Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 26 of 26
  1. #1

    Default Πρόγραμμα Διατροφής για μειωση λίπους

    Γεια σας!

    Είμαι 14 χρονών, έχω ύψος 1.45 και ειμαι 53 κιλα . Αποφασισα να ακολουθησω ενα προγραμμα διατροφης ( σημερα ξεκιναω )
    που ειναι το εξής:

    1ο γευμα (πρωινό 7:20): βρώμη 30 γρ. και φρεσκο γαλα 1.5% και καποιες φορες 1 βραστο αυγο
    2ο γευμα (στο σχολειο κατα τις 11) : τοστ με μια φετα γαλοπουλα και μια φετα τυρι (Dirolo)
    3o γευμα(μεσημεριανο περιπου στις 14:15): το φαγητο που εχουμε σπίτι (κανονικη μεριδα)που συνοδευεται με σαλατα
    4ο γευμα(στις 16:30): ενα γιαουρτι με λιγο μελι ή φρούτο
    5ο γευμα(18:20 περιπου ) : τοστ με μια φετα τυρι
    6ο γευμα(βραδινο στις 10 τοτε γυριζω απο το φροντιστηριο) : το φαγητο που εχουμε απο το μεσημερι(αλλα τη μιση μεριδα του μεσημεριανου )

    Γραψτε τις γνώμες σας !!!
    Ευχαριστώ για την προσοχη σας

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα. Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

    Μια χαρά είναι η διατροφή σου. Σε αυτή την ηλικία, δε χρειάζεται να την ψειρίζεις πολύ. Απλά τρώγε ώστε να χορταίνεις και επέλεγε σπιτικές και καθαρές τροφές.

    Μην κάνεις παραπάνω από 2-3 προπονήσεις με βάρη τη βδομάδα. Κάθε προπόνησή σου φρόντισε να διαρκεί περίπου 30 λεπτά. Τέλος, συνδύαζε το γυμναστήριο με κάποιο χόμπι (πδοόσφαιρο, μπάσκετ, κλπ).
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3

    Default

    Λοιπον έχω βαρακια απο τον αδερφο μου 4kg... Θα κανω βαρακια τις ημερες που δεν εχω φροντιστηριο : Τριτη , Πεμπτη και Σαββατο
    Τρίτη: χερια και πλάτη, κοιλιακοι, ραχαιοι
    Πεμπτη: ποδια, ωμοι, ραχαιοι
    Σαββατο: στήθος, κοιλιακοι, ραχαιοι

    Υπαρχει περιπτωση αν γυμνασω τα πόδια να επηρεαστει το υψος;
    Επισης υπαρχουν διαφορετικες ασκησεις για κοριτσια και διαφορετικες για αγορια με τα βαρακια;
    Αν οχι θα πω στον αδερφο μου να μου πει τι ασκησεις να κανω!!

  4. #4

    Default

    Αα και ξεχασα να σας πω οτι δεν παω γυμναστηριο γιατι δεν προλαβαινω επειδη δίνω φετος lower στα αγγλικα και εχω διαβασμα αλλα θα ξεκινησω το καλοκαιρι γυμναστηριο οταν θα τελειωσουν τα σχολεια !!!

  5. #5
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Τους ώμους, γύμναζέ τους μαζί με το στήθος και άσε τα πόδια μόνα τους.

    Για ασκήσεις, δες εδώ :
    Γυμναστική Στο Σπίτι - Λίστα Με Ασκήσεις

    Για να επηρρεαστεί το ύψος σου, θα πρέπει να κάνεις υπερβολικά βαριά προπόνηση, με μεγάλη διάρκεια και συχνότητα. Αν κάνεις 3 προπονήσεις, των 25-30 λεπτών, με μέτριο βάρος, τότε δε θα έχεις πρόβλημα. Δηλαδή θα χρησιμοποιείς βάρους που θα χρειάζεται δύναμη για να το σηκώσεις, αλλά θα μπορείς να βγάζεις 15 επαναλήψεις σωστές.

    Στην παραπάνω λίστα, έχει βίντεο με σωστή τεχνική εκτέλεσης των ασκήσεων. Ασκήσεις για αγόρια και κορίτσια δεν υπάρχουν !

    Και το καλοκαίρι στο γυμαστήριο, παρόμοιο πρόγραμμα να ακολουθήσεις ! Μην το παρακάνεις εκεί...

    Καλή επιτυχία σε διάβασμα και lower !
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  6. #6

    Default

    Σας ευχαριστώ πολυ!!!

  7. #7
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    απλα τρωγε πολυ και καλα...

    δες την τεχνικη ασκησεων και προσεχε να μην χαλς την τεχνικη σου και να μην επφτεις κατω απο 6 επαναληψεις..παρε 2 αλτηρες απο αυτους που τους αλλαζεις εσυ κιλα γιατι με τα 4κιλα δνε θα δεις διαφορα ..μονο στη αρχη λιγο...και ανεβαζε3 βαρος σιγα σιγα διατηρωντας καλητεχνικη..

    επισης ενα μονοζυγο θα χρειασετςι..για ασκησεις πλατης!ειναι το καλυτερο!

  8. #8
    Senior Bodybuilder KOSTASFIT's Avatar
    Join Date
    11-09-08
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    1,689

    Default

    Στα ειπαν τα παιδια ολα.
    Καλη επιτυχια κι απο'μενα
    TRAIN INSANE OR REMAIN THE SAME...

  9. #9

    Default

    Έχει ο αδερφός μου μονοζυγο καθώς και 5κιλα βαρακια!!! Οπότε δεν μπορώ οταν θα αρχίζω να συνηθιζω τα 4κιλα να αρχίσω να κανω με τα 5κιλα?

    Σας ευχαριστώ όλους!!!!

  10. #10
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    υπαρχουν πολλες ασκησεις...σε ασκησεις οπως πιεσεις στηθους-τρικεφαλών,ωμων κωπηαλτικες για πλατη,σκουατ,αρσεις [που ειναι πολυαρθρικες θα σου ειναι ευκολα αυτα τα κιλα...σε αλλες ασκησεις απομονωσης μπορεις να τα χρησιμοποιησεις...αλλα παρε τους αλτηρες απο τωρα κλαυτερα να κανεις συνδιαμσους..με κανα 30 κιλα για αρχη...

  11. #11

    Default

    Το καλοκαιρι θα ξεκινησω γυμναστηριο!!! Πήρα βαρακια 3kg γιατι με τα 4kg που εχει ο αδερφος μου δεν μπορω να κανω σωστα τις ασκησεις επειδη δεν μπορω να τα σηκωσω καλα... Οποτε οταν θα αρχίσω να συνηθιζω τα 3kg θα κανω με τα 4kg και μετα με τα 5kg!!!
    Θα ηθελα επισης να σας ρωτησω αν πειραζει επειδη βαζω στο γιαουρτι μελι γιατι δεν μπορω να το φαω αλλιως

  12. #12

    Default

    Καλημέρα!!!
    Το προγραμμα που ειχα γραψει παραπανω δεν μπορουσα να το ακολουθησω εξαιτιας καποιων τροφων που δεν μου αρεσουν.Εφτιαξα ενα καινουριο προγραμμα διατροφης που ειναι το εξης!!!

    1ο γευμα: γαλα (εβαπορε) με 45 γραμμαρια βρωμης και μελι , και καποιες φορες τρωω το πρωι και αυγο βραστο
    2ο γευμα: τοστ με ψωμι ολικης αλεσεως, παριζα και τυρι milner
    3o γευμα: μια κανονικη μεριδα απο το φαγητο που εχουμε στο σπιτι που συνοδευεται παντα με σαλατα
    4ο γευμα: 1 μηλο ή ενα ποτηρι φρεσκο γαλα (γιατι ειδα οτι γενικα τα γαλακτοκομικα βοηθανε στη μειωση του λιπους)
    5ο γευμα:ενα τοστ με ψωμι ολικης αλεσεως , παριζα , τυρι milner , αυγο βραστο , μια-δυο φετες ντοματα , μαρουλι
    6ο γευμα: τη μιση μεριδα απο το μεσημεριανο που συνοδευεται επισης με σαλατα
    7ο γευμα: ενα γιαουρτι με μελι και 10 αμυγδαλα

    -Το πρωι δεν μπορω να πιω γαλα φρεσκο ισως επειδη δεν το εχω συνηθησει
    -Το βραδυ μπορω καποιες φορες αντι να τρωω γιαουρτι με αμυγδαλα και μελι, να πινω γαλα(φρεσκο) με μελι και βρωμη ή γαλα (φρεσκο) με αμυγδαλα;
    -Επισης αν μπορειται πειτε μου τι πρεπει να τρωω μετα τη γυμναστικη (βαρη)

    Ευχαριστω για την προσοχη σας!!!!

    Πειτε μου την γνωμη σας για την διατροφη αλλα και για το μεταπροπονητικο γευμα!!!!!

  13. #13
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Βγάλε το μέλι και την πάριζα. Αντί για αλλαντικό, μπορείς να τρως είτε κανένα αυγό ολόκληρο, είτε κανένα κομμάτι κοτόπουλο.

    Μετά τη γυμναστική, φρόντισε να έχεις στέρεο πλήρες γεύμα όπως το μεσημεριανό σου.

    Το βράδυ, μπορείς να κάνεις τους συνδασμούς που λες, αλλά χωρίς το μέλι.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  14. #14

    Default

    Σας ευχαριστω! Αντι για παριζα μπορω να βαζω βραστη γαλοπουλα ; Γιατι βραστο αυγο βαζω ετσι κι αλλιως το απογευμα
    Last edited by i like be fit; 19-03-13 at 18:47.

  15. #15
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Αν δεν είναι αλλαντικό, και τη βράζεις εσύ, ναι. Αλλιώς καλύτερα να την αποφύγεις....
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  16. #16

    Default

    Quote Originally Posted by nikos12345678 View Post
    απλα τρωγε πολυ και καλα...

    δες την τεχνικη ασκησεων και προσεχε να μην χαλς την τεχνικη σου και να μην επφτεις κατω απο 6 επαναληψεις..παρε 2 αλτηρες απο αυτους που τους αλλαζεις εσυ κιλα γιατι με τα 4κιλα δνε θα δεις διαφορα ..μονο στη αρχη λιγο...και ανεβαζε3 βαρος σιγα σιγα διατηρωντας καλητεχνικη..

    επισης ενα μονοζυγο θα χρειασετςι..για ασκησεις πλατης!ειναι το καλυτερο!


    έχω μια απορία φίλε μου πάνω σε αυτό το ποστ.

    Έχω ένα 10κιλο. Κάποιες ασκήσεις τις κάνω σχετικά εύκολα αρχικά και ζορίζομαι στις τελευταίες επαναλήψεις (πχ. δικ-τρικ, στήθος..), ενώ σε κάποιες άλλες δεν βγάζω ούτε 8 καθαρές (ώμους, δελτοειδείς). Δηλαδή, ζορίζομαι από τις 4-5, αρχίζει το 10κιλ να μου φαίνεται ασήκωτο!

    Πιστεύεις ότι πρέπει να χαμηλώσω κιλά για αυτές τις ασκήσεις (δελτοειδείς, ώμους) έτσι ώστε να βγαίνουν τα σετ 10-12 επαναλήψεις ή να μείνω στα 10κιλά, ακόμα κι αν βγάζω 4-6? (με αντίστοιχο ζόρι και δυσκολία στην 5-6 επανάληψη)

    Δηλαδή, αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να βγαίνει το σετ με 10-12 επαναλήψεις? ή να βγαίνει το σετ δύσκολα και με κόπο, ακόμα κι αυτό σημαίνει 5-6 επαναλήψεις?

  17. #17

    Default

    Με τι μπορω να αντικαταστησω το γιαουρτι? Δεν μπορω να το φαω γιατι δεν μου αρεσει και το τρωω με το ζορι.... Κανει την ιδια δουλεια το γαλα το φρεσκο με 2% λιπαρα σε σχεση με το γιαουρτι....? Και επισης θα ηθελα να σας ρωτησω αν θα βοηθησει στο να μειωθει το λιπος πιο γρηγορα , αν καταναλωνω καθημερινα δυο μηλα και δυο-τρια γαλακτοκομικα.... περιμενω τις απαντησεις σας!!!!!

  18. #18
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Αντί για το γιαούρτι, μπορείς να βάλεις όποια πηγή πρωτεΐνης σου αρέσει. Αυγά, κότατζ, γάλα ή τυρί χαμηλών λιπαρών, κοτόπουλο, ψάρι, κρέας..... ότι θέλεις...

    Το λίπος δε θα μειωθεί ΕΙΔΙΚΑ με αυτές τις 2 τροφές που αναφέρεις (μήλα, γαλακτοκομικά). Θα μειωθεί αν έχεις ρυθμίσει ανάλογα τη διατροφή σου και αν κάνεις αερόβιες.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  19. #19

    Default

    Ευχαριστω πολυ!!!!

  20. #20

    Default

    Καλημερα σας! Εχω μια απορια σε σχεση με τη διατροφη , μπορω να τρωω το απογευμα αντι για τοστ κατι αλλο επειδη καθε μερα το βαριεμαι; Μπορω ας πουμε να τρωω ρυζι η μακαρονια με τρια ασπραδια και ενα κροκο ή μακαρονια η ρυζι με κοτοπουλο ή μακαρονια με τονο; (τις ημερες που δεν κανω γυμναστικη)

  21. #21
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Βέβαια μπορείς.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  22. #22

    Default

    Ευχαριστω πολυ!!!

  23. #23

    Default

    Μπορω το πρωι να τρωω γαλα με δημητριακα ολικης αλεσεως αντι για γαλα με βρωμη; Εχω δοκιμασει καποιες φορες να φαω γαλα με βρωμη χωρις μελι αλλα δεν μπορω και καποιες φορες το πρωι δεν τρωω τιποτα λογω του οτι δεν μου αρεσει ... Μπορειτε να μου προτεινετε καποια δημητρτιακα;;

  24. #24
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Ναι, μπορείς να τρως κάποια άλλα δημητριακά. Ας πούμε αυτά :



    Αλλά πρωινό να κοιτάξεις να τρως. Είναι πολύ σημαντικό γεύμα για να το παραλειπεις....
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  25. #25

    Default

    Α ωραια ευχαριστω!!!

  26. #26

    Default

    Πηρα τα all bran flakes επειδη δε βρηκα τα regular κ εχουν στα 100γρ:Πρωτεινες->11γρ/Υδατανθρακες->66γρ/Λιπη->2γρ/Νατριο->0.4γρ/Αλατι->1γρ/Θερμιδες->356kCal....Ενταξει ειναι ?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 10
    Last Post: 24-10-12, 11:52
  2. Replies: 5
    Last Post: 19-06-12, 17:03
  3. Πρόγραμμα Για Βάρη & Αερόβια Για Μείωση Λίπους
    By nikosmos in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 14
    Last Post: 02-03-12, 22:15
  4. Πρόγραμμα Διατροφής-Χάσιμο Λίπους
    By max12 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 25-05-09, 03:08

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •