Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 36
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-01-12
    Posts
    53

    Default Διατροφή - Ισοθερμιδική ή Υποθερμιδική;

    Γεια σας!Με λενε Ελίνα.. ειμαι 19 χρονων...υψος 1,67 βαρος 52 κιλα...λιπος 21,3% και μυικη μαζα 41,3 κιλα...(αν θυμαμαι καλα)

    λοιποον..προσφατα εχασα 5 κιλα με αρκετα προσπαθεια θα ελεγα και πλεον κανω μια καθαρη διατροφη...χωρις τσιτ χωρις τιποτα...(πχ. μουσλι με γαλα 1% για πρωι.. ενδιαμεσα φρουτο..μεσημερι απαχο κρεας με μπασματι ή οσπρια με ελαχιστο λαδι ή ψαρι και παει λεγοντας+ μια φετα ψωμι ολικης αν δεν εχω υδατανθρακα συν σαλατα.. γενικα ολα τα τρωω ολικης παντως.. μετα ασπραδακια ή κοτατζ και σαλατες και τετοια για τα αλλα δυο γευματα)
    θελω να μειωσω τι λιπος μου και ο τελικος αριθμος να ειναι γυρω στο 18 με 19%..χωρις ομως να χασω αλλα κιλα..εννοω μυικα..επισης και η διατροφολογος και η γυμναστρια μου μου λενε πως πρεπει να αυξησω μυικη μαζα..ενω εγω δεν θελω..νταξει οχι οτι δεν θελω και λιγο..αλλα δεν θελω να γινω μυωδης..το μονο που θελω ειναι να εχω ενα λεπτο σωμα.. σφιχτο... τελοσπαντων..
    οι αποριες μου ειναι οι εξης....
    1)να το παιξω ισοθερμιδικα ή υποθερμιδικα? ολοι μου λενε να μην χασω αλλο βαρος..αλλα αν το παω ισοθερμιδικα πως θα χασω λιπος??

    2) δεν μπορω να καταλαβω ποιες ειναι οι θερμιδες συντηρησης μου..ο ενας τυπος μου βγαζει αλλα ο αλλος αλλα...

    3) δεν ξερω πως να παω τα μακρος... πχ. ενα καλο ποσοστο πρωτεινης ειναι 50%..ελα ομως που ειμαι και σχετικα λιγα κιλα για να βγουν τοσες πρωτεινες ανα μερα? επισης.. δεν ξερω ποσα γρ πρωτεινης να παιρνω ανα κιλο... 1,5? 1,8? 2? θα μπορουσατε να με βοηθησετε??? (εχω απευθυνθει σε διατροφολο αλλα μου λεγε οτι να ναι.. μου βαλε μεχρι και υδατανθρακες να τρωω βραδυατικα..κ μαλιστα διπλους.. και δν ειναι μεταπροπονητικο οχι)

    4) μα καλα...για εμας τις γυναικες..δεν επιτρεπεται ουτε ενα τσιτ στις δυο βδομαδες? εχω σκασει πια :P

    Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
    Last edited by Elina; 25-01-12 at 21:27.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλησπέρα Ελίνα και καλώς όρισες στην παρέα μας!
    Τα κιλάκια σου είναι μια χαρά για το ύψος σου. Βασικά αυτό που θες είναι ανασύσταση, δηλαδή να χάσεις μεν λίπος αλλά να αυξήσεις μυικό ιστό.
    Μην πανικοβάλλεσαι, δεν πρόκειτε να γίνεις μυώδης, αυτό και να το θέλουμε εμείς οι γυναίκες δεν μπορούμε από τη φύση μας λόγω ορμονών. Αυτό όμως που θα καταφέρεις με τη γυμναστική είναι να έχεις αυτό που θες, δηλαδή "τόνωση" και "σύσφιξη". Και αυτές τις λέξεις τις βάζω σε εισαγωγικά, επειδή στην ουσία αυτό γίνεται λόγω αύξηση μυικής μάζας.

    Για να σε ξεμπερδέψω στο θέμα της διατροφής, θα σου πω να κάνεις τους υπολογισμούς για να βρεις τις θερμίδες συντήρησής σου τους οποίους θα βρεις εδώ:

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=26236


    Θα προτείνω να κινηθείς ισοθερμιδικά. Παράλληλα συνέχισε το γυμναστήριο και θα δεις σε λίγο καιρό το αποτέλεσμα.
    Μια καλή προσέγγιση ποσοστών που θα σου λεγα να εφαρμόσεις είναι 40/40/20. Δηλαδή 40% των θερμίδων υδατάνθρακα, 40% πρωτείνη και 20% λιπαρά.

    Όταν κατασταλάξεις σε ένα συγκεκριμένο πλάνο διατροφής, γράψτο να δούμε τι μπορείς να διορθώσεις ώστε να το τελειοποιήσεις.
    Όσο για το cheat meal, φυσικά και μπορείς να έχεις, βοηθάει και ψυχολογικά! Αλλά με την προϋπόθεση ότι τηρείς τη διατροφή σου ε; :)
    Σου εύχομαι καλή επιτυχία!
    Last edited by Kardoula; 25-01-12 at 22:14.

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-01-12
    Posts
    53

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Καλησπέρα Ελίνα και καλώς όρισες στην παρέα μας!<br>
    Τα κιλάκια σου είναι μια χαρά για το ύψος σου. Βασικά αυτό που θες είναι ανασύσταση, δηλαδή να χάσεις μεν λίπος αλλά να αυξήσεις μυικό ιστό.<br>
    Μην πανικοβάλλεσαι, δεν πρόκειτε να γίνεις μυώδης, αυτό και να το θέλουμε εμείς οι γυναίκες δεν μπορούμε από τη φύση μας λόγω ορμονών. Αυτό όμως που θα καταφέρεις με τη γυμναστική είναι να έχεις αυτό που θες, δηλαδή "τόνωση" και "σύσφιξη". Και αυτές τις λέξεις τις βάζω σε εισαγωγικά, επειδή στην ουσία αυτό γίνεται λόγω αύξηση μυικής μάζας.<br>
    <br>
    Για να σε ξεμπερδέψω στο θέμα της διατροφής, θα σου πω να κάνεις τους υπολογισμούς για να βρεις τις θερμίδες συντήρησής σου τους οποίους θα βρεις εδώ:<br>
    <br>

    <br>
    Θα προτείνω να κινηθείς ισοθερμιδικά. Παράλληλα συνέχισε το γυμναστήριο και θα δεις σε λίγο καιρό το αποτέλεσμα.<br>
    Μια καλή προσέγγιση ποσοστών που θα σου λεγα να εφαρμόσεις είναι 40/40/20. Δηλαδή 40% των θερμίδων υδατάνθρακα, 40% πρωτείνη και 20% λιπαρά.<br>
    <br>
    Όταν κατασταλάξεις σε ένα συγκεκριμένο πλάνο διατροφής, γράψτο να δούμε τι μπορείς να διορθώσεις ώστε να το τελειοποιήσεις. <br>
    Όσο για το cheat meal, φυσικά και μπορείς να έχεις, βοηθάει και ψυχολογικά! Αλλά με την προϋπόθεση ότι τηρείς τη διατροφή σου ε; :)<br>
    Σου ύχομαι καλή επιτυχία!
    <br>

    ευχαριστω πολυ για την απαντηση... αλλα να γιατι παλι μπερδευομαι...
    1. μου βγαζει θερμιδες συντηρησης 1700... εγω αυτην την στιγμη παιρνω 1200 και δεν χανω.. αρα αν παρω 1700 θα γινω τοφαλος :P

    2. Αν παιρνω 40% πρωτεινες... βγαινει 170 γρ πρωτεινης.. το βαρος μου ειναι 52 αρα επι 2 ισον 104... τι κανω?? δεν μπορω να παιρνω 3 γρ πρωτεινης ανα κιλο..υπερβολη..

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Αν με 1.67 ύψος και τόσο λίγα κιλά, τρως 1200 θερμίδες και δε χάνεις λίπος, ξέρεις τι σημαίνει;
    Ότι έχεις χαμηλώσει τόσο το μεταβολισμό σου και έχεις φέρει το σώμα σου σε starvation mode, δηλ. κατάσταση πείνας. Προσπαθεί να "επιβιώσει" και ότι τρως το κρατάει αποθηκευμένο.
    Σκέψου, αν θες να χάσεις λίπος, πόσο πιο χαμηλά θα κατέβεις; 1000 θερμίδες; Κι όταν κολλήσεις στα κιλά τι κάνεις; 800 θερμίδες; Όπως βλέπεις είναι ένας φαύλος κύκλος.
    Γι αυτό ο μόνος τρόπος να ανεβάσεις το μεταβολισμό σου είναι σταδιακά να ανεβάσεις θερμίδες, πάντα από ποιοτικές επιλογές/σωστό διαιτολόγιο και σε συνδιασμό με βάρη/αερόβια να καταφέρεις να το φέρεις στα σωστά επίπεδα.

    Όσο για τα ποσοστά πρωτείνης που φοβάσαι, υπολογίζεις την πρωτείνη από όλες τις πηγές; Και από λαχανικά, δημητριακά, ψωμί κλπ και όχι μόνο αποκλειστικά από τις βασικές πηγές (κοτόπουλο, αβγό κλπ..) ;
    Αν και πάλι το βρίσκεις υπερβολικό και δεν μπορείς, κατέβασε το ποσοστό. Τίποτα δεν είναι απόλυτο.

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-01-12
    Posts
    53

    Default

    αυτο σκοπευα να κανω..να αυξησω σιγα σιγα τις θερμιδες.. εκατο ανα βδομαδα ειναι καλα???
    ναι υπολογιζω και τις φυτικες

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-01-12
    Posts
    53

    Default

    α επισης θα ηθελα να σε ρωτησω.. ποσο αεροβιο συστηνεις να κανω?? εγω εκανα 3-4 φορες την εβδομαδα απο μια ωρα αλλα η γυμναστρια μου ειπε φθααανει εχεις αδυνατισει πολυ.. μου πε να κανω 3 φορες την βδομαδα 20-30 λεπτα.. το 20 μ φανηκε νταξει απειρα λιγο.. το 30..ε....

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλημέρα Ελίνα!

    Μιας και μου στειλες φωτό σου, πλέον έχω πλήρη εικόνα για το πως είσαι και τι θες να πετύχεις, άρα μπορούμε να μιλάμε πιο συγκεκριμένα..

    Αυτά που έχω να σου προτείνω είναι:

    Kαταρχήν θα συμφωνήσω με τη διατροφολόγο και τη γυμνάστρια, ότι πρέπει να στοχεύεις σε αύξηση μυικού ιστού.
    Αυτό που θες είναι "ανασύσταση". Να αλλάξει η αναλογία στο σώμα σου λίπους/μυικού ιστού.
    Αυτό που είδα στη φωτό, ήταν ένα αδύνατο κορίτσι αλλά με λίπος, αυτό που λέμε skinny fat.

    Τι μπορείς να κάνεις:
    1) Έμφαση στην προπόνηση με βάρη (= ανεβαίνει ο μεταβολισμός, κατεβαίνεις σε λίπος, αυξάνεις μύες-μη τρομάζεις δεν θα γίνεις ντουλάπα!!!!)
    2) Αερόβια 3 φορές την εβδομάδα 30 λεπτά. (μέτριο προς γρήγορο περπάτημα)
    3) Διατροφή ισοθερμιδική με σωστές επιλογές τροφών (και για να απαντήσω στο ερώτημά σου, θα λεγα να αυξάνεις κάθε 10 μέρες τις θερμίδες. Πάντα θα παρατηρείς πως αντιδρά το σώμα σου και μετά κάνεις τις απαραίτητες αλλαγές-αν χρειάζονται-).
    4) Και βασικότερο, ΥΠΟΜΟΝΗ και χρόνος.

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-01-12
    Posts
    53

    Default

    μαλιστα..ωραια...ουφ..αγχωθηκα :P
    προτεινεις και εσυ βαρατε απειρα κιλα οσα αντεχετε με λιγες επαναληψεις απο 8 μεχρι 12 ή πιο μετρια κιλα με 12-15 επαναληψεις?γιατι οι αποψεις διιστανται

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Το να σου πω "βάρα άπειρα κιλά όσο αντέχεις και λίγες επαναλήψεις" δεν θα σε ωφελήσει στο στάδιο που είσαι.
    Το θεωρώ επικίνδυνο, γιατί ούτε κατέχεις ακόμα τις σωστές εκτελέσεις των ασκήσεων, μπορεί να τραυματιστείς στην προσπάθειά σου να σηκώσεις παραπάνω κιλά απ'όσα αντέχεις και τελικά να κάνεις μια τρύπα στο νερό.

    Για μένα προέχει πρώτα να μάθεις να κάνεις σωστά τις ασκήσεις. Μετά μπορείς να συνεχίσεις με ένα εύρος επαναλήψεων 8-12 (όπου η 12ατη επανάληψη να βγαίνει με σχετική δυσκολία). Σταδιακά θα δυναμώνεις, άρα θα ανεβάζεις κιλά. Όλα αυτά όμως σταδιακά, χωρίς βιασύνες.

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-01-12
    Posts
    53

    Default

    Γεια και παλι!τα παω αρκετα καλα..εκανα παλι λιπομετρηση και σε τρεις βδομαδες απο 21.3 πηγα 20.5... καλα παω νομιζω....εχω αρχισει και βαρη εντατικα και δυναμωνω σιγα σιγα.. απλα εχω ενα θεμα..καμια ασκηση δεν με πιανει γλουτο... ουτε τα σκουωτ ουτε οι προβολες.. ολα με πιανουν τετρακεφαλο :/

  11. #11
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Γεια σου και καλως ηρθες και απο εμενα.Μηπως να δοκιμαζες αρσεις θανατου http://www.coopersguns.com/videos/ex...utes/deadlift/ ?στο προτεινω με επιφυλαξη.Τα κοριτσια του φορουμ θα ξερουν καλυτερα να σε κατατοπισουν.

  12. #12
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    ισως θα μπορουσες να βαλεις και πρεσσα,δηλαδη http://www.coopersguns.com/videos/ex...ck-squat-sled/ , http://www.coopersguns.com/videos/ex...eg-press-sled/ .Προσωπικα εμενα νιωθω να δουλευουν διαφορετικα σκουωτ,πρεσσα αν και ειναι σχεδον ιδιες ασκησεις.

  13. #13
    Advanced Bodybuilder Slack `N Track's Avatar
    Join Date
    05-01-11
    Location
    Thess/Houston
    Posts
    1,143

    Default

    Quote Originally Posted by Elina View Post
    Γεια και παλι!τα παω αρκετα καλα..εκανα παλι λιπομετρηση και σε τρεις βδομαδες απο 21.3 πηγα 20.5... καλα παω νομιζω....εχω αρχισει και βαρη εντατικα και δυναμωνω σιγα σιγα.. απλα εχω ενα θεμα..καμια ασκηση δεν με πιανει γλουτο... ουτε τα σκουωτ ουτε οι προβολες.. ολα με πιανουν τετρακεφαλο :/

    Γεια σου Ελινα.

    Ριξε μια ματια εδω...
    Pain is so close to pleasure...

    Supporting Anonymous

  14. #14
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-01-12
    Posts
    53

    Default

    αρσεις θανατου μου ειπε η γυμναστρια μου να μην κανω λογω του οτι εχω ευαισθησια στην μεση :/

  15. #15
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-01-12
    Posts
    53

    Default

    οσο για την πρεσσα εχεις δικιο θα το δοκιμασω... μηχανημα για το χακ σκουωτ δεν νομιζω να χουμε στο γυμ..
    σχετικα με το αλλο λινκ που εχει πολλες..θα τις μελετησω και διαλεξω αρκετες που να μου ταιριαζουν..ευχαριστω πολυ και τους 2!

  16. #16
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by Elina View Post
    καμια ασκηση δεν με πιανει γλουτο... ουτε τα σκουωτ ουτε οι προβολες.. ολα με πιανουν τετρακεφαλο :/
    Κατά 99.9% δεν τις κάνεις σωστά. Πχ τις προβολές αν τις κάνεις με μικρό βήμα πιάνει τετρακέφαλο, με μεγαλύτερο πιάνει γλουτό.
    Η γυμνάστριά σου τι σου λέει γι αυτό;


    αρσεις θανατου μου ειπε η γυμναστρια μου να μην κανω λογω του οτι εχω ευαισθησια στην μεση :/
    Τι ακριβώς πάθηση έχεις;

  17. #17
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-01-12
    Posts
    53

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Κατά 99.9% δεν τις κάνεις σωστά. Η γυμνάστριά σου τι σου λέει γι αυτό;


    ναι και εγω οτι δεν τις κανω σωστα νομιζω..το σκουωτ μου λεει οτι το κανω σωστα και δεν ξερει λεει γιατι δεν το νιωθω.. οσο για τις προβολες.. δεν την εχω ρωτησει ακομα

    Τι ακριβώς πάθηση έχεις;
    δεν εχω παθηση ή τουλαχιστον δεν το χω ψαξει βασικα αλλα γενικα ειναι ευαισθητη..δηλαδη και στην ρωμαικη καρεκλα οταν ειχα κανει ραχιαιους 5 μερες μετα πονουσε η μεση μου... και γενικα ενω η κοιλια μου πλεον αντεχει πολλες ασκησεις και δεν νιωθει πλεον πολλες η μεση με κραταει πισω..

  18. #18
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Aφού δεν έχεις πάθηση τότε το πρόβλημα είναι αλλού, δεν φταίνε ούτε οι άρσεις θανάτου ούτε η ρωμαική καρέκλα.
    Κι ούτε είναι λύση να τις απορρίψεις από το πρόγραμμα (φιλοσοφία του "πονάει χέρι-κόψει χέρι").
    Μήπως αυτή η ευαισθησία που λες είναι το μυικό πιάσιμο λόγω προπόνησης; Αν από την πλήρη αγυμνασία κάνεις ασκήσεις είναι λογικό.
    Αν σε ενοχλεί στη ρωμαική καρέκλα, κάνε σε στρωματάκι ή πάγκο, αν σε ενοχλεί κάποια άλλη άσκηση υπάρχουν χίλιες παραλλαγές. Το ίδιο και για τις άρσεις. Κάνε άλλες ασκήσεις και όταν δυναμώσει η μέση σου γυρίζεις σε αυτές τις ασκήσεις.

    Διόρθωση: Οι ραχιαίοι γίνονται στον "ταύρο", όχι στη ρωμαική καρέκλα. Μάλλον το μπέρδεψες.
    Last edited by Kardoula; 04-02-12 at 00:51.

  19. #19
    Advanced Bodybuilder Slack `N Track's Avatar
    Join Date
    05-01-11
    Location
    Thess/Houston
    Posts
    1,143

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Aφού δεν έχεις πάθηση τότε το πρόβλημα είναι αλλού, δεν φταίνε ούτε οι άρσεις θανάτου ούτε η ρωμαική καρέκλα.
    Κι ούτε είναι λύση να τις απορρίψεις από το πρόγραμμα (φιλοσοφία του "πονάει χέρι-κόψει χέρι").
    Μήπως αυτή η ευαισθησία που λες είναι το μυικό πιάσιμο λόγω προπόνησης; Αν από την πλήρη αγυμνασία κάνεις ασκήσεις είναι λογικό.
    Αν σε ενοχλεί στη ρωμαική καρέκλα, κάνε σε στρωματάκι ή πάγκο, αν σε ενοχλεί κάποια άλλη άσκηση υπάρχουν χίλιες παραλλαγές. Το ίδιο και για τις άρσεις. Κάνε άλλες ασκήσεις και όταν δυναμώσει η μέση σου γυρίζεις σε αυτές τις ασκήσεις.

    Διόρθωση: Οι ραχιαίοι γίνονται στον "ταύρο", όχι στη ρωμαική καρέκλα. Μάλλον το μπέρδεψες.
    Pain is so close to pleasure...

    Supporting Anonymous

  20. #20
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-01-12
    Posts
    53

    Default

    μετα την εξεταστικη θα παω σε εναν ορθοπεδικο να με εξετασει για να ειμαι σιγουρη... μπορεις να μου δωσεις καποια οδηγια για το σκουωτ να το κανω σωστα? εχω δει παρα πολλα βιντεο αλλα αλλο να στα λενε με λογια και λεπτομερειες και αλλο απλα να το βλεπεις

  21. #21
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Δυστυχώς ότι και να πω Ελίνα μου το καλύτερο θα ταν να έβλεπα πως την έκανες για να εντοπίσουμε τα λάθη.

    Το σκουώτ μιμείται την φυσική κίνηση που κάνουμε όλοι μας όταν καθόμαστε. Θα σου πρότεινα να κάνεις ακόμα και στο σπίτι σου εξάσκηση μόνο με το βάρος του σώματός σου. Βάλε τα χέρια στη μέση σου, τα πόδια λίγο πιο ανοιχτά από το άνοιγμα των ώμων και κάνε καθίσματα, κάτσε μέχρι κάτω.
    Άλλη παραλλαγή, με μια φιτ μπωλ να τη στηρίξεις στον τοίχο, να ακουμπάς τη μέση σου πάνω της και να "τσουλας" μέχρι κάτω.
    Πειραματίσου χωρίς μπάρα/έξτρα βάρος να δεις και να καταλάβεις ακριβώς πως γίνονται τα καθίσματα. Όταν το κάνεις, τοτε πήγαινε στο σμιθ ή ακόμα καλύτερα θα σου λεγα, να την κάνεις με 2 αλτήρες, είναι πιο φυσική η κίνηση και μετά στο σμιθ.

  22. #22
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    ισως σε βοηθησει να καταλαβεις την κινηση καλυτερα αυτο το βιντεο http://www.coopersguns.com/videos/ex...lutes/squat-2/ .

  23. #23
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-01-12
    Posts
    53

    Default

    ε αυτο κανω και εγωωω :P ..τεσπα θα τα δοκιμασω ολα αυριο και θα σας πω εντυπωσεις :p σας ευχαριστω πολυ ολους!

  24. #24
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    δεν το ξερουμε εμεις αυτο χαχαχχα.Παρακαλουμε.

  25. #25
    Pumping Iron rax87's Avatar
    Join Date
    26-01-12
    Posts
    385

    Default

    Ελινα γεια σου,διαβασα ολα αυτα που εγραψες και μου θυμησαν τη δικη μου περιπτωση καποια χρονια πριν.Ειχα ξεκινησει με πολυ ορεξη να γυμναζομαι και ηθελα να τα κανω ολα!!Ομως πονουσα στη μεση και στα γονατα με τα σκουωτ και τις αρσεις θανατου!Αυτο συνεβαινε επειδη ειχα αδυναμα ποδια και ραχιαιους!Δεν ξερω σε τι επιπεδο βρισκεσαι κτλ.ομως για να εκτελεσεις σωστα σκουωτ στο σμιθ και αρσεις πρεπει να εχεις πολυ δυνατα ποδια και μεση.Εγω ξεκινησα με πιο απλες ασκησεις λοιπον για καποιο διαστημα και με ραχιαιους στο στρωματακι και αρκετο καιρο μετα ξεκινησα τα υπολοιπα.1,5 χρονο μετα εκανα σκουωτ στο σμιθ και με επιπλεον κιλα χωρις κανενα προβλημα.
    η γυμναστρια μου μου λενε πως πρεπει να αυξησω μυικη μαζα..ενω εγω δεν θελω
    Αυτο ουτε εγω το ηθελα και γιαυτο το λογο εκανα τα μισα απο αυτα που μου εβαζε στο προγραμμα,τεραστιο λαθος.Εμεις οι γυναικες νομιζουμε πως αν σηκωσουμε ενα 5κιλο βαρακι θα γινουμε φουσκωτες!!Το καλυτερο θα ηταν να τα κανεις ολα οπως πρεπει κ αν μεσα σε ενα χρονο δεις οτι πρηζεσαι τοσο(που δεν θα το δεις)τοτε αλλαζεις προγραμμα!
    Καλη επιτυχια!
    no pain...no gain!!

  26. #26
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-01-12
    Posts
    53

    Default

    γεια σας και παλι..δοκιμασα καποιες απο τις ασκησεις που μου προτεινατε σημερα...λοιπον.. εκανα πρεσσα.με ποδια παααρα πολυ ψηλα και ανοιχτα και να σπρωχνει μονο η φτερνα αλλα και παλι ο τετρακεφαλος πετρα και ο γλουτος στην κοσμαρα του..δεν πειραζει.. νομιζω πως ειμαι σε καλο δρομο οσον αφορα τα καθισματα..νομιζω το βρηκα..επισης εκανα γεφυρα και με πιασε μια χαρα..παρα πολυ καλα θα ελεγα... τελος με τις προβολες δεν ξερω γιατι ετσι... δεν τις νιωθω καθολου και πουθενα..μονο μετα απο πολλες επαναληψεις το νιωθουν μονο οι αρθρωσεις μου :/ δοκιμαζουμε και βλεπουμε!

  27. #27
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Με τις προβολες το εχω και εγω αυτο...χαχαχαχα...δοκιμασες μηπως να ανεβασεις κιλα?μονο με αρκετα,αρκετα ομως κιλα ενιωθα να πιανουν σε εμενα.Συνεχισε να πειραματιζεσαι αργα ή γρηγορα θα το βρεις!!!

  28. #28
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-01-12
    Posts
    53

    Default

    λοιπον..σκεφτομαι να παρω πρωτεινη... οχι για να την παιρνω συστηματικα...αλλα καποιες μερες δεν βγαινω σε πρωτεινη και πιεζομαι να φαω πραγματα που δεν θελω μονο και μονο για να συμπληρωσω τα γρ που χρειαζομαι... εχετε να μου προτεινετε καποια καλη και σχετικα φθηνη??? τι γουει.. καζεινες... χαμος..δεν καταλαβαινω τιποτα :p αφηστε που η καθε εταιρια εχει και 300 πρωτεινες... ααα :P

  29. #29
    Advanced Bodybuilder Slack `N Track's Avatar
    Join Date
    05-01-11
    Location
    Thess/Houston
    Posts
    1,143

    Default

    Quote Originally Posted by Elina View Post
    λοιπον..σκεφτομαι να παρω πρωτεινη... οχι για να την παιρνω συστηματικα...αλλα καποιες μερες δεν βγαινω σε πρωτεινη και πιεζομαι να φαω πραγματα που δεν θελω μονο και μονο για να συμπληρωσω τα γρ που χρειαζομαι... εχετε να μου προτεινετε καποια καλη και σχετικα φθηνη??? τι γουει.. καζεινες... χαμος..δεν καταλαβαινω τιποτα :p αφηστε που η καθε εταιρια εχει και 300 πρωτεινες... ααα :P
    Μια λιστα με αναλογη επεξηγηση των ειδων πρωτεινης που κυκλοφορουν στο εμποριο (οι βασικες κατηγοριες)



    Οικονομικη και καλη


    Ακριβουτσικη αλλα πολυ καλη...(αγαπημενη μου)

    Last edited by Slack `N Track; 08-02-12 at 04:34.
    Pain is so close to pleasure...

    Supporting Anonymous

  30. #30
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-01-12
    Posts
    53

    Default

    με κοβω για καμια whey shake της syntrax.. καλη ή μπα??


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Υποθερμιδική Διατροφή - Συμβουλές;
    By AU77 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 24
    Last Post: 20-10-14, 18:07
  2. Ισοθερμιδική Διατροφή - Macros και Πρωτεϊνη
    By korte in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 13
    Last Post: 20-01-12, 11:01
  3. Ισοθερμιδική Διατροφή Bodybuilding
    By Kostas V in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 9
    Last Post: 07-12-11, 19:14
  4. Ισοθερμιδική Διατροφή Και Πρόγραμμα Όγκου!
    By icsd in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 25
    Last Post: 25-06-10, 16:59
  5. Υποθερμιδική διατροφή χαμηλότατων υδατανθράκων
    By information_leak in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 26-04-07, 04:00

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •