθεσε μας σε παρακαλω την πηγη.
    επισης λες οτι μιλας για 2-3 βασικα γευματα..και γιατι να μην χωρισουμε την πρωτεινη σε 5-6 γευματα και να ημαστε πιο σιγουροι για την απορροφηση?!
    οκ δεν υπαρχει ακριβης αποδειξη για το ποσο απορροφησης πρωτεινης αλλα απο οποια πλευρα και να το δεις..πανω απο 35-45γρ πρωτεινης ειναι υπερβολη.
    σιγουρα πιστευω οτι παιζουν πολλοι λογοι ρολο π.χ το βάρος,το ειδος της ασκησης,κτλ αλλα και παλι ειναι υπερβολη

  25. #25
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    συμφωνω με nowitzki οτι πανω απο 35-40 γραμμαρια πρωτεινης ανα γευμα ειναι υπερβολη......και αχρειαστο για τον οργανισμο μας
    ()

  26. #26
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    συμφωνω με nowitzki οτι πανω απο 35-40 γραμμαρια πρωτεινης ανα γευμα ειναι υπερβολη......και αχρειαστο για τον οργανισμο μας
    ()

  27. #27
    New Member
    Join Date
    05-06-05
    Location
    .
    Posts
    16

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by spenzasx

    συμφωνω με nowitzki οτι πανω απο 35-40 γραμμαρια πρωτεινης ανα γευμα ειναι υπερβολη......και αχρειαστο για τον οργανισμο μας
    </blockquote id=quote>

    Μα ρε παιδιά εξαρτάται πάντα και από το άτομο. Δεν θα απορροφώ εγώ τις ίδιες ποσότητες με κάποιον που έχει τη διπλάσια μάζα ή παίρνει φάρμακα.
    Πάντως την ποσότητα που αναφέρατε την βρίσκω μια χαρά για κάποιον νάτουραλ και προχωρημένο.

  28. #28
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-07-08
    Location
    athens.
    Posts
    93

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by spenzasx

    συμφωνω με nowitzki οτι πανω απο 35-40 γραμμαρια πρωτεινης ανα γευμα ειναι υπερβολη......και αχρειαστο για τον οργανισμο μας
    </blockquote id=quote>

    Ρε παιδία δηλαδή σε μερίδα κοτόπουλο είναι πόσο 35-40 γραμμαρια πρωτεινης ανα γευμα ?



    Εγώ τρώο τουλάχιστον ένα μεγάλο στήθος κοτόπουλο.
    Θυμάμαι όταν ξεκίνησα συγκεκριμένα πρίν ένα χρονο γυμναστική μόνος με σκοπο να φουσκώσο, οπου έβρισκα φαγητά με πρωτείνη ετρωγά τρελές ποσότητες με ελπίδα να έχω πρωτείνη για την κάλυψη τής μέρας. Άλλα τελικά αυτό φάνηκε λάθος και μαζευτικέ στην κοιλία μου



    Το παραπάνω προγραμμά του φίλου μας μπορώ εγώ με 1.85 92 κιλα 21% λίπος και 68% αλυπη μάζα να το πάρω και να δώ αποτελέσματα.

    Έχω πρόβλημα με τις μερίδες και ξεφευγώ εκεί πάντα . Πάντως εμένα μου φέναινται πολύ μικρές οι μερίδες.

    Επειδή χάνομαι και δεν μπορώ πραγματικά να βγάλω ένα πρόγραμμα διατροφής με τιποτα θα ήθελα να μου προτείνετε τι αλλαγές να έκανα σε αυτό.
    1.85
    93 21 % 68
    90 20%


  29. #29
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-07-08
    Location
    athens.
    Posts
    93

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by spenzasx

    συμφωνω με nowitzki οτι πανω απο 35-40 γραμμαρια πρωτεινης ανα γευμα ειναι υπερβολη......και αχρειαστο για τον οργανισμο μας
    </blockquote id=quote>

    Ρε παιδία δηλαδή σε μερίδα κοτόπουλο είναι πόσο 35-40 γραμμαρια πρωτεινης ανα γευμα ?



    Εγώ τρώο τουλάχιστον ένα μεγάλο στήθος κοτόπουλο.
    Θυμάμαι όταν ξεκίνησα συγκεκριμένα πρίν ένα χρονο γυμναστική μόνος με σκοπο να φουσκώσο, οπου έβρισκα φαγητά με πρωτείνη ετρωγά τρελές ποσότητες με ελπίδα να έχω πρωτείνη για την κάλυψη τής μέρας. Άλλα τελικά αυτό φάνηκε λάθος και μαζευτικέ στην κοιλία μου



    Το παραπάνω προγραμμά του φίλου μας μπορώ εγώ με 1.85 92 κιλα 21% λίπος και 68% αλυπη μάζα να το πάρω και να δώ αποτελέσματα.

    Έχω πρόβλημα με τις μερίδες και ξεφευγώ εκεί πάντα . Πάντως εμένα μου φέναινται πολύ μικρές οι μερίδες.

    Επειδή χάνομαι και δεν μπορώ πραγματικά να βγάλω ένα πρόγραμμα διατροφής με τιποτα θα ήθελα να μου προτείνετε τι αλλαγές να έκανα σε αυτό.
    1.85
    93 21 % 68
    90 20%


  30. #30
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-08-08
    Location
    Λαρνακα, Cyprus.
    Posts
    64

    Default

    λοιπον φιλε Νικο.απ οτι καταλαβα μιας και εχασες τα περριτα κιλακια σου θελεις να βαλεις βαρος μυικο παντα.πρωτον πιστευω πρεπει να σταματισεις την διαιτα του διατροφολογου οχι γιατι δεν ειναι καλη προς θεου απλα δεν κανει για το σκοπο π εχεις.πρεπει οποσδοιποτε να αυξησεις τις ποσοτητες τις πρωτεινης,καλο θα ηταν αν αγοραζες ενα συμπληρωμα πρωτεινης και να βαλεις την διατροφη σου σε μια ταξει,δλδ τρια γευματα στερεας τροφης τρια συμπληρωμα.ο λογος που αναφερω το συμληρωμα ειναι οτι θα σ ειναι πιο ευκολο δλδ δεν θα εισαι αναγκασμενος ολη μερα να εισαι σπιτι για να τρως στερεα τροφη.αποψη μ οτι πρεπει προς το παρον να σταματισεις την κρεατινη,να βαλεις πρωτα καποια κιλα και οταν δεις πως με την διατροφη σου και την πρωτεινη δεν βαζεις αλλα κιλα τοτε ξεκινα την κρεατινη.
    ''No pain No gain''


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •