Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    12-08-12
    Posts
    7

    Default Διορθωση/αλλαγη διατροφης για γραμμωση.

    Καλημερα παιδια ! ! !

    Θα γραψω οσο πιο περιλιπτικα μπορω το τι κανω τους τελευταιους 8 μηνες και τι εχω καταφερει , ασχετα με το αν ειναι σωστο η λαθος , μαλλον λαθος θα ελεγα με αυτα που εχω δαβασει στο forum.

    Στις 10 δεκεμβριου του 2011 πηρα την αποφαση οτι δεν παει αλλο και οτι πρεπει να χασω κιλα.

    Το υψος μου ειναι 1,79 και ξεκινησα την προσπαθεια μου εχοντας βαρος 108 κιλα.

    Σημερα εχω το ιδιο υψος και βαρος 89 κιλα.

    Ο στοχος μου δεν ειναι ο ογκος μιας και απο "ογκο" ολα αυτα τα χρονια αλλο τιποτα , ξερω οτι θα πειτε δεν ειναι σωστο αλλα ειναι καθαρα εγκεφαλικο.....ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΟΓΚΟ.(ειναι καθαρα ψυχολογικο)

    Τωρα το πως εχω φτασει στα 89....(basic rules)
    α)τηγανητα τελος
    β)λιπος τελος (κρεατικα)
    γ)γλυκα τελος
    δ)ποτα τελος(δεν επινα και ποτε) , καμια μπυριτσα που και που για την παρεα.

    νομιζω δεν θα εχει κανεις αντιρηση με τα παραπανω.

    Παμε τωρα στο πως την βγαζω ολη την ημερα , εδω ειναι το προβλημα

    06:30 -- 2 παξιμαδακια ολικης με becel(light) και μελι
    07:00-11:00--απο 1 - 2 καφεδες fredo espereso ΣΚΕΤΟΥΣ
    11:00-11:30 --2 φρυγανιες (μπορει και να μην φαω)
    13:00-13:30 --κοτοπουλο ειτε με λαχανικα ειτε με ρυζι
    18:00-17:00 --γυμναστικη
    21:00--2 διαφορετικα φρουτα

    και μετα νανακια κοιμαμε νωρις ξυπναω νωρις.
    Σχετικα με την γυμναστικη να διευκρυνησω το εξης .....περπαταω αλλα οχι κατι που κανω συστηματικα , απλα οπου μπορω να παω μετα τα ποδια και να αποφυγω το αυτοκινητο το κανω , μου βγαινει κανα 20 λεπτο περπατημα(δεν το εκανα πριν).

    Το απογευμα κανω γυμναστικη στο σπιτι.Εχω παρει εναν παγκο + βαρακια και ενα ελλυπτικο μηχανημα(step) , κανω περιπου 30 λεπτα step και μετα παιζω με παγκο ολο το πανω μερος του σωματος + κοιλιακους.

    Επειδη ειμαι σιγουρος οτι θα μου πειτε να αλλαξω πολλα και παρακαλω καντε το , θα παρακαλουσα αν ειναι εφικτο η προταση σας να μην με κανει να παρω βαρος δεν θα το αντεξω ψυχολογικα ! ! !

    Προτιμο να ειναι κατι σκληρο σε διατροφη αλλα σωστο παρα κατι πιο χαλαρο αλλα με πιο αργα αποτελεσματα+αυξηση βαρους.

    Επισης θα παρακαλουσα να ειστε οσο πιο σαφης γινετε δλδ οταν λετε αυγα μιλαμε για τον κροκο για το ασπραδι η και για τα δυο?...να ειναι βραστα/ποσε?

    Μην ξεχνατε οτι μιλατε σε εναν ασχετο πραγμα που σημαινει οτι ωρολογιες που διαβασα καπου του στυλ "whey" δεν μου ειναι κατανοητες......

    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ ! ! !
    Last edited by SouvlakiGR; 12-08-12 at 08:25.

  2. #2
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    12-08-12
    Posts
    7

    Default

    Ξεχασα να αναφερω οτι κατα την διαρκεια της ημερας πινω απο 1,5-2,5 λιτρα νερο και 1 λιτρο πρασινο τσαι.

  3. #3
    Advanced Bodybuilder vlasis90's Avatar
    Join Date
    27-04-12
    Location
    Lumber camps
    Posts
    1,000

    Default

    Γειά σου souvlakiGR !

    Δέ χρειάζεται να κάνεις "σκληρή" διατροφή για να χάσεις λίπος. Επίσης όπως μπορείς να καταλάβεις οι καφέδες δέν αποτελούν γεύμα! Κάνε 4-5 γεύματα τη μέρα όπου το κάθε γεύμα θα περιέχει πρωτείνες+υδατάνθρακες+λιπαρά εκτός από το μεταπροπονητικό το οποίο καλό θα είναι να αποτελείται μόνο από πρωτείνη. Άριστες πηγές πρωτε'ι'νών είναι το κοτόπουλο,ψάρι, κρέας κατά το δυνατόν άπαχο(χοιρινό / μοσχαρίσιο), γάλα, αυγά και η γαλοπούλα. Τους υδατάνθρακες εφόσον είσαι και σε περίοδο απώλειας λίπους καλό θα είναι να τους παίρνεις από ποιοτικές πηγές όπως βρώμη,φακές,πατάτα,ρύζι. Βγάλε τα Becel και τα μέλια τα οποία έχεις κάθε μέρα και η αλήθεια είναι δέν βοηθούν και πουθενά ιδιαίτερα. Μέλι καμιά κουταλιά πού και πού δέ βλάπτει ! Αν θές πές μας και την ηλικία σου.

    Υ.Γ : Μπράβο για την απώλεια των 20 κιλών.

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    12-08-12
    Posts
    7

    Default

    Ναι εχεις δικιο το ξεχασα ειμαι 34.

    Επισης ξεχασα να αναφερω οτι εδω και 2-3 μηνες εχω κολησει στα 89 κιλα , μιλαμε δεν λεει να πεσει η ζυγαρια με τιποτα.Εφτασα σε σημειο να τρωω καποιες μερες τον αμπακο και σαβουρα μπας και παρει μπρος ο οργανισμος και ξεκολησει αλλα τιποτα......καμια ιδεα πανω σε αυτο?

    και μια πληροφορια που ξεχασα να δωσω αλλα για να ειμαι ειλικρινης δεν ξερω κατα ποσο ισχυει γιατι ειναι απο ζυγαρια που και καλα μετραει το λιπος fat(21,7%)......ΔΡΑΜΑ ! ! !

    Καταλαβαινω οτι οι καφεδες δεν ειναι γευμα απλα ηθελα να ειμαι ακριβης στο τι καταναλωνω ολη την ημερα , ωστε να εχετε οσο πιο πληρη εικονα γινεται.

  5. #5
    Advanced Bodybuilder vlasis90's Avatar
    Join Date
    27-04-12
    Location
    Lumber camps
    Posts
    1,000

    Default

    Με βάση την ηλικία, το ύψος και τα κιλά σου οι θερμίδες συντήρησής σου είναι 3020. Εφόσον θές να χάσεις λίπος(κατ' επέκταση και βάρος) άρχισε σταδιακά να μειώνεις θερμίδες. Για αρχή κόψε 150-200 θερμίδες από τις 3020. Σύνολο: 2850 θερμίδες. Φρόντισε να μήν πέσεις κάτω από 2400 θερμίδες σε αυτήν την προσπάθεια.Εάν ακολούθησες για καιρό αυτή τη διατροφή που ανέλυσες προηγουμένως το κόλλημα που έχεις στα κιλά σου φαντάζει λογικό. Για το ποιές τροφές θα σε βοηθήσουν στην προσπάθειά σου διάβασε αυτήν εδώ τη λίστα(κλίκ στον σύνδεσμο) :
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=24828
    Επίσης ένα πολύτιμο εργαλείο στην απώλεια λίπους είναι η αερόβια άσκηση(τρέξιμο / περπάτημα / ποδήλατο). 3-4 φορές την εβδομάδα από 45 λεπτά είναι εντάξει. Εάν έχεις χρόνο κάνε την αερόβια έξω και όχι σε μηχάνημα(σε στάδιο,γήπεδο κτλ). Είναι πολύ πιο αποδοτικό και θα δείς ότι θα σου αρέσει πιο πολύ.




  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλησπέρα Κώστα,
    σ'αυτά που πολύ σωστά σου είπε ο Βλάσης, να συμπληρώσω τα εξής:

    To σώμα σου μετά από την απώλεια τόσων κιλών έχει κουραστεί. Ο μεταβολισμός έχει πέσει. Η διατροφή σου είναι το λιγότερο τραγική και το χειρότερο που μπορείς να κάνεις στον εαυτό σου για να χάσεις λίπος. Αυτός είναι και ο λόγος που έχεις κολλήσει και δεν βλέπεις τη ζυγαριά να υποχωρεί. Το σώμα έχει βαρέσει συναγερμό από τη λιμοκτονία που του επιβάλλεις και κρατάει καβάτζες -για να το πω απλά-για να καταφέρει να συντηρηθεί.

    Στην παρούσα φάση δεν παίζει ρόλο πόσα γρ. πρωτείνης ή υδατάνθρακα παίρνεις. Μετράνε περισσότερο οι θερμίδες και η ποιότητα των τροφών. Αν θες να κάνεις το σώμα σου να καίει λίπος, ανέβασε τις θερμίδες σου (ελαφρά όμως υποθερμιδικά και σταδιακά να γίνει αυτή η αύξηση) και παράλληλα συνέχισε να γυμνάζεσαι και δώσε έμφαση στην αερόβια.
    4 φορές την εβδομάδα από 45 λεπτά είναι καλά. Δεν χρειάζεται να κάνεις με άδειο στομάχι, αυτές είναι τεχνικές προχωρημένες και δεν ωφελουν προς το παρόν.

    Δες τη λίστα που σου δωσε παραπάνω και επέλεγε τροφές από κει.
    Ένα ενδεικτικό πλάνο που θα μπορούσες να έχεις είναι:

    Πρωινό

    ασπράδια, κρόκος, δημητριακά ή βρώμη

    δεκατιανό
    τοτάλ 2%, φρούτο

    μεσημεριανό
    1 μερίδα στήθος κοτόπουλο, ή άπαχο μοσχάρι, ή γαλοπούλα, 1 μερίδα ρύζι ή πατάτες ή όσπρια, λαχανικά με λίγο ελαιόλαδο


    σνακ
    γάλα με χαμηλά λιπαρά, λίγα αμύγδαλα


    Βραδινό

    ψάρι ή κοτόπουλο με λαχανικά και ελαιόλαδο



    Αυτά για αρχή ώστε να μάθεις να τρως περισσότερο. Θα μπορούσα να σου έλεγα να φας και ένα έξτρα σνακ πριν τον ύπνο, αλλά από τη στιγμή που τρως σαν πουλάκι χρειάζεται σταδιακά να αυξήσεις το φαγητό σου, όχι απότομα.
    Ποσότητες δεν αναφέρω, αυτά εξαρτώνται από τις θερμιδικές σου ανάγκες.
    Πάρε ιδέες λοιπόν και διαμόρφωσε το δικό σου πλάνο που να ταιριάζει σε σένα. Και να θυμάσαι πως για να χάσεις λίπος δεν πρέπει να λιμοκτονείς αλλά να βρεις τον τρόπο να κάνεις το σώμα σου να το κάψει.

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    12-08-12
    Posts
    7

    Default

    ρε παιδια τι συμβαινει παω να γραψω καποια πραγματα "οχι τα τεστ" και μου βγαζει μυνημα οτι πρεπει να εχω πανω απο 75 Posts.

    Παιδια εχω δει της απαντησεις σας απο την πρωτη στιγμη αλλα δεν εχω καταφερει να σας ευχαριστησω.

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    12-08-12
    Posts
    7

    Default

    Γραφω στο quick reply και μου βγαζει αυτο......................An error has occurred SouvlakiGR! You must have 75 posts in order to post links. Your current post count is 7.


    Εχει καποιο περιορισμο σε λεξεις???

  9. #9
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Μάλλον προσπαθείς να βάλεις κάποιο λινκ από ιστοσελίδα, γι'αυτό σου βγάζει τέτοιο μήνυμα.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    12-08-12
    Posts
    7

    Default

    kαλημερα ,

    παμε απο την αρχη.....

    06:30-- ενα μπολ δημητριακα fitness με πρασινο γαλα.(10 κουταλιες)
    11:00-- μια μπαρα
    13:00 -- κοτοπουλο με ρυζι , γιαουρτι με ρυζι
    16:00-- ενα μηλο(πρασινο)
    18:30--γυμναστικη
    20:00-- 4 μικρες κουταλιες cottage μαζι με λιγη γαλοπουλα
    20:30-- 10 αμυγδαλα/κασιους
    22:00--ενα φρουτο η λιγο ζελε(θελω κατι γλυκο)

    και σε ολη την διαρκεια της ημερα 1,5-2,5 λιτρα νερο και 1 λιτρο πρασινο τσαι.


    αγαπουλα σε 2 μερες ακολουθοντας το προγραμμα που ειπες (στο περιπου) απο 89 , σημερα η ζτγαρια εδειξε 87,6........ ΥΟUPIIIIIIIII! ! ! ! !

    Κανε σε παρακαλω διορθωσης αν νομιζεις οτι κατι κανω λαθος.Δεν ειμαι σιγουρος για τις ωρες και την σειρα των γευματων.
    Last edited by SouvlakiGR; 15-08-12 at 06:57.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αλλαγη διατροφης-Βελτιωση
    By Christheone in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 13
    Last Post: 05-07-12, 09:24
  2. Αλλαγή Διατροφής Μου - Βοήθεια
    By kostantina in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 22
    Last Post: 28-03-12, 16:45
  3. Ερωτηση για αλλαγη απο ογκο σε γραμμωση
    By Hanos in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 26-03-12, 14:06
  4. Διόρθωση στο πρόγραμμα διατροφης μου (Γράμμωσης)
    By paradisos in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 18
    Last Post: 26-07-11, 12:22
  5. Αλλαγή προγράμματος διατροφής (μυική ενδυνάμωση)
    By billcl in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 16
    Last Post: 06-07-11, 15:13

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •