Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 28 of 28
  1. #1
    New Member
    Join Date
    29-05-09
    Location
    .
    Posts
    19

    Default Διατροφή κάνω κιλά δεν χάνω

    Καλημέρα και από μένα.

    Είμαι 44 χρονών 1.83 υψος και 99 κιλά.26Μαρτίου2013 ζυγίστηκα στα 107 κιλά και επαθα ενα μικρό σόκ.Ξεκίνησα να κάνω μια σχετική διατροφή παράλληλα με τρέξιμο και ποδήλατο.
    Πρίν 2 εβδομάδες ξεκίνησα το γυμναστήριο(λόγω ρήξης μηνίσκου)για ενδυνάμωση.Εδώ και λίγο καιρό έχω κολλήσει στα κιλά και δεν χάνω.Η διατροφή που κάνω είναι σχετικά βασική,πρωινό κορνφλεικς,στην δουλειά πίνω εναν φραπέ,δεκατιανό ενα φρούτο,γύρω στις 14.00 τρώω ενα τόστ ή κανάδύο καλαμάκια κοτόπουλο,στις 17.00 μια μπανάνα,και για βραδυνό ότι υπάρχει στο σπίτι σε μικρή ποσότητα.

    Για δώστε καμμιά βοήθεια.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder jonic's Avatar
    Join Date
    13-03-11
    Location
    χανια
    Posts
    851

    Default

    εννοεις οτι δεν εχεις χασει καθολου ή εχεις χασει κ εχεις κολλησει τωρα ? γιατι αν εχεις χασει κ εχεις κολλησει τοτε πρεπει να ελλατωσεις λιγο ακομα τις ημερησιες θερμιδες σου !!!!

  3. #3
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Εγώ νομίζω πως τρώει ήδη λίγες θερμίδες και γι' αυτό κόλλησε. Βγάλε διατροφή οργανωμένη.

  4. #4
    New Member
    Join Date
    29-05-09
    Location
    .
    Posts
    19

    Default

    Οπως είπα ήμουν 107 και τώρα 99 αλλά εδώ και 3 εβδομάδες περίπου εχω κολλήσει και δεν χάνω.
    Last edited by thanos_ktm; 06-09-13 at 11:15.

  5. #5
    Advanced Bodybuilder Rea!'s Avatar
    Join Date
    12-08-13
    Location
    Στο χωριό... (Αφίδνες)
    Posts
    871

    Default

    Γίνεται και αυτό. Κάποια στιγμή ξεκολάει.
    I may not be there yet... But I am closer than I was yesterday. And my coach, professional Paris Nicolaou is suporting me!

  6. #6
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-11-09
    Location
    .
    Posts
    123

    Default

    Quote Originally Posted by Rea! View Post
    Γίνεται και αυτό. Κάποια στιγμή ξεκολάει.
    Κι εγω 2-3 βδομάδες είχα κολλήσει. Και ξαφνικα 1,5 κιλο κάτω. Ας μην έχουμε εμμονές, δεν μας κυνηγάει κανείς.

  7. #7
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by Παυλίδης View Post
    Εγώ νομίζω πως τρώει ήδη λίγες θερμίδες και γι' αυτό κόλλησε. Βγάλε διατροφή οργανωμένη.
    Μe too.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  8. #8
    New Member
    Join Date
    29-05-09
    Location
    .
    Posts
    19

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Μe too.
    Εχω δεί κάποια προγράμματα διατροφής εδώ μέσα.Αλλά τα περισσότερα περιέχουν αυγά και γιαούρτι που εγώ δεν τρώω.Με τι μπορώ να τα αντικαταστήσω?

  9. #9
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-11-09
    Location
    .
    Posts
    123

    Default

    Quote Originally Posted by thanos_ktm View Post
    Εχω δεί κάποια προγράμματα διατροφής εδώ μέσα.Αλλά τα περισσότερα περιέχουν αυγά και γιαούρτι που εγώ δεν τρώω.Με τι μπορώ να τα αντικαταστήσω?
    Εγω οταν δεν εχω διάθεση να φαω αυγα ή γιαουρτι, τρωω κοτοπουλο στηθος, μπιφτεκια με μοσχαρίσιο κιμά, ψάρι ή τις σπάνιες περιπτώσεις που δεν εχω κατι απο αυτα στο ψυγειο μου, με τόνο.

  10. #10
    New Member
    Join Date
    29-05-09
    Location
    .
    Posts
    19

    Default

    Quote Originally Posted by kerouac View Post
    Εγω οταν δεν εχω διάθεση να φαω αυγα ή γιαουρτι, τρωω κοτοπουλο στηθος, μπιφτεκια με μοσχαρίσιο κιμά, ψάρι ή τις σπάνιες περιπτώσεις που δεν εχω κατι απο αυτα στο ψυγειο μου, με τόνο.
    Στο πρωινό τι τρώς,γιατί τα αυγά κυριώς εκεί τα βλέπω.

  11. #11
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-11-09
    Location
    .
    Posts
    123

    Default

    Quote Originally Posted by thanos_ktm View Post
    Στο πρωινό τι τρώς,γιατί τα αυγά κυριώς εκεί τα βλέπω.
    Συνήθως γιαουρτι, αλλα υπάρχουν μέρες που δεν το θελει καθολου το στομάχι μου και τρωω μπιφτεκι με πατατες (μη στραμομουτσουνιάσεις, το μπιφτεκι το δεχεται το στομαχακι μου καλυτερα ορισμένες μερες)

    Για να ειμαι ειλικρινής, μετα την υπέροχη συνταγή της καρδούλας με τη βρωμη και το γιαουρτι, περιμενω πως και πως να φαω γιαουρτι με βρωμη. Βάζω και ενα φρουτακι σε κομματάκια μεσα και μου φαινεται καλύτερο κι απο τούρτα. Δες αν θες το σχετικο βινδεο, δοκίμασέ το και ισως αλλάξεις κι εσυ γνώμη.

    Απ την άλλη, μήπως όντως τρως πολυ λίγο για τα κιλά σου? Δεν κανεις μια άθροιση των θερμιδων που τρως? (καλυτερα κατεβασε ενα αππ στο κινητο σου, θα σε βοηθήσει πολυ)

  12. #12
    New Member
    Join Date
    29-05-09
    Location
    .
    Posts
    19

    Default

    Quote Originally Posted by kerouac View Post
    Συνήθως γιαουρτι, αλλα υπάρχουν μέρες που δεν το θελει καθολου το στομάχι μου και τρωω μπιφτεκι με πατατες (μη στραμομουτσουνιάσεις, το μπιφτεκι το δεχεται το στομαχακι μου καλυτερα ορισμένες μερες)

    Για να ειμαι ειλικρινής, μετα την υπέροχη συνταγή της καρδούλας με τη βρωμη και το γιαουρτι, περιμενω πως και πως να φαω γιαουρτι με βρωμη. Βάζω και ενα φρουτακι σε κομματάκια μεσα και μου φαινεται καλύτερο κι απο τούρτα. Δες αν θες το σχετικο βινδεο, δοκίμασέ το και ισως αλλάξεις κι εσυ γνώμη.

    Απ την άλλη, μήπως όντως τρως πολυ λίγο για τα κιλά σου? Δεν κανεις μια άθροιση των θερμιδων που τρως? (καλυτερα κατεβασε ενα αππ στο κινητο σου, θα σε βοηθήσει πολυ)
    Εχω θέμα γμτ με το γιαούρτι,δεν το μπορώ καθόλου.Οπως και τα αυγά(ομελέτα τα τρώω),αλλά ποιος φτιάχνει ομελέτα πρωινιάτικα?

  13. #13
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    E γιαούρτι δεν θες, αυγά δεν θες, ομελέτα δεν θες να φτιάξεις!

    Πάρε μία whey και τρώγε βρώμη με ένα scoop whey μέσα.
    Μιχάλης

  14. #14
    Advanced Bodybuilder Rea!'s Avatar
    Join Date
    12-08-13
    Location
    Στο χωριό... (Αφίδνες)
    Posts
    871

    Default

    Ποιος φτιάχνει ομελέτα πρωινιάτικα, ποιος πάει γυμναστήριο μεσημεριάτικα, ποιος τρώει κοτόπουλο απογευματιάτικα.

    Παιδί μου ΘΕΛΕΙΣ ή ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ;

    Αν θες βάλε κεφάλι κάτω και στρώσου στη δουλειά. Αλλιώς η γιαγιά μου έλεγε: όποιος δεν θέλει να ζυμώσει 5 μέρες κοσκινίζει.
    I may not be there yet... But I am closer than I was yesterday. And my coach, professional Paris Nicolaou is suporting me!

  15. #15
    Pumping Iron Delta's Avatar
    Join Date
    24-04-13
    Location
    Athens
    Posts
    402

    Default

    Quote Originally Posted by thanos_ktm View Post
    Εχω θέμα γμτ με το γιαούρτι,δεν το μπορώ καθόλου.Οπως και τα αυγά(ομελέτα τα τρώω),αλλά ποιος φτιάχνει ομελέτα πρωινιάτικα?
    Αν θες να χάσεις βάρος, συμμορφώσου.

    Μόνα τους δεν θα φύγουν.

  16. #16
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-11-09
    Location
    .
    Posts
    123

    Default

    Quote Originally Posted by thanos_ktm View Post
    Εχω θέμα γμτ με το γιαούρτι,δεν το μπορώ καθόλου.Οπως και τα αυγά(ομελέτα τα τρώω),αλλά ποιος φτιάχνει ομελέτα πρωινιάτικα?
    γαλα?
    κοτοπουλο?

  17. #17
    New Member
    Join Date
    29-05-09
    Location
    .
    Posts
    19

    Default

    Quote Originally Posted by Rea! View Post
    Ποιος φτιάχνει ομελέτα πρωινιάτικα, ποιος πάει γυμναστήριο μεσημεριάτικα, ποιος τρώει κοτόπουλο απογευματιάτικα.

    Παιδί μου ΘΕΛΕΙΣ ή ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ;

    Αν θες βάλε κεφάλι κάτω και στρώσου στη δουλειά. Αλλιώς η γιαγιά μου έλεγε: όποιος δεν θέλει να ζυμώσει 5 μέρες κοσκινίζει.
    Quote Originally Posted by Delta View Post
    Αν θες να χάσεις βάρος, συμμορφώσου.

    Μόνα τους δεν θα φύγουν.

    Καλά ντεε μη βαράτε.

    Για να συμμορφωθώ ρωτάω.Αλλά οταν φεύγεις από το σπίτι στις 07.00 και γυρνάς στις 19.00 τι να προλάβεις να κάνεις?
    Το πρωινό το τρώω στην δουλειά...με βλέπουν με τα κορνφλέικς και γελάνε.

  18. #18
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-11-09
    Location
    .
    Posts
    123

    Default

    Quote Originally Posted by thanos_ktm View Post
    Καλά ντεε μη βαράτε.

    Για να συμμορφωθώ ρωτάω.Αλλά οταν φεύγεις από το σπίτι στις 07.00 και γυρνάς στις 19.00 τι να προλάβεις να κάνεις?
    Το πρωινό το τρώω στην δουλειά...με βλέπουν με τα κορνφλέικς και γελάνε.
    του χρόνου στην παραλία θα γελάς εσυ ομως :)
    Και οταν αρχισετε να συγκρινετε αποτελέσματα απο εξετασεις (πιεση, ζάχαρο, τριγλυκερίδια κλπ) πάλι εσυ θα γελάς

    Αυτο που λέγαν και οι αρχαιοι ημων προγονοι "γελαει καλύτερα όποιος γελάει τελευταίος"
    χαχαχαχαχα
    Last edited by kerouac; 06-09-13 at 12:31.

  19. #19
    Advanced Bodybuilder Rea!'s Avatar
    Join Date
    12-08-13
    Location
    Στο χωριό... (Αφίδνες)
    Posts
    871

    Default

    Αν είχεις 2 μωρά και ξύπναγες 5:30 το πρωί, να μαγειρέψεις για τα παιδιά σου, για τον εαυτό σου, για να κάνεις προπόνηση, να κάνεις μπάνιο, να ντυθείς, να βαφτείς, να δώσεις πρωινό στη κόρη σου, να την πας παιδικό, να πας στη δουλειά σου, να γυρίσεις στις 18:00, να σερβίρεις το φαγητό να φάτε όλοι μαζί (άλλο φαγητό εσύ, άλλο ο σύζυξ και η κόρη άλλο ο γιος που είναι νήπιο), να αλλάξεις ρούχα σε εσένα και τα παιδιά, να του πάρεις να πάτε την ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ βόλτα και κούνιες, να γυρίστε, να παίξετε, να φτιάξεις το γαλατάκι τους, να τα΄κάνεις μπάνιο, να φας το γιαιυρτάκι σου με την πρωτείνη και να πέσεις ΞΕΡΟΣ για ύπνο, πιστεύεις ότι δεν θα προλάβαινες;

    Στο λέω αν θες, όλα τα μπορείς. Εκτός και αν έχεις κινητικό θέμα, αλλά εδώ άνθρωποι ΑΜΕΑ και κάνουν πρωταθλητισμό.
    I may not be there yet... But I am closer than I was yesterday. And my coach, professional Paris Nicolaou is suporting me!

  20. #20
    Advanced Bodybuilder noucca's Avatar
    Join Date
    03-11-12
    Location
    Silver City
    Posts
    717

    Default

    Quote Originally Posted by thanos_ktm View Post
    Αλλά οταν φεύγεις από το σπίτι στις 07.00 και γυρνάς στις 19.00 τι να προλάβεις να κάνεις?
    Το πρωινό το τρώω στην δουλειά...με βλέπουν με τα κορνφλέικς και γελάνε.
    Οργάνωση και ταπεράκια. Αν έχετε ψυγείο στη δουλειά, βάζεις γάλα, γιαούρτι και φρούτα και είσαι πασάς. Κι απλά κάθε μέρα φέρνεις και το μεσημεριανό σου.
    Το ποιος θα γελάσει στο τέλος σου το εξήγησε η Kerouac. Άσε τους να λένε ό,τι θένε. Όταν δουν τα πρώτα αποτελέσματα θα αρχίσουν τα "Και να σου πω, τι διατροφή κάνεις; Και στο γυμναστήριο τι να ζητήσουμε;". Ο πρώτος είσαι που θα τα ζήσει ή ο τελευταίος;
    Αν δεν κοιτάς πού πας, θα πας εκεί που κοιτάς

  21. #21
    Advanced Bodybuilder Rea!'s Avatar
    Join Date
    12-08-13
    Location
    Στο χωριό... (Αφίδνες)
    Posts
    871

    Default

    Quote Originally Posted by thanos_ktm View Post
    με βλέπουν με τα κορνφλέικς και γελάνε.
    Τι καλύτερο, δίνεις χαρά στους γύρω σου. Σιγά μην βάλεις και σκασίλα.
    I may not be there yet... But I am closer than I was yesterday. And my coach, professional Paris Nicolaou is suporting me!

  22. #22
    Pumping Iron Delta's Avatar
    Join Date
    24-04-13
    Location
    Athens
    Posts
    402

    Default

    Quote Originally Posted by thanos_ktm View Post
    Καλά ντεε μη βαράτε.

    Για να συμμορφωθώ ρωτάω.Αλλά οταν φεύγεις από το σπίτι στις 07.00 και γυρνάς στις 19.00 τι να προλάβεις να κάνεις?
    Το πρωινό το τρώω στην δουλειά...με βλέπουν με τα κορνφλέικς και γελάνε.
    Εγώ φεύγω 8.30 το πρωί και γυρίζω μετά τις 9.30-10 το βράδυ. Και προλαβαίνω τα πάντα.

    Δες και τη μανουλα πιο πάνω... (Ρέα, μου θύμισες τα νιατα μου ).

    Βάλε πρόγραμμα. Διατροφής, γυμναστικής και ημερήσιο.

  23. #23
    New Member
    Join Date
    29-05-09
    Location
    .
    Posts
    19

    Default

    Quote Originally Posted by Rea! View Post
    Αν είχεις 2 μωρά και ξύπναγες 5:30 το πρωί, να μαγειρέψεις για τα παιδιά σου, για τον εαυτό σου, για να κάνεις προπόνηση, να κάνεις μπάνιο, να ντυθείς, να βαφτείς, να δώσεις πρωινό στη κόρη σου, να την πας παιδικό, να πας στη δουλειά σου, να γυρίσεις στις 18:00, να σερβίρεις το φαγητό να φάτε όλοι μαζί (άλλο φαγητό εσύ, άλλο ο σύζυξ και η κόρη άλλο ο γιος που είναι νήπιο), να αλλάξεις ρούχα σε εσένα και τα παιδιά, να του πάρεις να πάτε την ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ βόλτα και κούνιες, να γυρίστε, να παίξετε, να φτιάξεις το γαλατάκι τους, να τα΄κάνεις μπάνιο, να φας το γιαιυρτάκι σου με την πρωτείνη και να πέσεις ΞΕΡΟΣ για ύπνο, πιστεύεις ότι δεν θα προλάβαινες;

    Στο λέω αν θες, όλα τα μπορείς. Εκτός και αν έχεις κινητικό θέμα, αλλά εδώ άνθρωποι ΑΜΕΑ και κάνουν πρωταθλητισμό.
    Να τα χαίρεσαι τα κουκλιά σου.
    Εχω και εγώ 3 παιδιά τα οποία θα πρέπει να πάω σχολείο,κολυμβητήριο,αγγλικά,βόλτα,κτλ αρα ξέρω από "τρέξιμο".

    Στο θέμα μας..το γιαούρτι και τα αυγά τα αντικαθιστώ με κοτόπουλο ή παίρνω καμμιά πρωτείνη whey?

  24. #24
    Pumping Iron Delta's Avatar
    Join Date
    24-04-13
    Location
    Athens
    Posts
    402

    Default

    Προσπάθησε να τρως φαγητό κι απέφυγε τα πολλά συμπληρώματα.

    Αν δεν προλαβαίνεις, ναι, είναι μια εναλλακτική.

  25. #25
    Advanced Bodybuilder Rea!'s Avatar
    Join Date
    12-08-13
    Location
    Στο χωριό... (Αφίδνες)
    Posts
    871

    Default

    πάντως τη σήμερον, με τα οικονομικά ζόρια το ταπεράκι είναι μαστ. Όποιος τρώει ντελίβερι του περισεύουν. ΄΄οποιος χλευάζει ταπερόβιο έχει θέμα.
    I may not be there yet... But I am closer than I was yesterday. And my coach, professional Paris Nicolaou is suporting me!

  26. #26
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Θάνο, θα πρέπει κι εσύ να προσπαθήσεις από την πλευρά σου. Για αρχή, θα έλεγα να βγάλεις ένα διατροφικό πλάνο, με τροφές-συνδασμούς, που μπορείς να φας, βασιζόμενος στις διατροφές άλλων παιδιών, ή σε αυτό το τόπικ :
    Top 10 Των Καλύτερων Τροφών Για Bodybuilding & Fitness.

    Γράψε την μετά εδώ, και θα δούμε πως μπορεί να συμμαζευτεί.

    Πάντως τα παιδιά από πάνω μια χαρά σε συμβουλεύουν. Άκουσέ τους.

    Όσο γι'αυτούς που γελάνε, κάνε υπομονή... σε λίγο εσύ θα γελάς με αυτούς, επειδή θα κρεμάνε σαγόνια από τη μεταμόρφωσή σου ! χεχεχε
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  27. #27
    New Member
    Join Date
    29-05-09
    Location
    .
    Posts
    19

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Θάνο, θα πρέπει κι εσύ να προσπαθήσεις από την πλευρά σου. Για αρχή, θα έλεγα να βγάλεις ένα διατροφικό πλάνο, με τροφές-συνδασμούς, που μπορείς να φας, βασιζόμενος στις διατροφές άλλων παιδιών, ή σε αυτό το τόπικ :


    Γράψε την μετά εδώ, και θα δούμε πως μπορεί να συμμαζευτεί.
    Ευχαριστώ

    Αυτό προσπαθώ να κάνω αλλά ο ογκος πληροφορίας εδώ μέσα είναι τεράστιος κ εχω ψιλοχαθεί λίγο.

    Που θα πάει θα την βρώ την ακρη.

  28. #28

    Default

    Quote Originally Posted by thanos_ktm View Post
    Καλά ντεε μη βαράτε.

    Για να συμμορφωθώ ρωτάω.Αλλά οταν φεύγεις από το σπίτι στις 07.00 και γυρνάς στις 19.00 τι να προλάβεις να κάνεις?
    Το πρωινό το τρώω στην δουλειά...με βλέπουν με τα κορνφλέικς και γελάνε.
    Να μια αλαγή που μπορείς να κάνεις αλαζεις τα κορνφλέικς με βρώμη ...επισης τα δυο καλαμάκια κοτόπουλο + βρώμη για υδατανθρακα, τώρα για το τοστ... αν το ψωμί είναι ολικής και το περιεχόμενο με λίγα λιπαρά.......τωρα για την αηδια που εχεις για τα αυγά ....ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΣΥΝΗΘΕΙΑ


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μπορώ Να Κάνω Διατροφή Γράμμωσης Με Τα Κιλά Που Είμαι?
    By drifter_tou_dromou in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 30
    Last Post: 18-06-13, 00:31
  2. Replies: 4
    Last Post: 03-04-13, 23:18
  3. Χάνω Απότομα Κιλά!
    By neos_cy in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 23-07-11, 15:24
  4. Χάνω κιλά, αλλά οι κοιλιακοί δεν εμφανίζονται!!
    By McL888 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 07-03-07, 03:51

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •