Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    19-07-11
    Posts
    9

    Default Bοήθεια με διατροφή Όγκου

    Γεία σας,είμαι νέο μέλος σε αυτό το τέλειο και φανταστικό φόρουμ σας...Είμαι 15 χρονών,τώρα θα πάω 1η λυκείου..Θα με ενδιέφερε να ασχοληθώ με ΒΒ..Το βάρος μου είναι 65 κιλά περίπου..Έχω μεγάλη κοιλίτσα και ελάχιστη μυική μάζαα..Ναι με τόσες δίαιτες,επόμενο δεν είναι?Έχω δοκιμάσει όλες τις διατροφές...Καμία δεν έκανε για μέναα..Μόνο μια με βοήθησεεε..Ποιά λέτε?Η δίαιτα ατκινς..έχασα 5 κιλά λίπους σε 1 μήνα και 2 εβδομάδες μαζί με 2 κιλά νερού..Μυικά καθόλου..Άρχισα όμως με 55 γρ. υ/α την ημέρα εκ των οποιων 24 γρ. υδ. ήταν από λαχανικά βάσης..Ούτε δυσκοιλιότητα,ούτε τπτ,ούτε πονοκεφάλουςς...Όμως η αλήθεια ήταν πως ήταν κάπως μονότονη...Αλλά τα κιλά τα συντήρησαα...Θέλω να πάρω μυικά κιλά χωρίς λίπος,όποτε να παίρνω κανά 2κιλό το μήνα,για να είναι καθαρή μυική μάζα...Δηλαδή να κάνω όγκο..Λέω να ξεκινήσω γυμναστήριο...
    Μερικές απορίες:
    1)Από συμπληρώματα θέλω να παίρνω μόνο Πρωτείνη και πολυβιταμίνη αρχικά...Μπορείτε να μου προτείνεται κάποια σχετικά φθηνή?
    2)Πως μπορώ να πάρω σχεδόν μόνο μυική μάζα χωρίς λίπος?
    3)Πόσα κιλά λέω να φτάσω για να πάω σε γράμμωση?
    4)Έχω ήδη πολλή λίπος...Άμα κάνω όγκο θα χειροτερέξει η εξ. εμφανισή μου?Μπορεί να είμαι λίγα κιλά αλλά στην ουσία δεν έχω μυική μάζα...

    Θέλω να μου σχολιάσετε την διατροφή μου:

    Πρωινό:4 ασπράδια + 1 κρόκος,50 γρ βρώμη με 1/2 ποτήρι γάλα και νατρεεν,1 πορτοκάλι
    Σνακ:40 γρ. αμύγδαλα (δεν μπορώ να φάω κάτι άλλο)
    Μεσημεριανό: 1 μερ. κοτόπουλο,1/2 πατάτα βραστή,Σαλάτα πράσινη ή ντοματοσαλάτα με 1 κ.σ ελαιόλαδο
    Πριν το γυμναστήριο:1 μήλο
    Μετά το γυμναστήριο:2 κ.γλ γλυκόζη + 30 γρ. πρωτείνη όρου
    Γεύμα 4:4 ασπράδια + 1 κρόκος ή 1 κομμάτι κρέας ή 1 φιλετάκι σολομού + σαλάτα επιλογής με 1 κ.σ λάδι,1 φλ. μακαρόνια σόγιας
    Γεύμα 5 (πριν κοιμηθώ): 200 γρ. γιαούρτι + 30 γρ. αμύγδαλα (δεν μπορώ να φάω περισοτερα)

    Όπως θα είδατε αποφεύγω το πολλή άμυλο και σιτηρά...Διότι με πειράζουν
    Σας παράκαλω εσείς οι εμπειροι απαντήστε μου στις απορίες μου αν μπορείτε και θέλετε και κάντε τις μαλλον πολλές διορθώσεις που χρειάζονται...Ευχαριστώ...Καλό βράδυ..Ελπίζω να βοηθήσετε...γτ από ότι είδα όλοι εσείς αυτά τα παίζεται στα δακτυλα..!

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ.

    Με όλες αυτέ;ς τις δίαιτες, καταπόνησες αρκετά τον οργανισμό σου. Ιδιαίτερα με την άτκινς. Για να πάρεις μυικά κιλά όπως λες πρέπει να τρως καθαρά και απλά να μετράς θερμίδες, για να μην ξεφύγεις και παχύνεις. Στην ηλικία που είσαι, αν ασχοληθείς και με κάποιο άθλημα θα βάλεςι γερές βάσεις για ένα εξαιρετικό σώμα.

    Στις απορίες σου

    1). Ούτε αυτά σου χρειάζονται. Προτίμησε μια διατροφή που θα σε καλύπτει σε όλα τα θρεπτικά συστατικά.
    2). Με σωστή διατροφή και κατάλληλη προπόνηση.
    3). Αυτό δεν είναι στάνταρ. Εξαρτάται από την εμφάνιση του σώματος του κάθε ανθρώπου και το πως αντιδρά στην άσκηση και στη διατροφή.
    4). Είσαι skinny fat δηλαδή? Καλύτερα να βάλεις μερικά ποιοτικά κιλά πρώτα πάνω σου, γιατί αλλιώς σε βλέπω να μένεις φλέβες και κόκκαλα.

    Γράφεις ότι τα άμυλα και τα σιτήρα σε πειράζουν. Έχεις κάποιο πρόβλημα υγείας ? Ρωτάω για να ξέρουμε τι περιορισμοί υπάρχουν για τη διατροφή σου.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    19-07-11
    Posts
    9

    Default

    όχι απλώς έχω παρατηρήσει ότι με φουσκώνουν στην κοιλιά και μου προκαλούν δυσφορία...Τώρα θέλω διόρθωση της διατροφής μου...Ευχαριστώ για την απάντησηη..Πρωτείνη θέλω να πάρωωω...
    !Δεν μπορώ όλο κρέαςςς..

  4. #4
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Το σνακ που γράφεις δεν είναι γεύμα. Βάλε και μια πηγή πρωτεΐνης. Π.χ. ένα γιαούρτι.

    Το μήλο πριν το γυμναστήριο, δεν ξέρω τι χρησιμότητα έχει...

    Στο γεύμα 4 άλλαξε τα μακαρόνια σόγιας και βάλε μακαρόνια ολικής ή πατάτα βραστή ή ρύζι. Τη σόγια να την αποφεύγεις.

    Αυτά σχετικά με τη διατροφή σου.

    Πρέπει όμως να μετρήσεις τι σου δίνουν όλες αυτές οι τροφές από θερμίδες και macros, για να δεις αν επαρκούν για το στοχο σου.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    19-07-11
    Posts
    9

    Default

    ....OK/
    ΜΠΟΡΕΙΣ να το κνσ πάνω το προγραμμα...?για να δω ποσότητες...,

  6. #6
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by RAFAKOS801 View Post
    ΜΠΟΡΕΙΣ να το κνσ πάνω το προγραμμα...?για να δω ποσότητες...,
    Τι εννοείς ??
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    19-07-11
    Posts
    9

    Default

    τι να τρωω

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    19-07-11
    Posts
    9

    Default

    τι να τρωω,πόσες θερμίδες και πρωτεινη/λίπη/υ/α...Θα είμαι σε ξενοδοχείο καμια 10αριά μέρες και δεν έχω κομπιουτεράκιλ,.

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    19-07-11
    Posts
    9

    Default

    ????Kανεις βοηθειαα...

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    19-07-11
    Posts
    9

    Default

    Kανείς άλλος?

  11. #11
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Φίλε υπολόγισε εδώ τις ποσότητες http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=26236 .Και μια μικρή συμβουλή,είσαι 15 δεν χρειάζεται να κάνεις τρελές διατροφές ούτε όγκο/γράμμωση κ.λ.π.Το σώμα σου είναι στο πιο τέλειο σημείο (ηλικιακά) για να το γυμνάσεις.Κάνε την γυμναστικούλα σου (αερόβια και βάρη) και κάνε μια διατροφή καθαρή ως προς τις τροφές.Σε γενικές γραμμές οι επιλογές σου μου φάνηκαν ωραίες(στα γεύματα).Στο σνακ θα ήταν καλύτερο να έβαζες ένα σάντουιτς με γαλοπούλα/κοτόπουλο και τυρί light ή φρούτο(π.χ. μήλο) με γάλα/γιαούρτι.(εγώ κάνω την δεύτερη επιλογή).Τώρα από κει και πέρα εσύ επιλέγεις τι θα κάνεις με την διατροφή σου.Ελπίζω να βοήθησα

    ***Καλώς ήρθες!!!:)***
    Last edited by kick_boxer; 20-07-11 at 18:04.

  12. #12
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    19-07-11
    Posts
    9

    Default

    Πρωινό:4 ασπράδια + 1 κρόκος,50 γρ βρώμη με 1/2 ποτήρι γάλα και νατρεεν,1 πορτοκάλι (64+70+70+55+167= 426 θερμίδες)
    Σνακ:1 τοστ ολικής με καπνιστό σολομό και λάιτ φιλαδέλφια (350 θερμίδες)
    Μεσημεριανό: 1 μερ. κοτόπουλο,1 πατάτα βραστή (150 γρ. ωμή),Σαλάτα πράσινη ή ντοματοσαλάτα με 1 κ.σ ελαιόλαδο (250+150+75+120=595 θερμίδες)
    Πριν το γυμναστήριο:1 μήλο(80 θερμίδες)
    Μετά το γυμναστήριο:2 κ.γλ γλυκόζη + 30 γρ. πρωτείνη όρου (170 θερμίδες)
    Γεύμα 4:1 κομμάτι κρέας ή 1 φιλετάκι σολομού + σαλάτα επιλογής με 1 κ.σ λάδι,1 /2 φλ. καστανό ρύζι ή 1/2 φλ. μακαρόνια ολικής 600 θερμίδες
    Γεύμα 5 (πριν κοιμηθώ): 200 γρ. γιαούρτι 2%(λίπος έχω από τα αμύγδαλα) + 40 γρ. αμύγδαλα (350 θερμίδες)

    Σύνολο θερμίδων:2200
    καλές είναι οι αλλαγές...?Θέλω να ασχοληθώ με το ββ...και για αυτό πρέπει να κάνω ογκο και γράμμωση..και όχι απλώς να γυμνάζομαι και να τρώω σωστά..οκ?Θέλω να κάνω όσο ποιο σωστά μπορώ αυτήν την διατροφή...

    Οι θερμίδες συντήρησης μου είναι 1723..Για να παίρνω 2 κιλά μυικά το μήνα πρέπει να καταναλώνω είναι 2223..θερμίδεςςς..

  13. #13
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Αφού τα υπολόγισες όλα, είσαι έτοιμος !!

    Είσαι σε μικρή ηλικία και θα έχεις καλά αποτελέσματα.

    Καλή επιτυχία !!!
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  14. #14
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Έτσι...τώρα είσαι ωραίος...καλή επιτυχία στους στόχους σου!!!

  15. #15
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    19-07-11
    Posts
    9

    Default

    Δηλαδή είναι καλή?Μπορείτε να δείτε λίγο με το μάτι αν υπολογισα καλά τις θερμίδες..!΄΄Ολα τα σχόλια καλοδεχούμενα΄΄ΕΥΧΑΡΙΣΤωω..


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Bοήθεια Με Διατροφή Για Χάσιμο Λίπους
    By nikosmos in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 05-05-11, 12:25
  2. Bοήθεια για αρχάρια!
    By Pocahontas* in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 3
    Last Post: 12-03-11, 06:39
  3. Bοήθεια Για Διατροφή Bodybuilding!
    By cinderella in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 10
    Last Post: 15-08-10, 09:51
  4. Bοήθεια Με Το Πρόγραμμα Όγκου
    By dimke in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 11
    Last Post: 08-03-10, 04:58

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •