Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Member MXDaemon's Avatar
    Join Date
    26-12-09
    Location
    .
    Posts
    53

    Default Παίρνω πολύ εύκολα κιλά ακόμα και κάνοντας αερόβια και τρώγοντας λίγο

    Καλησπέρα παιδιά!
    Το τελευταίο καιρό τρέχοντας αρκετή ώρα (μεγάλη απόσταση περιπου 8-10 χμ κάθε μέρα) και σε ταχύτητα λίγο μεγαλύτερη από jogging (χαλαρό τρεξίμο)
    Διαπίστωσα πως παίρνω κιλά πολύ εύκολα.

    Η διατροφή μου είναι η έξης:
    Πρωινό: γάλα ελαφρύ ΔΕΛΤΑ με φυτικές ίνες.
    Μεσημεριανό: όσπρια, ζυμαρικά, φασόλια, γεμιστά πιο γενικότερα ελληνική κουζίνα.
    Απογευματινό μετά το τρέξιμο: καλοκαιρινά φρούτα όπως καρπούζι, ροδάκινα, βερίκοκα, σταφύλια κτλ
    Βραδινό: Γιαούρτι με μια ντομάτα και λίγη φέτα (τυρί)

    Αποφεύγω να τρώω (δεν τρώω):
    Τιγανιτά, ψωμιά (δεν θυμάμαι πότε έφαγα τελευταία φορά ψωμί), λαδερά φαγητά

    Πίνω με μέσο όρο 2 μπύρες και τρώω 2 φόρες σουβλάκια (καλαμάκι κοτόπουλο απ'όλα χωρίς πατάτες με αλάδωτες πίτες) την εβδομάδα ξεχωριστά οι μπύρες με τα σουβλάκια, όχι μαζί.

    Γενικά είμαι πολύ αδύνατος απλά έχω λίγη κοιλιά και μπούτια επίσης δεν εργάζομαι και είμαι 23 χρονών
    Επίσης ένας διατροφολόγος μου χε πει ότι ο μεταβολισμός μου έχει πάθει σοκ, επειδή δεν τρώω πολύ, ότι τρώω ο μεταβολισμός μου το αποθηκεύει με το φόβο ότι δεν ξέρει πότε θα ξανά δεχτεί τροφή
    Μου δώσε μια διατροφή αλλά μέσα στον μήνα πήρα 5 κιλά και την σταμάτησα βέβαια πήγαινα και γυμναστήριο τότε

    Αυτή την στιγμή είμαι 83 κιλά και ύψος 1,78 πριν 3 βδομάδες ήμουν 81,6

    Τι πρέπει να κάνω για να χάσω κιλά?
    Μήπως τελικά ακόμα και με το τρέξιμο παίρνεις κιλά?

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Κιλά παίρνεις με τη διατροφή που κάνεις. Τρως πχ. όσπρια, αλλά αν φας μια γαβάθα ρεβύθια, ή μια γαβάθα μακαρόνια, ή 3 ντομάτες με ρύζι και σαλτσούλα... δεν είναι και τόσο διαίτης όσο νομίζεις.

    Επίσης κάνεις πολύ καλά που έχεις στη διατροφή σου φρούτα, αλλά όχι πχ. 6 ροδάκινα (που είναι από τα αγαπημένα μου) ή μισό καρπούζι...

    Τέλος, μιας και αναφέρεις μπύρες και σουβλάκια, να σου πω ότι εδώ θα πάρεις μάλλον συγκεκριμένου τύπου απαντήσεις ή συμβουλές μιας και βρίσκεσαι σε bodybuilding forum κι όχι σε κάποιο απλό forum με δίαιτες ή γενικότερη απλά υγιεινή διατροφή.

    Οι δικές μας διατροφές περιστρέφονται γύρω από συγκεκριμένες ποσότητες πρωτεϊνών, υδατανθράκων και λιπών, προσπαρμοσμένες στις ανάγκες μας, εννίοτε με αυστηρότητα και άλλοτε με μια "ελευθερία", ώστε να πίνουμε κι εμείς ένα μπυράκι μια φορά την εβδομάδα.

    Άρα λοιπόν μην τρέφεις αυταπάτες κι αν έχεις κάποιο συγκεκριμένο στόχο, τότε κοίταξε να διορθώσεις τη διατροφή σου, να επιλέξεις σωστές ποσότητες αλλά και είδη τροφών.

    Καλή συνέχεια από εμένα!!!

    Edit: Δες και αυτό http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=26236
    Last edited by Mazda 6; 31-08-11 at 16:36.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    Advanced Bodybuilder chris23_32's Avatar
    Join Date
    18-05-11
    Location
    London, UK
    Posts
    846

    Default

    Το μόνο σίγουρο είναι ότι δε παίρνεις κιλά από το τρέξιμο.

    Έχω την υποψία ότι υποσιτίζεσαι επομένως ο οργανισμός αποθηκέυει τα πάντα σε λίπος (μπορεί να κάνω και λάθος). Οι μπύρες και τα σουβλάκια σίγουρα δε βοηθάνε...

    Ο οργανισμός έχει συνηθίσει το γεγονός ότι τρέχεις πολύ επομένως γνώμη μου είναι πως όντως ο μεταβολισμός σου είναι χάλια!

    Ίσως θα πρέπει να δώσεις βάση στο τι τρώς (πιο καθαρές τροφές) και να τρώς περισσότερες φορές μέσα στη μέρα.

    Από την άλλη... μία ιδέα... εξετάσεις για θυρωειδή έχεις κάνει?

  4. #4
    New Member MXDaemon's Avatar
    Join Date
    26-12-09
    Location
    .
    Posts
    53

    Default

    Εξετάσεις για θυρωειδή όχι δεν έχω κάνει.
    Η ποσότητα φαγητού που τρώω την θεωρώ normal δλδ. 1 πιάτο μεσημεριανό , 1 φρούτο το απόγευμα και ένα πιάτο μικρό για βραδινο
    Δεν τρώω ας πούμε 3 πιάτα μακαρόνια ή μισό κιλό καρπούζι.
    Εάν ήταν έτσι θα ξερά ότι το πρόβλημα μου είναι στην ποσότητα. και δεν θα άνοιγα καν αυτο το θέμα.
    Ενοείτε πως οι μπύρες και τα σουβλάκια σίγουρα δε βοηθάνε αλλά εντάξει 2 μπύρες και 2 σουβλακια δεν είναι και τόσο σοβαρό θέμα.
    Ξέρω άτομα τα οποία τρώνε τρέλες ποσότητες φαγητού και δεν έχουν καμία σχέση με οποιοδίποτε είδος αθλήματος άπλα έτσι είναι ο μεταβολισμός τους.
    Last edited by MXDaemon; 31-08-11 at 16:49.

  5. #5
    Pumping Iron santos br's Avatar
    Join Date
    01-12-10
    Location
    Vouliagmeni-Ano-Voula
    Posts
    491

    Default

    Quote Originally Posted by MXDaemon View Post
    Ενοείτε πως οι μπύρες και τα σουβλάκια σίγουρα δε βοηθάνε αλλά εντάξει 2 μπύρες και 2 σουβλακια δεν είναι και τόσο σοβαρό θέμα.
    Ξέρω άτομα τα οποία τρώνε τρέλες ποσότητες φαγητού και δεν έχουν καμία σχέση με οποιοδίποτε είδος αθλήματος άπλα έτσι είναι ο μεταβολισμός τους.
    1.κανε εξετασεις θυροειδη.
    2.αν τρως σουβλακια μια στο τοσο,δεν ειναι κατι,αλλα αν τρως καθε 3 και λιγο ειναι ειναι σοβαροκαι δεν βοηθας το σωμα σου.
    3.ο δικος σου μεταβολισμος,σωμα,και οτιδηποτε αλλο ουδε μια σχεση εχουν με αλλους.φτιαξε την διατροφη σου,μπες σε μια σειρα και θα δεις αλλαγη.

  6. #6
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by santos br View Post
    1.κανε εξετασεις θυροειδη.
    2.αν τρως σουβλακια μια στο τοσο,δεν ειναι κατι,αλλα αν τρως καθε 3 και λιγο ειναι ειναι σοβαροκαι δεν βοηθας το σωμα σου.
    3.ο δικος σου μεταβολισμος,σωμα,και οτιδηποτε αλλο ουδε μια σχεση εχουν με αλλους.φτιαξε την διατροφη σου,μπες σε μια σειρα και θα δεις αλλαγη.
    Αυτά ακριβώς...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. 30 λεπτά αερόβια ή αερόβια όλη την ημέρα απο λίγο?
    By LordOfTerror666 in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 17
    Last Post: 16-06-11, 18:38
  2. Replies: 16
    Last Post: 11-09-09, 06:52
  3. Φωτό μου/στοχος να πάρω 10 κιλά ακόμα
    By D1M1S in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 16
    Last Post: 25-04-09, 02:01

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •