Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    New Member
    Join Date
    04-10-12
    Location
    κρητη/τυμπακι
    Posts
    40

    Default Strong Lifts 5x5

    καλησπερα στην παρεα και θελω να ρωτησω τα εξης
    με το προγραμμα αυτο βλεπω διαφορα τωρα 3 εβδομαδες αλλα δεν ξερω ποσο πρεπει να κρατησει
    απο την στιγμη που βλεπω προοδο ισχυει ο κανονας οτι πρεπει καθε 2 μηνες να αλλαζει η οχι;
    λογικα ανεβαζοντας συνεχεια κιλα δεν εχει συνεχομενο ερεθισμα ο μυς και με σωστη διατροφη να αναπτυχθει;
    λεει σε καθε προπονηση να ανεβαζεις κιλα εγω το κανω καθε εβδομαδα δλδ καθε 3 προπονησεις,,,πρεπει;
    καλοδεχουμενες οι γνωμες σας παντα.

    προπονηση 1
    καθισματα
    πιεσεις στηθους
    κωπηλατικη

    προπονηση 2
    καθισματα
    πιεσεις ωμων
    αρσεις θανατου

    βαζω και 4χ10 ραχη και κοιλιακους με αυξανομενο βαρος
    τα κιλα στις βασικες ειναι σταθερα και κανω 2 σετ ζεσταμα πριν

  2. #2
    Pumping Iron digitalboy's Avatar
    Join Date
    28-10-09
    Location
    Agia City, Athens
    Posts
    487

    Default

    Γεία σου φίλε μου. Στο παρελθόν έχω κάνει το πρόγραμμα αυτό και ακόμα και τώρα βασίζομαι λίγο σε αυτό έχωντας όμως εμπλουτίσει αρκετά με πολλές ακόμα ασκήσεις. Η γνώμη μου και η εμπειρία μου απο το 5x5 είναι πολύ καλή, κέρδισα μυηκή μάζα και ανέβασα αρκετά την δύναμη μου με έλαχιστους τραυματισμούς. Το πρόγραμμα αυτό μπορεί να κρατήσει απο 2 μήνες έως και 6 πιστεύω αναλόγως την πρόοδο σου. Λογικά κάποια στιγμή θα αρχίσεις να κολλάς στα κιλά και θα χρειαστεί να δώσεις στο σώμα σου χρόνο για να ξεκουραστεί και ίσως να εμπλουτίσεις το πρόγραμμα με περισσότερες βοηθητικές ασκήσεις. Γνώμη μου είναι να το εκτελέσεις κατα γράμμα μέχρι να κολλίσεις στα κιλά και για την απορια σου σχετικά με το ανέβασμα των κιλών, το να ανεβάζεις κιλά καθε 3 προπονήσεις είναι μιά χαρά μην βιάζεσε να ανεβάσεις πολύ.

    Καλή αρχή εύχομαι και τα λέμε απο δω και πέρα.
    "The difference between a champion and an average lifter is one thing, mindset!" Edward Ignatius Coan

  3. #3
    New Member
    Join Date
    04-10-12
    Location
    κρητη/τυμπακι
    Posts
    40

    Default

    φιλε μου σ'ευχαριστω για την απαντηση,ειμαι συμφωνος στην λογικη σου,θα συνεχισω ετσι και οσο παει.

  4. #4
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    και να θυμασε...η δυναμη ειναι ταλεντο...δεν μπορεις να ανεβαινεις for ever...απλα μην βιαζεσε...ο Γιωργος στα ειπε ολα...οταν δουλεψεις καλα το προγραμμα αυτο...τοτε πας και σε αλλα....με πιο πολλες βοηθιτικες...που θα δωσουν ερεθισματα και σε μυες απο πισω που θα σε σπρωξουν στις βασικες σου...
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  5. #5
    New Member
    Join Date
    04-10-12
    Location
    κρητη/τυμπακι
    Posts
    40

    Default

    lio 11 κοιταξε βοηθητικες δεν κανω καθολου προτειμω να ανεβω εκει που εχω θεσει σαν στοχο και μετα το ψαχνω και γι'αυτες,δεν θελω προς το παρον ουτε παραπανω εργο να κανω γτ αμεσως χανω κιλα που αυτη τη στιγμη αυτο θελω να κανω,,,,ααααν φτασω στα 68 τοτε θα αρχισω να το ψαχνω για τα υπολοιπα.στα κιλα που ανεβαζω ειμαι ευχαριστημενος για τα δεδομενα μου ελπιζοντας για κατι καλυτερο παντα.

  6. #6
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    διαβασε καλα τι σου εγραψα!!!δεν σου ειπα κανε βοηθητικες...σου ειπα μετα...και δεν σημαινει πως αν κανεις βοηθητικες χανεις κιλα.....και αν ναι...καπου κανεις λαθος με την διατροφη σου...εμενα καμμια φορα οι προπονησεις μου ειναι πανω απο 2 ωρες...αλλα κατα την διαρκεια και αμεσως μετα την προπονηση καταναλωνω πανω απο 800 θερμιδες...σε υγρα και μπανανες....οποτε...δες το θεμα διατροφης σου..καπου υστερεις...
    Last edited by Leo 11; 14-03-13 at 14:14.
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  7. #7
    New Member
    Join Date
    04-10-12
    Location
    κρητη/τυμπακι
    Posts
    40

    Default

    δλδ στα 62 κιλα που ειμαι ποσες θερμιδες πρεπει να καταναλωνω;καπου ειχα διαβαζει οτι παιρνουμε τις θερμιδες που ανταλογουν στα κιλα που θελουμε να παμε και οχι σε αυτα που ειμαστε,,,υγρα εγω δεν παιρνω αλλα τρωγω γιαουρτι με βρωμη και 2 φρουτα μετα την γυμναστικη,,,,,800 θερμιδες ρε παλικαρι;

  8. #8
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by stelioscreta View Post
    δλδ στα 62 κιλα που ειμαι ποσες θερμιδες πρεπει να καταναλωνω;καπου ειχα διαβαζει οτι παιρνουμε τις θερμιδες που ανταλογουν στα κιλα που θελουμε να παμε και οχι σε αυτα που ειμαστε,,,υγρα εγω δεν παιρνω αλλα τρωγω γιαουρτι με βρωμη και 2 φρουτα μετα την γυμναστικη,,,,,800 θερμιδες ρε παλικαρι;
    ..ναι ρε μαν...οκ...καπου πνιγεσαι...κοιτα..με pl ασχολουμε εγω και ο Γιωργος με λιγο εμφαση περισσοτερη στις βοηθιτικες του...αν μπεις στα λογκ μας θα δεις πολλα...62 κιλα ρε φιλε????και το 800 θερμιδες στην προπονηση...αμα καις ολο το γλυκογονο...δεν σου φτανουν ουτε και αυτες...αφου στις βασικες μου...παγκο-σκουωτ-dl μπορει να παιζω 1 ωρα και κατι...μετα..απλα σερνομαι!!!χεχε

    οποτε...μην αγχωνεσε...δες λιγο τα λογκ...και εδω ειμαστε για πολλες συζητησεις...δεν εισαι μονος!!!!απλα σιγα σιγα....και για διατροφη υπαρχουν πολλα που μπορεις να βρεις στο φορουμ...και σιγουρα θα σου εισηγηθουμε και μεις...απλα και μονο να σου πω οτι εγω ειμαι 4000+ την μερα!!!!χεχε
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  9. #9
    New Member
    Join Date
    04-10-12
    Location
    κρητη/τυμπακι
    Posts
    40

    Default

    4000;χαχαχα ηντα να σου πω δα,,,,,τρωω πολυ ρε συ αλλα εχω καλο μεταβολισμο εκει ειναι το θεμα,,,,,οσο για το pl εκει θελω να παω εχω αδυναμια που λεμε,,,παντως σας ευχαριστω και τους 2 και θα κοιταξω περι θερμιδας κτλ

  10. #10
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    κοιτα μακρος...αναλογια πρωτεινης υδατανθρακα λιπη...μην λες για τον μεταβολισμο...προφανως τρως λιγο...εδω ειμαστε...μαζι σου...διαβασε απλα λιγο...και μαζι θα τα φτιαξουμε
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  11. #11
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  12. #12
    New Member
    Join Date
    04-10-12
    Location
    κρητη/τυμπακι
    Posts
    40

    Default

    να'σαι καλα παω να δω τι γινεται


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. George Lifts 2012/13
    By digitalboy in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 250
    Last Post: 20-06-13, 22:06
  2. GnG - Oly Lifts 2013
    By GnG in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 9
    Last Post: 14-01-13, 12:18
  3. George's Lifts..!
    By digitalboy in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 170
    Last Post: 11-04-12, 13:17
  4. 10 training tips to live by in order to get strong
    By acidhell in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 0
    Last Post: 15-02-06, 04:23

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •