Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 3 of 9 FirstFirst 1234567 ... LastLast
Results 61 to 90 of 259
  1. #61
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Κάθε αρχή και δύσκολη δεν λένε; Το έχω παρατηρήσει και εδώ μέσα και σε μένα αν και ο καιρός είναι λίγος: όσοι το ξεκινάνε σαν διαδικασία, κολλάνε μετά, τους γίνεται τρόπος ζωής και το γουστάρουν. Αυτό μετράει. Ό,τι κάνουμε να το κάνουμε πρώτα απ όλα με αγάπη και ισχυρή θέληση.
    Ευχαριστώ, επίσης!

  2. #62
    Pumping Iron zal's Avatar
    Join Date
    31-12-13
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    348

    Default

    Καλησπέρα , Είμαι 27 ετών , άντρας , 1.80 υψος και ~ 75 κιλά.
    Έχω τα εξής στοιχεία :

    BMR : 1809.9
    Θερμίδες Συντήρησης : 2805.4

    πώς να κατανέμω σε γραμμάρια τις πρωτείνες/λίπη/υδατάνθρακες ;

    Σκέφτόμουν επειδη λέω να μη χάσω ή πάρω βάρος κάπως έτσι :

    75gr λιπαρά
    187 πρωτεινες
    .... υδατανθρακες ;

    Γενικά θα ασκούμαι 3-4 φορές την εβδομάδα σε πολυόργανο + τρέξιμο
    Last edited by zal; 12-01-14 at 18:42.

  3. #63
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα.

    Εφόσον θα γυμνάζεσαι σε πολυόργανο, και μάλιστα 3-4 φορές τη βδομάδα, δεν έχεις τόσες πολλές θερμίδες συντήρησης...

    Οι υδατάνθρακές σου, φρόντισε να προσεγγίσουν τα 280 γρ.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  4. #64

    Default

    Καλήσπέρα! Ονομάζομαι μυρτώ. Διάβασα πολλά και ενδιαφέροντα στο site! Εξαιρετική δουλειά. Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα. Είμαι 31 ετώ και αποσπασματικά εκανα γυμναστική τα τελευταια 10 χρόνια. Απο το Σεπτέμβριο εχω ξεκινήσει εντατικά (5 φορες την εβδομάδα). Είμαι 56 κιλά και έχω ύψως 1,64. Στο 3 μηνο αυτο της γυμναστικής έκανα κυρίως βάρη και 1-2 φορα την εβδομαδα αερόβια άσκηση (zumba). Γενικά είμαι λεπτή. Έχω πάρει 1 κιλό απο τότε που ξεκίνησα τη γυμναστική (ήμουν 55) αν και έχω ''μαζέψει''. Σύμφωνα με την άποψη του γυμναστή μου αυτό είναι μυικό βάρος. Αυτό που θέλω ως στόχο είναι να στεγνώσω, κυρίως στο εσωτερικό μέρος των μυρών. Να κάνω 3 φορές την εβδομάδα zumba και 2 βάρη (1 μερα χέρια και 1 πόδια?). Ποιό είναι κατα τη γνώμη σας το ιδανικό πρόγραμμα για να χάσω λίπος και να είναι πιο λεπτά τα πόδια μου? Απο διατροφή κάνω οσο μπορώ μικρά γευματα,σαλάτες, φρούτα. Δεν τρωω λιπαρά, τηγανιτά ή fast food. Ο μεταβολισμός μου είναι πολύ αργός λόγω περιόδων αφαγίας λόγω προβλημάτων με το στομάχι μου, παλαιότερα φοιτητικής ζωής κλ. π.

    Θα με βοηθούσε να μου προτείνετε τι πρέπει να κάνω ως ειδικοί σε αυτό.
    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
    Last edited by ΜΥΡΤΩ; 15-01-14 at 17:00.

  5. #65
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα Μυρτώ.

    Καλώς ήρθες στην παρέα. Καταρχήν, θα πρέπει να βγάλεις ένα σωστό και πλήρες διατροφικό πλάνο ανάλογα με τις προπονήσεις σου, και με το στόχο σου (απώλεια λίπους). Απέφευγε προϊόντα από άλευρα (ψωμιά, παξιμάδια, κλπ), γλυκά, αλκοόλ, και φυσικά τις σαβούρες που όπως γράφεις, ήδη αποφεύγεις. Όταν ολοκηρώσεις το διατροφικό πλάνο, προσπάθησε να το ακολουθήσεις σταδιακά. Αν δεν τα καταφέρεις από την πρώτη μέρα, μην απογοητευτείς. Σιγά σιγά θα τα καταφέρεις.

    Με 3 προπονήσεις με βάρη μέσα στη βδομάδα, και άλλες 2 αερόβιες προπονήσεις, πιστεύω ότι είσαι καλυμμένη. Έτσι, και το μεταβολιμσό σου θα διορθώσεις, και θα έχεις τα επιθυμητά αποτελέσματα.

    Ρίξε μια ματιά στην ενότητα της διατροφής, και θα βρεις άρθρα και διατροφές, σαν παραδείγματα για συνδυασμούς τροφών. Φτιάξε ένα πλάνο, γράψε το σε ένα θέμα και θα το δούμε.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  6. #66
    Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar
    Join Date
    18-12-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,600

    Default

    Καληςπερα!
    Με εχετε ηδη βοηθήσει εδω κι ενα μηνα φτιάχνοντας ενα ακριβές πλανο διατροφής για αύξηση μυικοτητας και σας ευχαριστω παρα πολυ. Το κρατάω οσο περισσοτερο μπορω και ελπιζω και ακόμα περισσοτερο στο άμεσο μέλλον. Ηδη βλεπω διαφορα στα κιλα που σηκωνω και χαίρομαι για αυτο. Η ζυγαρια που ανεβαίνει κάθετα (μαλλον και γιατι δυναμώνω αλλα ισως και απο τις οποιες ασυνέπειες μου στη διατροφή) με αγχώνει λιγο αλλα οταν έρθει η ωρα της καύσης λιπους εκει θα ειμαι αυστηρότατη γιατι πολυ απλα εναλλακτική δε θα υπαρχει.
    Ηθελα να ρωτήσω κατι, άσχετα με τα δικα μου. Εαν ολοι αυτοί οι κανόνες και τα νούμερα ισχύουν και για άτομα που δε γυμνάζονται. Και αν ναι, μεχρι ποια ηλικία.
    Η μια ενδιαφερομενη ειναι μια φίλη μου που οπου να ναι θα σταματήσει το θηλασμο και εχει ηδη ξεκινησει καποιες σκόρπιες προσπάθειες απώλειας βάρους χωρις ομως σπουδαία αποτελεσματα και η αλλη ειναι μια μεγάλης ηλικίας θεια μου που ο μεταβολισμός της πλέον σέρνεται...
    A head full of fears has no space for dreams.

  7. #67
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    ΚΑλησπέρα Έλενα.

    Χαίρομαι που έχεις τόσο καλά αποτελέσματα ! Συνέχισε δυνατά και θα τα αποτελέσματα θα σε δικαιώσουν.

    Όταν ένα άτομο δεν κάνει κάποιου είδους αθλητισμό-δραστηριότητα, λογικό είναι να μη μπορεί να αλλάξει-βλετιώσει το σώμα του. Οι κανόνες και τα νούμερα που αναφέρεις, μπορούν να προσαρμοστούν και σε μη άθλούμενους, ώστε να διατηρήσουν το βάρος τους και (ως ένα λογικό σημείο) τη σωματική σύστασή τους.

    Στη φίλη σου που θα σταματήσει το θηλασμό, μπορείς να προτείνεις να ξεκινήσει κάποια δραστηριότητα για να χάσει τα περιττά κιλά και να αρχίσει να καθαρίζει τη διατροφή της από τις γνωστές μη ποιοτικές τροφές. Στη συνέχεια, μπορεί απλά να αρχίσει να μετρά θερμίδες ζυγίζοντας τις τροφές της. Φυσικά, θα πρέπει να έχει και τη σύμφωνη γνώμη του γυναικολόγου της, ο οποίος θα εξασφαλίσει την υγεία της και τη σωματική της ετοιμότητα για να μπει σε άσκηση.

    Η ηλικιωμένη θεία, απλά θα πρέπει να μετριάσει αυτά που τρώει και να φροντίσει να περπατάει ώστε να χάνει κιλά. Καλό είναι να μετράει κι αυτή τι τρώει, έστω στο περίπου, ώστε να ξέρει που βρίσκεται.

    Φυσικά, ο υπολογισμός των θερμίδων της κάθε περίπτωσης, θα γίνει με διαφορετικά κριτήρια απο ότι γινεται για μας, του συστηματικά αθλούμενους. Μικρότεροι συντελεστές, όχι κατανομή μάκρος, κλπ...
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  8. #68
    Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar
    Join Date
    18-12-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,600

    Default

    Σε αυτές τις 2περιπτωσεις οι πρωτεΐνες βοηθούν καποια μυϊκή ανάπτυξη η οχι δεδομένου οτι δεν αθλούνται; Οποτε, μετρώντας θερμίδες, μπορουν να τις πάρουν πχ. και απο πολλα λαχανικά-μαγειρευτά-κα. ή παλι καποια αναλογία πρωτεϊνών θα πρέπει να υπαρχει;
    Αν ναι, να ρωτήσω τα στοιχεία τους, (ηλικία, βάρος, ύψος) για να βλέπαμε τι χρειάζονται απο πρωτεΐνες-υδατάνθρακες-λιπαρά;

    Σε ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον και για το χρόνο που αφιερώνεις για όλους μας. Καποιες φορές που ξεφεύγω απ το δικο μου προγραμμα σε σκέφτομαι εςενα και τα αλλα παιδια και λεω "οι άνθρωποι αυτοί έδωσαν απ το χρόνο τους και μαλιςτα Χριστουγεννιάτικα χωρις να σε ξερουν κι εσυ δεν αξιοποιεις ακόμα τις συμβουλές τους οπως και οςο θα έπρεπε; Ντροπη!"

    Καλη συνέχεια σε όλους!
    A head full of fears has no space for dreams.

  9. #69
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Δυστυχώς όχι Έλενα. Οι πρωτεΐνες δε θα βοηθήσουν σε μυική ανάπτυξη, γιατί δεν υπάρχει η αιτία ! Δηλαδή το ερέθισμα των προπονήσεων. Βέβαια, καλό είναι να υπάρχει μια ποσότητα ζωικής πρωτεΐνης στην ημερήσια διατροφή τους, αλλά είναι τόσο χαμηλή, που μπορούν να την φτάσουν πολύ εύκολα.

    Φυσικά, μπορείς να ρωτήσεις τα στατς τους, και μετά να δούμε μαζί τι θερμίδες και μάκρος χρειάζονται ! Δεν υπάρχει πρόβλημα.

    Σ'ευχαριστώ εκ μέρους όλης της ομάδας για τα καλά λόγια. Και μόνο που υπάρχουν αυτές οι σκέψεις, είναι κίνητρο για να δίνουμε όλοι τον καλύτερο εαυτό μας εδώ μέσα.

    Σου εύχομαι καλή επιτυχία στο στόχο που έχεις βάλει για το σώμα σου, και καλές προπονήσεις ! :)
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  10. #70

    Default

    Καλώς σας βρήκα!!!

    Είχα την εντύπωση πως για το στέγνωμα προτείνεται κυρίως η αερόβια άσκηση. Για μένα είναι πολύ εύκολο να είμαι εγκρατής και να τηρώ το διατροφικό μου πρόγραμμα κυρίως λόγω προβλημάτων στο στομάχι. Το θέμα μου είναι οτι το λίπος πάνω μου είναι στην εσωτερική μεριά των μηρών. Εγώ αυτό που θέλω είναι να είναι τα πόδια μου πιο λεπτά, χάνοντας το λίπος και όχι να φουσκώνουν λόγω γυμναστικής. Απο μικρή φαντάσου μου έλεγαν να ασχοληθώ με το στίβο...χαχχα κ ευτυχώς που δεν το έκανα. Γι αυτό θέλω να στεγνώσει το σώμα μου απο το λίπος, αλλα πχ κάνοντας πρέσα 40 κιλά αυξάνεται κ ο μυς και σαν αποτέλεσμα είναι πιο ''φουσκωμένος'' ο μηρός μου. Δεν ξέρω αν μπορείς να με καταλάβεις... Θα βοηθούσε πιστεύεις να μειώσω κιλά στα όργανα, σε οτι αφορά τα πόδια, και να πάρω λιποδιαλύτες?

  11. #71
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Μυρτώ, για να "στεγνώσεις" όπως λες, θα πρέπει πρώτα να φύγει το λίπος. Ειδικά στους μηρούς, που συσσωρεύεται περισσότερο και είναι πιο επίμονο ακόμα κι από την κοιλιά ! Ο "όγκος" που βλέπεις στους μηρούς σου, είναι από το αποθηκευμένο λίπος. Όχι από μυική μάζα ! Οπότε, αν συνδυάσεις ένα σωστό διατροφικό πλάνο με βάρη και αερόβιες, θα δεις το λίπος να φεύγει από όλο το σώμα και άρα και από τους μηρούς, θα σφίξεις και θα στεγνώσεις. Οι λιποδιαλύτες δε θα σε βοηθήσουν παραπάνω στο στάδιο που έισαι τώρα. Ειλικρινά...

    Όσο για τα βάρη, μην μειώσεις τα κιλά ! Κράτησέ τα όσο πιο βαριά μπορείς, για να αυξήσεις το μεταβολισμό σου και βάλεις πάνω σου ποιοτική μάζα.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  12. #72

    Default

    Cuban, σ' ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!!

    Απλώς μου έκανε εντύπωση το γεγονός οτι στους 2 μήνες γυμναστικής έχασα 1,5 cm απο τους μηρούς και όταν μετρήθηκα πάλι μετά απο 2 μήνες περίπου, χωρις να έχει αλλάξει κάτι στη διατροφή μου είχα πάρει 1 cm.
    Οπότε συνεχίζω την καθημερινή γυμναστική και βλέπουμε.... Γιατί να μην υπάρχουν στα γυμναστήρια, που πληρώνονται κιολας, ανθρωποι σαν όλους εσάς που δείχνετε τοσο ενδιαφέρον???

    Ειλικρινά ευχαριστώ πολύ και καλή συνέχεια!!!

  13. #73
    Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar
    Join Date
    18-12-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,600

    Default

    Να σε ξανακουράσω παλι λιγο με τους δικους μου ανθρώπους; Για τη 15χρονη κόρη μου θα σε ρωτήσω αυτη τη φορα που γυμνάζεται 4 2ωρα τη βδομαδα (βολευ και στίβος) και που γυμνάζεται απο παιδάκι.
    Ειναι 1,64 και 53 κιλα, εχει πολυ ωραίο σωματακι αλλα θα ηθελε να ήταν πιο στεγνή, ειδικα στην κοιλιά. Τι macros της ταιριάζουν για το στόχο της; Το κακο ειναι πως 2-3 μερες γυρνάει αργα σπιτι και δε θα ηθελε φανταζομαι να πηγαίνει με τάπερ "κοτοπουλο-ρύζι" στο σχολείο...
    Να υποθεσω πως καλο θα ήταν οι θερμίδες να ειναι περίπου ισοδύναμες σε ολα της τα γεύματα γιατι τωρα μοιραία φορτώνει απ το απογευμα και μετα που επιστρέφει.
    Ευχαριστούμε πααααρα πολυ!!!
    A head full of fears has no space for dreams.

  14. #74
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα Έλενα.

    Για την κόρη σου δε χρειάζεται να βγάλεις μάκρος ! Απλά φρόντισε να λαμβάνει περίπου 2000-2100 θερμίδες από ποιοτικές τροφές. Μοίρασέ τις θερμίδες αυτές ομοιόμορφα μέσα στη μέρα, και απέφευγε να της δίνεις ψωμιά, γλυκά, αναψυκτικά, παγωτά, πίτσες, κλπ σαβούρες. Προσπάθησε να τη μάθεις να τρώει βρώμη. Στην αρχή ίσως χρειαστεί να την ανακατέψεις και με δημητριακά του εμπορίου μέχρι να τη συνηθίσει. Ακόμα, τα γάλατα αντικαταστήστε τα με γιαούρτι για να περιορίσεις τη λακτόζη. Αυτά αρκούν. Σε αυτή την ηλικία που ακόμα αναπτύσσεται, δεν μπορείς να μιλάς για γράμμωση, στέγνωμα κλπ.

    Σε κάθε γεύμα της, φρόντισε να υπάρχει μια πηγή πρωτεΐνης (αυγό, γιαούρτι, τυρί, κοτόπουλο, ψαράκι, κλπ) με μια πηγή υδατάνθρακα (ρυζάκι, πατάτα, καστανά ζυμαρικά, γλυκοπατάτα), και σαλάτα με ελαιόλαδο.

    Τις 2-3 μέρες που γυρνάει αργά στο σπίτι, μπορεί να έχει μαζί της είτε 1 γιαούρτι με βρώμη ή φρούτο και λίγους ξηρούς καρπούς, είτε ένα τοστ με ψωμί ολικής, τυρί χαμηλών λιπαρών, αυγό, και λίγο ντομάτα ή μαρούλι.

    Μην ανησυχείς για την εμφάνισή της. Από τώρα και για 2-3 χρόνια ακόμη, το σώμ της θα αλλάζει συνεχώς γιατί θα σχηματίζεται.

    Πως σου φαίνονται τα παραπάνω ? Θέλεις να δούμε κάτι άλλο ?

    Να'σαι καλά ! :)
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  15. #75
    Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar
    Join Date
    18-12-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,600

    Default

    Ευχαριστούμε παρα παρα πολυ! Θεωρω πως με λίγη οργάνωση ολα γίνονται! Θα της φτιαχνω ισως πρωι αυγα, μαζι με τα δικα μου και στη συνεχεια οπως είπες, λίγη πρωτεινη σε κάθε γεύμα και θα μέτρησω να δω ποσες θερμίδες καταναλώνει.
    Και παλι ευχαριστούμε οικογενειακως! Χτες χαζευε και η μικρη το φόρουμ ...χεχε! Αστα να παίρνουν μια ιδέα σιγα σιγα :-)
    A head full of fears has no space for dreams.

  16. #76
    New Member
    Join Date
    01-02-14
    Location
    athens
    Posts
    5

    Default

    Καλησπερα σας
    Ονομαζομαι Βαγγελης και μολις <ήρθα> και εγω στην παρεα σας
    Εχω ήδη διαβάσει αρκετά άρθρα και κατέληξα στο συμπέρασμα οτι κάθε άνθρωπος , εφόσον έχει τον δικό του μοναδικό τρόπο ζώης - επαγγέλματος - προπόνησης - αξιοποίησης ελεύθερου χρόνου , χρειάζεται ενα προγραμμα διατροφης το οποιο να είναι <κομμέμο και ραμμενο> στα μετρα του .
    Προσωπικά θα ήθελα και εγω να δοκιμάσω μια αυστηρη διατροφή ομως μου λείπουν οι βασικές ( και οχι μόνο) γνώσεις.
    Σχετικά για μένα , ειμαι σχεδον 33 1,83 υψος και 83 κιλα. Παιζω ποδοσφαιρο 2 φορες την εβδομάδα και γυμναστηριο πηγαινω απο 3 εως 4 φορες.
    Τα τελευταια 3 χρονια ξεκιναω και κολυμβητηριο καθε φεβρουαριο ( 2 φορες την βδομαδα πρωινες ωρες), κανω μονο ενα χιλιομετρο ωστε στο γυμναστηριο να αποφευγω τον διαδρομο και το τρεξιματακι στο τελος της προπονησης.
    Προσέχω αρκετά τα γευματα μου , τρωω πρωινο μεσημεριανο ενα μηλο πριν την προπονηση ή τον αγώνα , στην συνεχεια καμια μπανανα και το βραδυ φροντιζω να μην τρωω υδατανθρακα . Σαλάτα με τόνο,φιλετο κοτόπουλο, κανενα γιαουρτάκι με μελι κτλ κτλ (αν και εδ μεσα διαβασα οτι τα χορτα = υδατανθρακας)
    Ο στόχος μου είναι μια παρα πολυ καλή γράμμωση. Θα μπορουσατε να με βοηθήσετε και να μου πειτε τις προτασεις σας ;
    Ανεβασα μια περσινή μου φωτογραφία ελπιζω να βοηθησει
    Ευχαριστω πολυ

  17. #77
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ Βαγγέλη.

    Για να πετύχεις τη γράμμωση που θέλεις, θα πρέπει να φτιάξεις ένα διατροφικό πλάνο, με ποιοτικές τροφές αποφεύγοντας τις γνωστές σαβούρες (γλυκά, τηγανιτά, ψωμιά, αλκοόλ, πιτόγυρα, κλπ). Για επιλογές τροφών και συνδυασμούς τους, δες εδώ :
    Top 10 Των Καλύτερων Τροφών Για Bodybuilding & Fitness.

    αλλά και τις διατροφές άλλων παιδιών στο φόρουμ.

    Βγάλε ένα διατροφικό πλάνο, προσεγγίζοντας αυτά τα μάκρος :

    Πρωτεΐνες : 205 γρ
    Υδατάνθρακες : 300 γρ
    Λιπαρά : 85 γρ

    και άνοιξε ένα τόπικ στη ενότητα της διατροφής, γράφοντας το πλάνο σου και ανάμεσα σε ποια γεύματα κάνεις προπονήσεις, για να γίνουν όποιες διορθώσεις χρειάζονται.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  18. #78
    New Member
    Join Date
    01-02-14
    Location
    athens
    Posts
    5

    Default

    Καταρχήν θελω να σε ευχαριστήσω Cuban για την άμεση απάντηση και για τον χρόνο που αφιέρωσες να διαβάσεις το post μου
    Θα μεταφέρω τις απορίες μου στην ενότητα ΔΙΑΤΡΟΦΉ ΓΙΑ BODYBUILDING & FIτness
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

  19. #79
    New Bodybuilder
    Join Date
    03-02-14
    Posts
    4

    Default

    Καλησπέρα.
    Με λένε Μιχάλη και είμαι 39 ετών.
    Διάβασα αρκετά το φόρουμ και η αλήθεια είναι ότι ψιλό μπερδεύτηκα.
    Θα ήθελα αν γίνετε να με βοηθήσετε λίγο με την διατροφή μου.
    Το ΒΜR μου είναι 1944 και οι θερμίδες συντήρησης 3350.
    Έχω ύψος 1.82 και είμαι 90 κιλά.
    Πηγαίνω γυμναστήριο εδώ και ένα μήνα 6 φορές την εβδομάδα.
    Ενδιαφέρομαι να χάσω 6-7 κιλά και να κάνω γράμμωση όσο γίνετε το σώμα μου.
    Αν μπορούσατε να με βοηθήσετε να φτιάξουμε ένα πλάνο διατροφής θα ήμουν ευγνώμον.

    Ευχαριστώ πολύ!

  20. #80
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα Μιχάλη. Καλώς όρισες στην παρέα.

    Αρχικά, να σου πεισημάνω ότι οι 6 φορές γυμναστήριο την εβδομάδα, είναι υπερβολή, αν μιλάμε για βάρη. Αν έχεις μόνο αερόβια σε κάποιες από αυτές, καλό είναι να το επισημάνεις.

    Για απώλεις λίπους, θα έλεγα να πας στις 2500 θερμίδες. Οι 3350 που βρήκες, είναι πολλές !

    Στο κάτω μέρος του αρχικού ποστ μου, έχει κάποια λινκς και κάποες οδηγίες. Ακολούθησέ τες, και όταν καταλήξεις, άνοιξε ένα νέο τόπικ στην ενότητα over 35, και γράψε το πλάνο που κατέληξες με βάση αυτά που διάβασες, και θα γίνουν οι απαραίτητες διορθώσεις.

    Επίσης, καλό είναι να γράψεις και τις προπονήσεις σου από κάτω, είτε μιλάμε για βάρη, είτε για αερόβιες, ώστε να γίνουν κι εκεί όποιες διορθώσεις χρειάζονται.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  21. #81
    New Bodybuilder
    Join Date
    03-02-14
    Posts
    4

    Default

    Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.
    Η προπόνηση που κάνω είναι 6 φορές την εβδομάδα και βάρη και αερόβια, περίπου 5 χιλιόμετρα στον διάδρομο. Κυριακή ξεκούραση.

  22. #82
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Αυτό είναι υπερβολή φίλε μου..... 3-4 προπονήσεις με βάρη και άλλες 3 αερόβιες, είναι υπερ-αρκετές ! Θα κλατάρεις στο τέλος !
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  23. #83
    New Bodybuilder
    Join Date
    03-02-14
    Posts
    4

    Default

    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου.
    Θα φτιάξω το πλάνο διατροφής και θα ενημερώσω για να γίνουν οι κατάλληλες διορθώσεις.
    Και κάτι τελευταίο. Αν μέτρησα σωστά η πρωτεΐνη που πρέπει να παίρνω είναι περίπου 220 γρ. και τα λιπαρά στα 90?

  24. #84
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by michael-grivas View Post
    Αν μέτρησα σωστά η πρωτεΐνη που πρέπει να παίρνω είναι περίπου 220 γρ. και τα λιπαρά στα 90?
    Σωστά ! Τις υπόλοιπες θερμίδες συμπλήρωσέ τες από υδατάνθρακα.

    Να'σαι καλά ! :)
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  25. #85
    Pumping Iron giannis22's Avatar
    Join Date
    23-09-13
    Location
    Larissa
    Posts
    469

    Default

    αν ξυπναμε τη νυχτα για νερο πχ 4-5 το πρωι,μπορουμε να τρωμε λιγο ανθοτυρο πχ ?

  26. #86
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλύτερα όχι Γιάννη. Εκείνη την ώρα θα σαμποτάρεις άλλες πολύ πιο χρήσιμες διεργασίες του σώματός σου, αν ενεργοποιήσεις τη διαδικασία της πέψης.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  27. #87
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Δεν υπάρχει λόγος να διακόψεις τον ύπνο σου για να φας...
    Το να βάλεις τον οργανισμό σε λειτουργία διακόπτοντας την ξεκούρασή του είναι ανώφελο ,
    τουλάχιστον για τα δικά μας μεγέθη ενασχόλησης με το άθλημα !




    ...Κατάλαβα
    Last edited by tsourekas; 04-02-14 at 19:09.
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  28. #88
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Με την παραπανω διαδικασια μου εβγαλε θερμιδες συντηρησης 2275, με την εξισωση Harris-Benedict και πολλαπλασιαζοντας με 1,55 μου εβγαλε 2577 θερμιδες συντηρησης.. η διαφορα ειναι 302 θερμιδες..πιο απο τα δυο να παρω ως μπουσουλα για να ξεκινησω??

  29. #89
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Το μεσο ορο.
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  30. #90
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Quote Originally Posted by kusta80 View Post
    Το μεσο ορο.
    Καπως ετσι το σκεφτηκα και εγω..


 
Page 3 of 9 FirstFirst 1234567 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοήθεια Ανάλυσης Λιπομέτρησης και Διατροφικού Πλάνου
    By Nickem in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 16
    Last Post: 11-06-13, 15:53
  2. Αξιολόγηση Διατροφικού Πλάνου Από Τον Παρασκευά
    By daro801 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 03-10-10, 20:56
  3. Επιλογή Κατάλληλου Διατροφικού Πλάνου!-Συμβουλές!
    By kostas92 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 29-09-10, 14:21
  4. Υπολογισμός Θερμίδων Γευμάτων;
    By Helias in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 24
    Last Post: 17-12-09, 06:05

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •