Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 34
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    13

    Default Ειστε η τελευταια μου λυση!!

    Καλημερα και απο μενα!!Θα σας κουρασω λιγο για αυτο θα ηθελα την υπομονη σας!!Θα σας πω την ιστορια μου και θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι πλεον εχω εξαντλησει καθε προσπαθεια που θα μπορουσα να κανω οσο αφορα την διατροφη μου σημερα ειμαι 30 ετων ζυγιζοντας 80 κιλα με υψος 1,63 ακομα και γω οταν λεω το νουμερο μου φαινεται καπως ισωσ ακομα δεν το εχω καταλαβει παλαιοτερα ειμουν 45 κιλα και εκανα διαιτα για να φτασω τα 43 πριν απο 10 χρονια περιοπου απο κει και περα ημουν φυσιολογικη παντα ομως λιχουδα ξαφνικα μετα τα 25 αρχισα να εχω θεμα και να μην προσεχω οχι ομως τοσο πολυ ωστε να ειμαι χαλια ψυχολογικα και αρχισα γυμναστηριο διατροφη και εφτασα 60 κιλα απο τα 72 και εκει μενω εγκυος!!αρχιζει η κατρακυλα ελεγα θα βγαλω το αχτι μου τωρα και ελεγα στον ευατο μου οτι θα τα χασω μιλις γεννησω τωρα 3,5 χρονια μετα οχι μονο δεν τα εχασα αλλα πηρα και αλλα με σκοπο να ζυγιζω 80 κιλα ξερω τι πρεπει να φαω ξερω τι πρεπει να κανω αλλα νοιωθω οτι δεν μπορω κατεφυγα σε διαιτολογους πηγαινα εκει και μου λεγαν ολοι οτι αφου ξερεις τι πρεπει να κανεις γιατι ηρθες και τους ελεγα οτι θελω να αισθανομαι οτι καποιος με ελενχει εδω και 1 χρονο που ηταν και η τελευταια φορα που ημουν αδυνατη 65 κιλα εχω παραιτηθει οσοι με ξερουν οταν με βλεπουν απορουν γιατι δεν ξερουν πως θα με δουν παχια η αδυνταη μαλιστα λενε οτι εισαι ο μονος ανθρωπος που ξαφνικα μπορει να παχυνει η να αδυντισει σε ενα βραδυ(τροπος του λεγειν)χανω πολυ ευκολα αν κλεισω το στομα μου βεβαι δεν εχω πλεον την πολυτελεια του γυμναστηριου λογω της μικρης αλλα μπορω να περπαταω εδω στην γειτονια...εχω ακομα κρατησει τα ρουχα μου και καθε μερα λεω θα καναμπω εκει μεσα αλλα ακομα δεν το εχω καταφερει εσω βαρεθει να ξεκιναω καθε μερα διαιτα και αν οχι την ιδια μερα το πολυ στις 15 μερες να την χαλαω!!θυμαμαι οτι παντα μου ελεγαν ολοι φαε κατι εισαι πολυ αδυνατη και τωρα εχω βρεθει στο αλλο ακρο!!Ειμαι το πριν και το μετα στην κυριολεξια..εχω βαρεθει πλεον ολες τις διατροφες που ειχα στο ντοσιε μου απο τοτε που πηγαινα γυμναστηριο!!!!θα ηθελα την βοηθεια σας και τις γνωσεις σας στο να φτιαξω μια καινουργια διατροφη και να γινω ανθρωπος!και πανω απο ολα και την ανοχη σας!!!!!!Ευχαριστω εκ τον προτερων~~~~~

  2. #2
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    καλημερα και καλη αρχη!!
    πρωτον σταματα να αχωνεσε τοσο και δες το θεμα πιο χαλαρα...εχεις τωρα ενα παιδακι και αυτο αξιζει τα παραπανισια κιλα σου!!!

    οσο αφορα το οτι βαζεις και χανεις κιλα μην ανησυχεις και μεις το ιδιο κανουμε κατα καποιο τροπο!!!

    ελα μην σε αγχωνει τιποτα και διαβασε εδω στο forum για διατροφη και ασκηση στην καταλληλη ενοτητα...μετα απο το διαβασμα σου κανε μια διατροφη για σενα και θα σε βοηθησουμε ολοι!
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  3. #3
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Καλως τη Κατερινα !
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  4. #4
    Senior Bodybuilder Raf's Avatar
    Join Date
    20-05-09
    Location
    Salonika
    Posts
    2,139

    Default

    καλημέρα Κατερίνα και καλώς ήρθες!!καλή επιτυχία με τους στόχους!!

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    13

    Default

    Ευχαριστω πααααααρα πόλυ!!!!!!!!!!!!!ψαχνω να βρω καποιο τοπικ για να δω ποσες θερμιδες χρειαζομαι την ημερα ωστε να φτιαξω μια διατροφη αλλα μαλλον ειμαι στραβη!!

  6. #6
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    13

    Default

    Αυτο βρηκα το εκανα μου βγαζει τον αριθμο 37502,22 με την Εξίσωση 1 : Harris-Benedict αλλα μετα το χανω και δεν ξερω τι πρεπει να αφαιρεσω μπερδευομαι!

  8. #8
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by KATER_INA View Post
    Αυτο βρηκα το εκανα μου βγαζει τον αριθμο 37502,22 με την Εξίσωση 1 : Harris-Benedict αλλα μετα το χανω και δεν ξερω τι πρεπει να αφαιρεσω μπερδευομαι!
    2166,31 μου βγαζει με ελαφρια ασκηση.αυτες ειναι οι θερμιδες συντηρησης σου
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  9. #9
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-02-12
    Posts
    171

    Default

    Καλημέρα KATER_INA. Καλώς ήρθες και καλή αρχή.

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    13

    Default

    εχεις δικιο εβαλα εγω χωρις ασκηση!!αλλα για να χασω ποσες πρεπει να ναι εκει μπερδευομαι!!Σε ευχαριστω για το χρονο σου!

  11. #11
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by KATER_INA View Post
    εχεις δικιο εβαλα εγω χωρις ασκηση!!αλλα για να χασω ποσες πρεπει να ναι εκει μπερδευομαι!!Σε ευχαριστω για το χρονο σου!
    περιπου 500 θερμιδες κατω απο τις θερμιδες συντηρησης σου αντιστοιχουν με περιπου 2 κιλα μειων το μηνα...
    προς το παρων ομως διαβασε για καθαρη διατροφη και για macros(αναλογια πρωτεινης/υδατανθρακα/λιπους στη διατροφη)...μετα οπως σου ειπα κανε μια διατροφη οπως την νομιζεις εσυ σωστη και απο κει και περα εμεις θα ειμαστε εδω...!
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  12. #12
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλώς όρισες Κατερίνα στο φόρουμ!
    Καταρχήν να σου ζήσει το μωράκι.
    Κατά δεύτερον, μπορώ να καταλάβω τον πανικό και το αδιέξοδο που νιώθεις, όμως προσπάθησε όσο γίνεται να τα αποβάλλεις και να χαλαρώσεις παίρνοντας τα πράγματα από την αρχή.
    Με ένα καλό πρόγραμμα μπορείς να κάνεις θαύματα! Κάνε μια περιήγηση στο φόρουμ και ιδιαίτερα στη γυναικεία ενότητα και μετά άνοιξε ένα τόπικ σε αυτή την ενότητα με τη διατροφή που κάνεις τώρα και θα πάρεις τις συμβουλές και διορθώσεις που πρέπει να γίνουν.
    http://www.bodybuilders.gr/forum/forumdisplay.php?f=49


    Αν το θες πολύ και το βάλεις στόχο θα το καταφέρεις!

  13. #13
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Καλημέρα Κατερίνα, καλώς όρισες και καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου.
    Να σου κάνω και μια ερωτησούλα, έχεις τσεκάρει καθόλου τον θυρεοειδή σου τελευταία; Πολλές φορές ευθύνεται για πολλά κιλά που βάζουμε.

  14. #14
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    13

    Default

    Ευχαριστω παρα πολυ πραγματικα για το ενδιαφερον σας!!!Kardoula σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου να σαι καλα!!τωρα δεν κανω διατροφη σαβουρωνω οτι βρω μπροστα μου!!παω να μελετησω για να σας ξαναζαλισω!

  15. #15
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    13

    Default

    Diver Η αληθεια ειναι οτι δεν τον εχω τσεκαρει και το σκεφτομουν και γω αλλα οτι ειμαι λιχουδα και δεν μπορω να επιβληθω στον ευατο μου νομιζω οτι φταιω μονο εγω!

  16. #16
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Κάνε μια εξετασούλα, θα εκπλαγείς πόσος κόσμος έχει ελαφρύ υποθυρεοειδισμό και δεν το ξέρει. Σίγουρα δεν αποτελεί δικαιολογία, αλλά γιατί να μην αποκλείσεις όλα τα ενδεχόμενα;

  17. #17
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    13

    Default

    Σαφως εχεις δικιο θα το κανω!

  18. #18
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Καλώς ήρθες και να σου ζήσει το μωράκι σου.:)

  19. #19
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    03-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Καλως ηρθες κατερινα να σ ζησει το μωρακι!!Καλη επιτυχια στους στοχουσ ς και να εχεις υπομονη ολα θα γινουν!

  20. #20
    Advanced Bodybuilder Slack `N Track's Avatar
    Join Date
    05-01-11
    Location
    Thess/Houston
    Posts
    1,143

    Default

    Quote Originally Posted by KATER_INA View Post
    ...θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι πλεον εχω εξαντλησει καθε προσπαθεια που θα μπορουσα να κανω οσο αφορα την διατροφη μου ...
    Quote Originally Posted by KATER_INA View Post
    ...τωρα δεν κανω διατροφη σαβουρωνω οτι βρω μπροστα μου!!...
    Quote Originally Posted by KATER_INA View Post
    ... αλλα οτι ειμαι λιχουδα και δεν μπορω να επιβληθω στον ευατο μου νομιζω οτι φταιω μονο εγω!

    Κατερίνα, καλώς ήρθες, να σου ζήσει το αγγελούδι σου.

    Διαβάζοντας τα αποσπάσματα που έγραψες πιστεύω ότι αντιλαμβάνεσαι ότι εσύ είσαι αυτή που πρέπει να βοηθήσεις τον εαυτό σου.

    Εάν δεν έχεις νύχια να ξυστείς Κατερίνα μου, μην περιμένεις να σε ξύσει κανείς άλλος...

    Οι διαιτολόγοι, τα φόρουμ, οι φίλοι, οι personal trainers...δεν μπορούν αν βρίσκονται 24/7 πάνω από το κεφάλι μας και να μας κυνηγάνε με μια βίτσα ώστε να μας δίνουν μια στο χεράκι όταν πάμε να ανοίξουμε το ψυγείο, η όταν πάμε να πάρουμε το "μεζεδάκι" από τον φούρνο, η την pasteria της γειτονιάς...

    Δειξε λιγο δυναμη. Δειξε λιγο θεληση.
    Pain is so close to pleasure...

    Supporting Anonymous

  21. #21
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by Slack `N Track View Post
    Κατερίνα, καλώς ήρθες, να σου ζήσει το αγγελούδι σου.

    Διαβάζοντας τα αποσπάσματα που έγραψες πιστεύω ότι αντιλαμβάνεσαι ότι εσύ είσαι αυτή που πρέπει να βοηθήσεις τον εαυτό σου.

    Εάν δεν έχεις νύχια να ξυστείς Κατερίνα μου, μην περιμένεις να σε ξύσει κανείς άλλος...

    Οι διαιτολόγοι, τα φόρουμ, οι φίλοι, οι personal trainers...δεν μπορούν αν βρίσκονται 24/7 πάνω από το κεφάλι μας και να μας κυνηγάνε με μια βίτσα ώστε να μας δίνουν μια στο χεράκι όταν πάμε να ανοίξουμε το ψυγείο, η όταν πάμε να πάρουμε το "μεζεδάκι" από τον φούρνο, η την pasteria της γειτονιάς...

    Δειξε λιγο δυναμη. Δειξε λιγο θεληση.
    + 1000!

  22. #22
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    13

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    + 1000!
    Aυτο αναρωτιεμαι και γω που πηγε η θεληση μου θυμαμαι οτι κραταγα διατροφη για 3 μηνες και ημουν τυπικοτατη και τωρα ουτε 3 ωρες ενω το θελω πολυ συμβαινει κατι και τα χαλαω ολα!!

  23. #23
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    η θεληση σου ειναι εκει...απλα ξεθαψε την και βρες ενα κηνιτρο για να πετυχεις το σκοπο σου
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  24. #24
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    13

    Default

    Quote Originally Posted by Leo 11 View Post
    η θεληση σου ειναι εκει...απλα ξεθαψε την και βρες ενα κηνιτρο για να πετυχεις το σκοπο σου

  25. #25
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default



    αυτο ειναι καλυτερο εικονιδιο!!!!!!!!!
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  26. #26
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    13

    Default

    Λοιπον καθησα και εφτιαξα μια διατροφη στις 1325kcal και εχει ως εξης
    Πρωινο:2φρυγανιες σικαλεως με 2κουταλακια μαρμελαδα χωρις ζαχαρη και τον καφε..βεβαια το προβλημα ειναι στον καφε τον πινω πολυ γλυκο με γαλα ΠΑΝΤΑ οτι διατροφη και να εκανα εβαζα..κρατηθειτε!!!4κουταλιες ζαχαρη και γαλα οποτε σκεφτομαι να κοψω την μαρμελαδα απο τις φρυγανιες
    Δεκατιανο 1μπαρα δημητριακων η 1 φρουτο
    Μεσημεριανο Ζυμαρικα 300γρ με 2 κουταλιες κιμα 1 φετα ψωμι και κολοκυθακια βρασμενα
    Απογευμα 1γιαουρτι 2%
    Βραδυνο 1φετα μωμι τοστ ολικης και σαλατα χωριατικη με 30 γρ φετα
    Ημερα 2
    Γαλα 1,5% 1φλυτζανι μς 20 γρ κορν φλεικς
    Δεκατιανο 2δαμασκηνα με μια μπαρα δημητριακων
    Μεσημεριανο Σπανακορυζο 213 γρ περιπου με 60γρ τυρι φετα σε αλμη 1 φετα ψωμι ολικης και αγγουροντοματοσαλατα
    Βραδυνο 1αυγο 1φετα ψωμι και σαλατα

    ΗΜΕΡΑ 3
    Πρωινο τυρι απαχο 30 γρ με 2 φρυγανιες
    Δεκατιανο 1 φετα ψωμι ολικης
    Μεσημεριανο Σπανακορυζο(ξανα)η φασολακια η φακες η μπαμιες με τυρι φετα 60 γρ και σαλατα
    Απογευμα Γιαουρτι 2%με 1 κουταλια μελι και 1 μπαρα δημητριακφν
    Βραδυνο Τονος σε νερο 1 φετα ψωμι και σαλατα!
    Πανω κατω εκει περιπου ειναι και η υπολοιπη διατροφη δεν σας την ανεβαζω για να μην σας κουραζω απλα τις υπολοιπες μερες στα μεσημεριανα βαζω Μπιφτεκια,ψαρι,κοτοπουλο

  27. #27
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    13

    Default

    Quote Originally Posted by KATER_INA View Post
    Λοιπον καθησα και εφτιαξα μια διατροφη στις 1325kcal και εχει ως εξης
    Πρωινο:2φρυγανιες σικαλεως με 2κουταλακια μαρμελαδα χωρις ζαχαρη και τον καφε..βεβαια το προβλημα ειναι στον καφε τον πινω πολυ γλυκο με γαλα ΠΑΝΤΑ οτι διατροφη και να εκανα εβαζα..κρατηθειτε!!!4κουταλιες ζαχαρη και γαλα οποτε σκεφτομαι να κοψω την μαρμελαδα απο τις φρυγανιες
    Δεκατιανο 1μπαρα δημητριακων η 1 φρουτο
    Μεσημεριανο Ζυμαρικα 300γρ με 2 κουταλιες κιμα 1 φετα ψωμι και κολοκυθακια βρασμενα
    Απογευμα 1γιαουρτι 2%
    Βραδυνο 1φετα μωμι τοστ ολικης και σαλατα χωριατικη με 30 γρ φετα
    Ημερα 2
    Γαλα 1,5% 1φλυτζανι μς 20 γρ κορν φλεικς
    Δεκατιανο 2δαμασκηνα με μια μπαρα δημητριακων
    Μεσημεριανο Σπανακορυζο 213 γρ περιπου με 60γρ τυρι φετα σε αλμη 1 φετα ψωμι ολικης και αγγουροντοματοσαλατα
    Βραδυνο 1αυγο 1φετα ψωμι και σαλατα

    ΗΜΕΡΑ 3
    Πρωινο τυρι απαχο 30 γρ με 2 φρυγανιες
    Δεκατιανο 1 φετα ψωμι ολικης
    Μεσημεριανο Σπανακορυζο(ξανα)η φασολακια η φακες η μπαμιες με τυρι φετα 60 γρ και σαλατα
    Απογευμα Γιαουρτι 2%με 1 κουταλια μελι και 1 μπαρα δημητριακφν
    Βραδυνο Τονος σε νερο 1 φετα ψωμι και σαλατα!
    Πανω κατω εκει περιπου ειναι και η υπολοιπη διατροφη δεν σας την ανεβαζω για να μην σας κουραζω απλα τις υπολοιπες μερες στα μεσημεριανα βαζω Μπιφτεκια,ψαρι,κοτοπουλο

    Αλλα παρεπιπτοντως ειναι το μοτιβο που εχω βαρεθει!!απλα δεν εχω αλλες ιδεες!

  28. #28
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Κατερίνα μου κάνεις το πρώτο λάθος που κάνουν όλες οι γυναίκες όταν θέλουν να μπουν σε διατροφή:
    Από κει που έτρωγαν τα πάντα όλα, χωρίς όριο και μέτρο πάνε στην άλλη άκρη και πέφτουν πολύ σε θερμίδες.
    Αυτό έχει αντίθετα αποτελέσματα, γρήγορα θα πεινάσεις και δεν θα κρατήσεις τη διατροφή.
    Το κλειδί της επιτυχίας είναι να πας βήμα βήμα χωρίς δραματικές αλλαγές αν θες αυτό που κάνεις να έχει διάρκεια:
    Πρώτα καθάρισε τη διατροφή σου από τις κακές τροφές. Σήμερα θα φας 3 από αυτά, αύριο 2, κοκ..
    Τις αντικαθιστάς σταδιακά με καθαρά γεύματα. Μη μετράς θερμίδες, μόνο κοίτα να μειώνεις ποσότητες σιγά σιγά.
    Επόμενο βήμα, μέτρα θερμίδες, ξεκίνα ισοθερμιδικά και μετά άρχισε να πέφτεις σε θερμίδες.
    Μόνο έτσι θα μπορέσεις να κρατήσεις μια διατροφή και το σημαντικότερο, να το κάνεις τρόπο ζωής!
    Το πλάνο που έβαλες δεν ξέρω αν έχει τόσες θερμίδες όσες γράφεις, όμως έχει πολύ ψωμί!!! Άρα βάλε στόχο σιγά σιγά να το μειώσεις, επίσης τη ζάχαρη, από 4 κουταλιές σε 3 κοκ.. Πάντως μου αρέσει γιατί έχει ποικιλία, αυτό θα σε βοηθήσει! Αν το χεις βαρεθεί, τότε βρες διάφορα "τρικ" να αλλάζεις γεύσεις. Υπάρχουν άφθονες καλές τροφές, φαντασία να υπάρχει! Ρίξε μια ματιά στην ενότητα με τις συνταγές, θα πάρεις πολλές ιδέες.
    Φαντάσου πως θες το σώμα σου και βρες το κίνητρο. Είναι κρίμα νέα κοπέλα να κουβαλάει τόσα περιττά κιλά. Όταν τα χάσεις θα δεις πόσο περισσότερη ενέργεια θα έχεις, θα αισθάνεσαι άλλος άνθρωπος τρώγοντας σωστά και θα χεις περισσότερες δυνάμεις να φροντίζεις το μωράκι σου. Μια απόφαση είναι!
    Last edited by Kardoula; 08-02-12 at 10:37.

  29. #29
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    13

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Κατερίνα μου κάνεις το πρώτο λάθος που κάνουν όλες οι γυναίκες όταν θέλουν να μπουν σε διατροφή:
    Από κει που έτρωγαν τα πάντα όλα, χωρίς όριο και μέτρο πάνε στην άλλη άκρη και πέφτουν πολύ σε θερμίδες.
    Αυτό έχει αντίθετα αποτελέσματα, γρήγορα θα πεινάσεις και δεν θα κρατήσεις τη διατροφή.
    Το κλειδί της επιτυχίας είναι να πας βήμα βήμα χωρίς δραματικές αλλαγές αν θες αυτό που κάνεις να έχει διάρκεια:
    Πρώτα καθάρισε τη διατροφή σου από τις κακές τροφές. Σήμερα θα φας 3 από αυτά, αύριο 2, κοκ..
    Τις αντικαθιστάς σταδιακά με καθαρά γεύματα. Μη μετράς θερμίδες, μόνο κοίτα να μειώνεις ποσότητες σιγά σιγά.
    Επόμενο βήμα, μέτρα θερμίδες, ξεκίνα ισοθερμιδικά και μετά άρχισε να πέφτεις σε θερμίδες.
    Μόνο έτσι θα μπορέσεις να κρατήσεις μια διατροφή και το σημαντικότερο, να το κάνεις τρόπο ζωής!
    Το πλάνο που έβαλες δεν ξέρω αν έχει τόσες θερμίδες όσες γράφεις, όμως έχει πολύ ψωμί!!! Άρα βάλε στόχο σιγά σιγά να το μειώσεις, επίσης τη ζάχαρη, από 4 κουταλιές σε 3 κοκ.. Πάντως μου αρέσει γιατί έχει ποικιλία, αυτό θα σε βοηθήσει! Αν το χεις βαρεθεί, τότε βρες διάφορα "τρικ" να αλλάζεις γεύσεις. Υπάρχουν άφθονες καλές τροφές, φαντασία να υπάρχει! Ρίξε μια ματιά στην ενότητα με τις συνταγές, θα πάρεις πολλές ιδέες.
    Φαντάσου πως θες το σώμα σου και βρες το κίνητρο. Είναι κρίμα νέα κοπέλα να κουβαλάει τόσα περιττά κιλά. Όταν τα χάσεις θα δεις πόσο περισσότερη ενέργεια θα έχεις, θα αισθάνεσαι άλλος άνθρωπος τρώγοντας σωστά και θα χεις περισσότερες δυνάμεις να φροντίζεις το μωράκι σου. Μια απόφαση είναι!
    Σε ευχαριχτω πολυ εχεις απολυτο δικιο ειδικα για το θεμα τις ενεργειας το θυμαμαι ακομα....θα κατσω να δω τι επιλγοες εχω και να αρχιζω τις περικοπες!!

  30. #30
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-01-12
    Posts
    53

    Default

    εγω δεν θα πω κατι για διατροφες κτλ καθως δεν ειμαι ειδικη.. ενα μονο που προσεξα.. λες.. το πλ σε δεκαπεντε μερες την χαλαω.. και φανταζομαι την χαλας.. ειτε γιατι τρως κατι που δεν το επετρεπες στο εαυτό σου ειτε γιατι εφαγες μια μερα πιο πολυ (εστω και πολυ πιο πολυ) εγω απλα εννοω.. πως.. ακομα και να γινει αυτο.. δεν σταματας..απλα συνεχιζεις!! το οτι χαλασε μια μερα δεν αναιρει ολες τις προηγουμενες ουτε τις επομενες που θα ρθουν.. εγω να δεις μερες...μερες τρελας..να πιανω το κουτι της μαρμελαδας της γιαγιας το τεραστιο και να το τελειωνω ολο.. ομως αυτο εγινε ΜΙΑ μερα.. και δεν ειπα.. πωω τι εκανα τελος τωρα τρωμε... ειπα μπραβο ελινα την εκανες την βλακεια σου (εγω πανικοβαλομαι κιολας.. καλυτερο θα ταν να πεις μπραβο κατερινα το απολαυσες μια μερα συνεχιζουμε τωρα) τωρα πανε τρεξε (περπατα στην περιπτωση σου λογω μπεμπας) και απο αυριο συνεχιζουμε κανονικα!! :) τελος.. αν βαριεσαι οπως λες.. μαλλον ειναι γιατι επιβαλλεις αυστηρα ορια.. μπορεις πχ να φας και ενα κομματι σοκολατα αρκει να χωραει στισ θερμιδες σου.. κτλ.. μπορεις να δινεις πινελιες νοστιμιας (λολ) στην μερα σου χωρις να χαλιεσαι και χωρις να βαριεσαι ... υπαρχουν πολλα νοστιμα πραγματα αρκει να το ψαξεις!!αυτα απο μενα


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Τελευταία Λιπομέτρηση Και Αθλητικό Λίπος
    By marion dion in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 16-01-12, 13:22
  2. Η τελευταια μου προπονηση πριν το στρατο
    By veggeto in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 30-01-10, 05:55
  3. Τελευταία προσπάθεια για δημιουργία προγράμματος
    By xaris110 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 21-12-08, 08:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •