Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 23 of 23
  1. #1
    New Member
    Join Date
    26-05-11
    Posts
    45

    Default Συμβουλές για την διατροφή μου

    Καλησπέρα σε όλους!!!
    Με λένε Ελένη και είμαι κι εγώ στον αγώνα για διορθώσεις των ατελειών μου
    Κάνω 4 φορές την εβδομάδα βάρη χωρισμένες οι προπονήσεις σε τρείς μέρες και μία αερόβιο 40 λεπτά συνολικά (διάδρομο και ελλειπτικό)
    Η διατροφή που ακολουθώ περιέχει:

    Πρωί 10.30 : 1 αυγό βραστό ολόκληρο και 2 φέτες μαύρο ψωμί
    μετά απο 1μιση ώρα πάω για προπόνηση

    Ενδιάμεσα 14.00 : 500ml γάλα 1%λιπ

    Μεσημέρι 16.30: 150gr κοτόπουλο στηθος βραστό ή μπιφτέκια μοσχαρίσια ή ψάρι ή μαρουλι με τόνο + σαλάτα (μαρούλι ή παντζάρια ή ντομάτα ή μελιτζάνα ψητή)+ ένα φρούτο (ξινόμηλο ή μπανάνα ή βανίλιες)
    (και μια-δυο φορές την εβδομάδα μαζι με το κρεας θα φάω και 5κουτ. σουπας ρύζι ή μία πατάτα βραστή η ψητή

    Απογευματινό 19.30: 500ml γάλα 1%λιπ

    Βραδυνό 22.30: 150gr κοτόπουλο στηθος βραστό ή μπιφτέκια μοσχαρίσια ή ψάρι ή μαρουλι με τόνο + σαλάτα(μαρούλι ή παντζάρια ή ντομάτα ή μελιτζάνα ψητή) + ένα φρούτο (ξινόμηλο ή μπανάνα ή βανίλιες)

    θερμίδες διατροφής 1580 - θερμίδες συντήρησής μου 2.170
    Με έναν πρόχειρο υπολογισμό:
    Πρωτείνες 132,8 γρ
    Υδατάνθρακες 116,24
    Τα λίπη δεν μπόρεσα να τα υπολογίσω

    Είμαι 28 χρονών-ύψος 1.67 και 58 κιλά και ο στόχος μου είναι να γραμμώσω και να σουλουπωθώ γενικότερα

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!

    Φιλικά,
    Ελένη

  2. #2
    Senior Bodybuilder Nastya's Avatar
    Join Date
    18-02-11
    Location
    here...on the red planet Mars
    Posts
    2,009

    Default

    Quote Originally Posted by elenip View Post

    Πρωί 10.30 : 1 αυγό βραστό ολόκληρο και 2 φέτες μαύρο ψωμί
    μετά απο 1μιση ώρα πάω για προπόνηση


    Στο πρωινο βαλε περισσοτερο υδατανθρακα μιας που ειναι το γευμα πριν την προπονηση, επισης θελεις παραπανω πρωτεινη, 1 αυγο ειναι λιγο

    Ενδιάμεσα 14.00 : 500ml γάλα 1%λιπ

    βαλε και λιγο υδατανθρακα εδω

    Μεσημέρι 16.30: 150gr κοτόπουλο στηθος βραστό ή μπιφτέκια μοσχαρίσια ή ψάρι ή μαρουλι με τόνο + σαλάτα (μαρούλι ή παντζάρια ή ντομάτα ή μελιτζάνα ψητή)+ ένα φρούτο (ξινόμηλο ή μπανάνα ή βανίλιες)
    (και μια-δυο φορές την εβδομάδα μαζι με το κρεας θα φάω και 5κουτ. σουπας ρύζι ή μία πατάτα βραστή η ψητή

    Απογευματινό 19.30: 500ml γάλα 1%λιπ + υδατανθρακα

    Βραδυνό 22.30: 150gr κοτόπουλο στηθος βραστό ή μπιφτέκια μοσχαρίσια ή ψάρι ή μαρουλι με τόνο + σαλάτα(μαρούλι ή παντζάρια ή ντομάτα ή μελιτζάνα ψητή) + ένα φρούτο (ξινόμηλο ή μπανάνα ή βανίλιες)

    θερμίδες διατροφής 1580 - θερμίδες συντήρησής μου 2.170
    Με έναν πρόχειρο υπολογισμό:
    Πρωτείνες 132,8 γρ
    Υδατάνθρακες 116,24
    Τα λίπη δεν μπόρεσα να τα υπολογίσω

    Είμαι 28 χρονών-ύψος 1.67 και 58 κιλά και ο στόχος μου είναι να γραμμώσω και να σουλουπωθώ γενικότερα

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!

    Φιλικά,
    Ελένη
    Καλως ηρθες , καλη επιτυχια στον στοχο σου

    μην ανησυχεις για το αλλο τοπικ, θα το διορθωσει καποιος μοντ αργοτερα
    Last edited by Nastya; 11-06-11 at 11:57.
    Μια Βδομαδα τρως αγγουρι και το Σαββατο εισαι μουρη

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλώς όρισες στο φόρουμ Ελένη!

    Δώσε βάση στο πρωινό σου μιας και είναι αυτό πριν την προπόνηση. Πρόσθεσε ασπράδια, επίσης θεωρώ καλύτερη πηγή υδατάνθρακα τη βρώμη απ ότι το ψωμί (γενικά το αλεύρι δεν θα το έβαζα στη διατροφή μου, παρά σε μικρές ποσότητες αραιά και που).

    Επίσης το φρούτο βάλτο στο πρωινό, θα σου δώσει ενέργεια για το γυμναστήριο.

    Σιγά σιγά θα τελειοποιήσεις τη διατροφή σου.
    Καλή επιτυχία!
    (το διπλό τόπικ σου το διέγραψα)

  4. #4
    New Member
    Join Date
    26-05-11
    Posts
    45

    Default

    Quote Originally Posted by Nastya View Post
    Καλως ηρθες , καλη επιτυχια στον στοχο σου

    μην ανησυχεις για το αλλο τοπικ, θα το διορθωσει καποιος μοντ αργοτερα
    Σ ευχαριστώ πολυ για το καλωσόρισμα!!! Καλως σας βρήκα!!!
    εντωμεταξύ την πρωτη φορα πάτησα λαθος κουμπί και δεν δημοσιευτηκε το thread και την δευτερη πανω που πηγα να πατησω το κουμπί εσβησε το λαπ τοπ απο μπαταρία.
    Φαίνεται κάποια ανώτερη δύναμη δεν ηθελε να ανοιξω το thread μου

  5. #5
    New Member
    Join Date
    26-05-11
    Posts
    45

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Καλώς όρισες στο φόρουμ Ελένη!

    Δώσε βάση στο πρωινό σου μιας και είναι αυτό πριν την προπόνηση. Πρόσθεσε ασπράδια, επίσης θεωρώ καλύτερη πηγή υδατάνθρακα τη βρώμη απ ότι το ψωμί (γενικά το αλεύρι δεν θα το έβαζα στη διατροφή μου, παρά σε μικρές ποσότητες αραιά και που).

    Επίσης το φρούτο βάλτο στο πρωινό, θα σου δώσει ενέργεια για το γυμναστήριο.

    Σιγά σιγά θα τελειοποιήσεις τη διατροφή σου.
    Καλή επιτυχία!
    (το διπλό τόπικ σου το διέγραψα)
    Σ ευχαριστώ πολύ καρδούλα για την απάντηση.Καλως σας βρήκα!!!!

    Αν βάλω στο πρωινό 250μλ γάλα+4 κουταλιες κουάκερ+1 μπανανα ή οποιο άλλο φρούτο είμαι ενταξει?Στο συγκεκριμένο μενού κάποια ασπράδια μπορω να τα ενταξω? ή θα είναι too much? Και αν ναι, πόσα?

    Ή εναλλακτικά: Μπορώ να τρωω πιτάκι βρώμης με 3ασπρ+1κρόκο και ένα φρούτο??
    (ας πούμε 2 μερες το 1ο και 2 μερες το δεύτερο)
    Γενικά το ένα λίτρο γάλα τη μέρα πως το βλέπεις? Αμα πιω το γαλα το πρωί (250μλ) να μειώσω απο τα ενδιάμεσα μου? που έχω 500+500ml?

    Στα μεσημεριανα που εχω διαβασει εδω οτι πρέπει το κρεας να συνοδεύεται απο ρυζι μαύρο ή πατατα είναι καλό κάθε μέρα???

  6. #6
    New Member
    Join Date
    26-05-11
    Posts
    45

    Default

    Quote Originally Posted by Nastya View Post
    Καλως ηρθες , καλη επιτυχια στον στοχο σου

    μην ανησυχεις για το αλλο τοπικ, θα το διορθωσει καποιος μοντ αργοτερα
    Nastya τωρα πρόσεξα οτι είχες γράψει μεσα στο πόστ μου.
    Ωχ αγχώθηκα. Τι να προσθέσω μαζί με το γάλα απο υδατάνθρακα?Επειδη το γαλα εχει αρκετά gramms υδατάνθρακα ( 4,8gr/100ml)
    Θα κάτσω να τα βγάλω πιο προσεκτικά τα γραμμάρια των μακροστοιχείων. Τα ποσοστα επι τοις εκατό πως βγαίνουν? Στα μαθηματικά ήμουν ανεπίδεκτη μαθήσεως....

  7. #7
    Senior Bodybuilder Nastya's Avatar
    Join Date
    18-02-11
    Location
    here...on the red planet Mars
    Posts
    2,009

    Default

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=24828 παρε μια ιδεα απο εδω πως μπορεις να συνδυαζεις τις τροφες σου σε καθε γευμα. Αν θες ριξε και μια ματια στα λογκ μας να παρεις ιδεες =)
    Μια Βδομαδα τρως αγγουρι και το Σαββατο εισαι μουρη

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by elenip View Post
    Σ ευχαριστώ πολύ καρδούλα για την απάντηση.Καλως σας βρήκα!!!!

    Αν βάλω στο πρωινό 250μλ γάλα+4 κουταλιες κουάκερ+1 μπανανα ή οποιο άλλο φρούτο είμαι ενταξει?Στο συγκεκριμένο μενού κάποια ασπράδια μπορω να τα ενταξω? ή θα είναι too much? Και αν ναι, πόσα?

    Ή εναλλακτικά: Μπορώ να τρωω πιτάκι βρώμης με 3ασπρ+1κρόκο και ένα φρούτο??
    (ας πούμε 2 μερες το 1ο και 2 μερες το δεύτερο)
    Γενικά το ένα λίτρο γάλα τη μέρα πως το βλέπεις? Αμα πιω το γαλα το πρωί (250μλ) να μειώσω απο τα ενδιάμεσα μου? που έχω 500+500ml?

    Στα μεσημεριανα που εχω διαβασει εδω οτι πρέπει το κρεας να συνοδεύεται απο ρυζι μαύρο ή πατατα είναι καλό κάθε μέρα???

    Mπορείς να αλλάζεις το πρωινό σου για να μη το βαριέσαι.
    Τη μία μπορείς να τρώς το πιτάκι βρώμης (σημείωση: ασπράδια μη τα φοβάσαι, μπορείς να τρως οσα θες, είναι σκέτη πρωτείνη ούτε καν υδατάνθρακα έχει).
    Γάλα θα σου λεγα να το μειώσεις και να το συνδιάσει με αβγά.
    Έχει αρκετούς υδατάνθρακες(εκ των οποίων και αρκετά σάκχαρα) συν ότι πιο πολύ θα χορταίνεις με στερεο φαγητό παρά με υγρο.
    Επίσης καλές επιλογές για ενδιάμεσα σνακ είναι το στραγγιστό γιαούρτι (πχ τοτάλ 2% ή κότατζ με χαμηλά λιπαρά).

    Για συνδιασμούς μπορείς να παρεις ιδέες από το λινκ που σου έδωσε η Nastya.

  9. #9
    New Member
    Join Date
    26-05-11
    Posts
    45

    Default

    Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!!
    Εβγαλα μία μέρα διατροφής μόνο με το κοτόπουλο σαν ενδεικτική μέρα. Τρωω και μοσχάρι κιμά, ψάρι φρέσκο και τόνο.Θα τα υπολογίσω και αυτά
    Το μοσχάρι δεν το βρήκα για να υπολογισω την επόμενη φορά... Κιλότο σε κιμά παίρνω. Αν το ξερετε εσείς πείτε μου.

    Πρωί: 250ml γάλα(Θ 102-Π 8.25γρ-Υ-12γρ-Λ 2,5γρ)+40γρ κουάκερ(θ142 Π 4,4γρ Υ 24γρ-Λ 3,2γρ)+1μπανάνα (θ121-Π 1,5γρ-Υ 31γρ-Λ 0,4γρ)+2 ασπράδια (Θ 34-Π 7.2γρ-Υ 0,5γρ-Λ 0,1γρ)

    Ενδιάμεσο: 100γρ cottage cheese(θ 100-Π 10gr-Y 5γρ-Λ 4,2γρ)+50γρ καστανό ρύζι(θ 56-Π 1,2γρ-Υ 11,8γρ-Λ 0,4γρ)

    Μεσημέρι: 120γρ κοτόπουλο(θ 198-Π 37,2γρ-Λ 4,3γρ )+σαλάτα μαρούλι (Θ 17-Π 1,2γρ-Υ 3,3γρ-Λ 0,3γρ)+50γρ καστανό ρύζι (θ 56-Π 1,2γρ-Υ 11,8γρ-Λ 0,4γρ)

    Απόγευμα: 1 ξινόμηλο(θ 95-Π 0.5γρ-Υ 25,1γρ-Λ0,4γρ)+100gr cottage cheese(θ 100-Π 10gr-Y 5γρ-Λ 4,2γρ)

    Βράδυ: 100γρ κοτόπουλο(θ 165-Π 31γρ-Λ 3,6γρ)+σαλάτα μαρούλι (Θ 17-Π 1,2γρ-Υ 3,3γρ-Λ 0,3γρ)

    Λάδι: 3κουτ σούπας ημερησίως(τα έχω υπολογίσει στο σύνολο)


    Αφαίρεσα πρωτεινες και υδατάνθρακες. ΝΕΟ ΣΥΝΟΛΟ
    Θ 1585
    Πρ 112,45γρ
    Υδ 125,4 γρ
    Λ 66,4 γρ
    Last edited by elenip; 12-06-11 at 10:49.

  10. #10
    Senior Bodybuilder Nastya's Avatar
    Join Date
    18-02-11
    Location
    here...on the red planet Mars
    Posts
    2,009

    Default

    Απο τις σαλατες μην μετρας τους υδατανθρακες και τις πρωτεινες.
    Μια Βδομαδα τρως αγγουρι και το Σαββατο εισαι μουρη

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by Nastya View Post
    Απο τις σαλατες μην μετρας τους υδατανθρακες και τις πρωτεινες.
    Γιατί να μη μετράει υδατάνθρακες από τα λαχανικά; Επειδή είναι φυτικές;
    Μερικοί τους μετράνε, άλλοι όχι. Και τα δύο είναι σωστά. Βέβαια εξαρτάται και η ποσότητα. Πχ όταν έτρωγα 1 κιλό λαχανικά στην καθισιά μου τους μέτραγα, όπως μετράω και τις θερμίδες τους. Άλλο αν το σώμα τους διαχειρίζεται διαφορετικά. Εξάλλου 3γρ. υδατάνθρακα δεν είναι και φοβερή ποσότητα.

  12. #12
    Senior Bodybuilder Nastya's Avatar
    Join Date
    18-02-11
    Location
    here...on the red planet Mars
    Posts
    2,009

    Default

    το ειπα απο την αποψη πως αν εχει να φαει πχ 30 γρ υ, να μην βαλει 20 γρ ρυζι και 10 γρ απο σαλατες.
    Μια Βδομαδα τρως αγγουρι και το Σαββατο εισαι μουρη

  13. #13
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ναι κατάλαβα. Θα σου πω πως το κάνω εγώ: Λέω πως τόσα γραμ. υδατάνθρακα χρειάζομαι για το πρωινό μου και τα γεύματα γύρω από την προπόνηση και όλα είναι από βρώμη, πατάτα, ρύζι. Τα υπόλοιπα είναι από πρασινάδες τις οποίες υπολογίζω κανονικά ως υδατάνθρακα. Μπορεί στο τέλος το σύνολο να βγαίνει περισσότερος υδατ. αλλά μέρος τους είναι φυτικές.
    Όπως και να το κάνει η φίλη μας, είναι σωστό πάντως.

  14. #14
    Senior Bodybuilder Nastya's Avatar
    Join Date
    18-02-11
    Location
    here...on the red planet Mars
    Posts
    2,009

    Default

    οκ κυρια δασκαλα
    Μια Βδομαδα τρως αγγουρι και το Σαββατο εισαι μουρη

  15. #15
    New Member
    Join Date
    26-05-11
    Posts
    45

    Default

    Εκανα λάθος στον υπολογισμο των θερμίδων στο καστανο ρυζι. Άρα και των υδατανθράκων
    Το ειδα απο το calorieking και γι'αυτό το υπολόγισα μονο 56 θερμιδες για 50γρ.
    Αλλα μολις κοιταξα το κουτί (το uncle bens παίρνω) ειδα οτι εχει 172 θερμιδες τα 50γρ
    Δηλαδη εγραφε οτι τα 62,5 γρ δίνουν 215 θερμιδες οπότε με τη γνωστη μεθοδο των τριών εβγαλα 172/50γρ

    Αρα οι θερμιδες αυξηθηκαν: 1792. Είναι καλά? Συντήρηση έχω στις 2.170 οπως τα υπολόγισα. Θελω να χάσω ακόμα ένα κιλάκι αλλα δεν βιάζομαι. Ουτως ή άλλως θα φτιάξει το σώμα μου με τα βάρη που κάνω.

    Μια διευκρίνηση: 50γρ το μετράω μαγειρεμένο, ε????
    Last edited by elenip; 12-06-11 at 11:35.

  16. #16
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Αν θυμάμαι καλά το κουτί του uncle bens αναγράφει θερμίδες για το άβραστο ρύζι.
    Δηλ τα 62,50 που αναγράφει σαν μερίδα αν τα διαιρέσεις με τα 500γρ που έχει όλο το κουτί βγάζει 8μερίδες υποτίθεται κ το μετράει άβραστο.
    Στo site που είδες μήπως αναφέρει θερμίδες βρασμένου ρυζιού?

  17. #17
    New Member
    Join Date
    26-05-11
    Posts
    45

    Default

    Quote Originally Posted by pitsouf View Post
    Αν θυμάμαι καλά το κουτί του uncle bens αναγράφει θερμίδες για το άβραστο ρύζι.
    Δηλ τα 62,50 που αναγράφει σαν μερίδα αν τα διαιρέσεις με τα 500γρ που έχει όλο το κουτί βγάζει 8μερίδες υποτίθεται κ το μετράει άβραστο.
    Στo site που είδες μήπως αναφέρει θερμίδες βρασμένου ρυζιού?
    Nαι έχεις δίκοιο.

    Αυτό κοίταξα http://www.calorieking.com/foods/cal...kPTY0Njk2.html
    Μαγειρεμένο αναφέρει

  18. #18
    New Member
    Join Date
    26-05-11
    Posts
    45

    Default

    Καλημέρααααααα!!!!!
    Εχω ένα σοβαρό πρόβλημα!!! Θα ξεκινήσω δουλειά τα πρωινά σε ένα γυμναστήριο. 10.00-17.00 στη ρεσεψιόν και στα βάρη και μετά θα κάνω και το αερόμπικ..
    Πότε θα προλαβαίνω να κάνω βάρη που δεν πρέπει να συνδυάζονται με το αερόβιο?

  19. #19
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Oι επιλογές είναι: ή το πρωί πριν ξεκινήσεις δουλειά, ή τις μέρες που δεν έχεις αερόμπικ ή μετά από αερόμπικ αλλά να μεσολαβούν 1-2 ώρες. Όταν λες θα είσαι στα βάρη και μετά θα κάνεις το αερόμπικ εννοείς πως το διδάσκεις;

  20. #20
    New Member
    Join Date
    26-05-11
    Posts
    45

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Oι επιλογές είναι: ή το πρωί πριν ξεκινήσεις δουλειά, ή τις μέρες που δεν έχεις αερόμπικ ή μετά από αερόμπικ αλλά να μεσολαβούν 1-2 ώρες. Όταν λες θα είσαι στα βάρη και μετά θα κάνεις το αερόμπικ εννοείς πως το διδάσκεις;
    Σ ευχαριστώ πολύ καρδούλα... Ακόμα δεν ξέρω τί ώρες θα μου δώσει για αερόμπικ μπορεί να είναι και κάθε μέρα.
    Το πρωί εγώ θα ανοίγω και δεν θα προλαβαίνω να κάνω.
    Ναι, αυτή είναι η δουλειά μου κανονικά. Μια ιδιωτική σχολή τελείωσα και τα τελευταία 7 χρονιά ευτυχώς υπάρχει δουλίτσα. Ειμαι και σε ένα άλλο γυμναστήριο. Εκεί πήγαινα τα πρωινά για γυμναστική
    Στα βάρη είχα δουλέψει παλιά, 2 χρόνια γιατί ήξερα τη δουλειά εμπειρικά...

  21. #21
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    A ωραία κι εγώ με αυτό θα ασχοληθώ, σκοπεύω να πάω σε σχολή για personal trainer και aerobic instructor.

    Οταν μάθεις τι ώρες θα δουλεύεις ακριβώς, με σωστό προγραμματισμό θα βρεις κάποιο κενό για βάρη. Όλα γίνονται!

  22. #22
    New Member
    Join Date
    26-05-11
    Posts
    45

    Default

    Να επιλέξεις την γερμανική σχολή (δεν ξερω αν κάνει να πω όνομα για να μην θεωρηθεί διαφήμιση). Ειναι η πιο αξιόπιστη και αυτή που ξέρουν όλοι οι ιδιοκτητες γυμναστηρίων. Εγώ οταν πήγαινα σε συνεντεύξεις για δουλειά και τους έλεγα οτι εχω τελειώσει ιδιωτική σχολή αερόμπικ ΟΛΟΙ με ρωτάγανε: Την.....? Αλλα εγω δεν ηξερα όταν αποφάσισα να πάω σε σχολή και επέλεξα μια άλλη...
    Ο,τι βοήθεια χρειαστείς είτε με τη μουσική σου, είτε με οτιδήποτε άλλο, πες μου!!!

  23. #23
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ok σ'ευχαριστώ πολύ, θα σου στείλω pm!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμβουλές Για Τη Διατροφή Μου.
    By Mahone in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 24-12-09, 06:42
  2. Συμβουλές Για Τη Διατροφή Μου
    By logos12 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 12-11-09, 03:27
  3. Συμβουλές για την διατροφή μου.
    By magman in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 25
    Last Post: 11-04-09, 21:29
  4. Συμβουλές για την διατροφή μου
    By pasagian in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 01-09-08, 23:17

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •