Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 16 of 16
  1. #1
    New Member
    Join Date
    04-12-12
    Posts
    6

    Default Εγκυμοσύνη & Γυμναστική

    Καλησπέρα!!!
    Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum...!!χρειάζομαι την γνώμη σας γιατί είμαι πολύ προβληματισμένη κ μπερδεμένη...!
    Με την γυμναστικη ασχολούμαι γενικώς απο πιο παλία αλλα όχι και τόσο εντατικα...τον τελευταιο χρόνο όμως προσέχοντας διατροφή (όχι όμως μετρώντας θερμίδες σχολαστικά)και κανοντας γυμναστικη δυνατή όπως trx, crossfit, βαρη και αεροβια..το σώμα μου να φτάσει σε ένα πολύ καλό επίπεδο(κοιλιακοί , μαζεμένοι πόντοι γυρω απο την περιφέρεια κτλ) ... και είχα στόχους για το 2015..όμως δυστυχώς η εγκυμοσύνη( που δεν την περιμενα με τίποτα) μου άλλαξε όλο μου το προγραμμα...Είμαι 30 ετών, 1,65 ύψος και 59 κιλα και είμαι 1 1/5 μηνών !! ο γιατρός , όπως και οι περισσοτεροι μου είπε οτι απαγορευεται η έντονη γυμναστική γιατι το αίμα παει στος μυς και δεν παει στο έμβρυο...μου είπε να κάνω περπάτημα αλλα εγώ όμως θέλω να συνεχισώ την γυμναστική μου...αυτή που έκανα κ καλύτερη ακομα!δε ξέρω όμως τι να κάνω...γνωρίζει κάποια κοπέλα εάν κατα τη διαρκεία της εγκυμοσύνης της έκανε γυμναστική και τι ασκήσεις έκανε? απο πόσο μηνών και μετά επιτρέπεται η γυμναστική κανονικά?στη διατροφή της άλλαξε κάτΙ??


    χίλια ευχαριστώ για το χρονο σας...θα ήθελα πολυ την γνώμη σας!!

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλησπέρα και καλώς όρισες στο φόρουμ!

    Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου. Το περιμενες ή όχι, είναι κάτι πολύ σημαντικό και σίγουρα από το να βάλεις μια μικρή παύση στο στόχο σου.
    Αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην εγκυμοσύνη σου , όχι μονο μπορείς να κανεις ήπια γυμναστική, αλλά επιβάλεται. Δεν εισαι αναπηρη.. εγκυος εισαι!

    Δες για να παρεις μια ιδεα, την Gina Allioti, αθλητρια φιτνες, με την κοιλια στο στομα και κανει προπονηση στο σπιτι της χρησιμοποιωντας μπαλα, αλτηρακια, λαστιχα.
    Το να αθλεισαι κατα την περιοδο της εγκυμοσυνης θα σε βοηθησει οχι μονο να μην ξεφυγεις σε βαρος αλλα κι οταν με το καλο γεννησεις να επανελθεις γρηγοροτερα στην αρχικη σου κατασταση.

    https://www.youtube.com/user/ginaaliotti

  3. #3
    New Member
    Join Date
    04-12-12
    Posts
    6

    Default

    αχ! kardoula ευχαριστω παρα πολυ που μου απαντησες...απλα με έχουν φοβίσει ότι μέχρι να περάσει το πρωτο τριμηνο μονο περπετημα...ενω δεν έχω καποιο πρόβλημα!!! δε ξερω πως να το διαχειριστώ!!! για αυτό θέλω τη βοηθεια!!

    χιλια ευχαριστώ!!

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Οχι βρε κοπελα μου.. σιγα μην κρεβατωθεις κι ολας! Ειπαμε, ολα χρειαζονται και η γυμναστικη επιβαλλεται οταν βεβαιως δεν υπαρχει κανενα θεμα. Ήπιες ασκήσεις, μέτριο βάρος, περπάτημα κλπ
    Σωστή διατροφή, ποικιλία, μη επεξεργασμένες τροφές, άθληση - είναι ότι καλύτερο μπορεις να κανεις για σενα και το εμβρυο. Ασε που θα προλαβεις οποιαδηποτε χαλαρωση στην κοιλια.

    Να σαι καλα και ευχομαι ολα να κυλισουν ομορφα!

  5. #5
    New Member
    Join Date
    04-12-12
    Posts
    6

    Default

    θα μπορουσες να με βοηθησεις kardoula και μου στείλεις που ακριβως μπορώ να μελετησω πιο σχολαστικα για τη διατροφη και τις θερμίδες??


    Ευχαριστώ πάρα πολυ και παλι για τον χρονο σου

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Διαβασε τα παρακατω αρθρα, υπαρχει αφθονο υλικο και θα παρεις μια πρωτη εικονα του πως μπορεις να στησεις σιγα σιγα τη διατροφη και την προπονηση σου (παντα ήπια άσκηση- το τονιζω αυτο!)

    Και προπαντώς μην αγχώνεσαι και απόλαυσε την καλύτερη περίοδο της ζωής σου :)












    Kαι η ενοτητα με τα αρθρα :

    http://www.bodybuilders.gr/forum/forumdisplay.php?f=25

  7. #7
    Pumping Iron karaman92's Avatar
    Join Date
    23-10-12
    Posts
    482

    Default

    Να προσθεσω οτι οι εγκυες εχουν υψηλοτερες ενεργειακες αναγκες καθως και απο συμπληρωση φολικου οξεους και ενιοτε συνηστουν σιδηρο και μαγνησιο .

  8. #8
    New Member
    Join Date
    04-12-12
    Posts
    6

    Default

    ευχαριστώ παρα πολυ για τις απαντησεις σας...θα ηθελα αν ειναι ευκολο και γνωριζει καποιος να μου πει ενα προτυπο διατροφης ετσι ωστε να μπορεσω να διατηρηθω .. το ανχος μου για το σωμα μου με χει κανει να συμπεριφερομαι λανθασμενα στο φαγητο..
    οσο για ασκηση..επειδη τωρα κλεινω τον 2ο μηνα εχω ξεκινησει καθημερινό περπάτημα με λίγο τρεξιμο μεχρι να κλεισω και τον 3ο ετσι ώστε μετα να συνεχισω τα γυμναστικη μου με λιγα βαρη..

  9. #9
    Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar
    Join Date
    18-12-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,600

    Default

    Εαν ολα πηγαίνουν εξ αρχής καλα στην εγκυμοσύνη θυμαμαι που ο δικός μου γιατρος μου εξηγούσε πως μπορεις να συνεχίζεις τη γυμναστικη στο επιπεδο που την έκανες παντα. Γι αυτο και οι επαγγελματιες αθλήτριες συνεχίζουν ακάθεκτες οσο το σωμα τους το επιτρεπει, αναλόγως το αθλημα ισως. Σε γενικές γραμμές, εφόσον ολα πανε καλα ξαναλεω, ακου το σωμα σου. Μη ξεχνάς πως η ψυχική ηρεμία και η καλη σου διάθεση θα ειναι σύμμαχος στο ταξιδι σας αυτους τους μηνες.
    Εγω δυςτυχως ειχα μικρη αποκόλληση πλακούντα, αν και 22 τοτε, οποτε ειχα σταματηςει. Δε βαριεσαι, οταν 40ισα το ιδιο απογευμα που πηρα το ok απ τον γιατρο (γινεται έλεγχος στις 40μερες) ξαναξεκίνησα προπονηση.
    A head full of fears has no space for dreams.

  10. #10
    New Member
    Join Date
    04-12-12
    Posts
    6

    Default

    αχ ελενα σε ευχαριστω παρα πολυ που μου απαντησες...δυστυχως δεν εχω ψυχικη ηρεμια ..και ισως ειναι ο σημαντικοτερος λόγος..θα μπορουσες αν σου ηταν ευκολο να μου πεις τι διατροφη εκανες εκεινη την περιοδο..??ποσα κιλα πηρες?

  11. #11
    Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar
    Join Date
    18-12-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,600

    Default

    Καλυτερα οχι γιατι τοτε δεν ήξερα κι ετρωγα λαθος! Εδω κι ενα χρονο εχω μάθει μεςα απο το φορουμ να τρωω σωστα και παλι λάθη ακομα κανω. Αν και οπως οι περισσότερες νομιζα τοτε οπως και σε ολη μου τη ζωή πως ετρωγα πολυ καθαρα και υγιηνα...
    στη 1η εγκυμοσύνη πηρα καπου 14-15κιλα, γέννησα Δεκέμβρη αφου εφαγα όλον τον 9ο και το καλοκαιρι ειχα τους κοιλιακους που ειχα και πριν. Στη 2η εγκυμοσύνη (στα 26 μου) γέννησα αρχές 9ου και ειχα παρει 12κιλα τα οποια επισης χάθηκαν γρηγορα. Και στις 2 περιπτώσεις γυμναστικη ξαναξεκίνησα μολις πηρα το ok απ το γυναικολογο μου αν και μη φανταστεις, εχω κανει πολλες φορες μεγάλα γυμναστηριακα κενά (διπλωματική, εγκυμοσύνες κα.)

    Αν τωρα εμενα έγκυος, θεωρητικα παντα, θα ετρωγα οτι πλεον εχω μάθει να τρωω εδω κι ενα χρονο. Κοτοπουλο/λιγο μοσχαρι/πατατα/ρυζι/μακαρονια. Ομως ολα καθαρα και θα φρόντιζα απ τον καθρέπτη να μη παρω λιπος. Η ζυγαρια προφανως θα ανέβαινε για ευχαριστους λογους. Ομως τα χερια/ποδια/πλατη δε θα χαν δικαιολογία να θολώσουν περισσοτερο. Τα φαγητα θα ηταν αυτα. Τα γευματα και παλι 6. Και οι ποςοτητες ανάλογες. Φολικο οξύ προφανως θα επρεπε να ξαναπαρω οπως και σίδηρο ισως (μπλιαχ). Πολυβιταμινες και C παιρνω ετσι κι αλλιως καθημερινά.

    τωρα, αν διαβάσεις τα thread που σου έστειλε η Καρδούλα θα μπορεσεις να συντάξεις μια διατροφη στα κυβικά σου, να βρεις τις ποςοτητες που σου αντιστοιχούν. Ο κανόνας εινσι σε καθε ενα γεύμα θα συνδιαζεις πρωτεινη με υδατανθρακα. Ομως μονο καθαρές τροφές. Οχι ζαχαρη, σαλτσες, αλεύρι (αρα οχι ψωμι, πιττες κα) . Πόσταρε την κι εμεις θα κανουμε διορθώσεις αν χρειαζεται. Φυσικα ανθρωποι ειμαστε, θα ξεφύγουμε που και που. Αλλα οχι πανω απο μια στις 10/15μερες!!

    Λοιπον, κάτσε ηρεμησε και απόλαυσε την ευλογία που σου ηρθε. Αν εσυ θες, μετα τη γέννα κανεις δε θα σε εμποδίζει να χτίσεις το σωμα των ονείρων σου. Διατηρηςε το λιπος σου σταθερο οσο γινεται αυτους τους μηνες και μετα συνεχίζοντας τη σωςτη διατροφη κςι γυμναςτικη ουτε χαλαρωςη δε θα μεινει ουτε τπτ! Οποτε κοιτα να το απολαύσεις τωρα και ολα θα γινουν :-)

    Α! Και βάζε απο τωρα αλοιφη στην κοιλια για ραγάδες. Η πρόληψη επιβάλλεται!!!!
    Last edited by Ελενα; 02-02-15 at 00:09.
    A head full of fears has no space for dreams.

  12. #12
    New Member
    Join Date
    04-12-12
    Posts
    6

    Default

    την αλοιφη την εχω ηδη ξεκινησει...ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σου...τελικα οταν συζητας και ακους συμβουλες πραγματικα βοηθαει παρα πολυ...σαν να μου εδωσες απιστευτη ηρεμια...χιλια ευχαριστω..

  13. #13
    Pumping Iron Elita's Avatar
    Join Date
    28-01-12
    Posts
    502

    Default

    Καλησπέρα!
    Το γυναικείο σώμα ειναι φτιαγμένο για να περασει ολη αυτη τη διαδικασία.Γι αυτο και εχουμε περισσοτερο λιπος απο τους άντρες.
    Απο τα 13 κιλα μέσο όρο που θα παρει κάποια στην εγκυμοσυνη 3-4 περιπου θα ειναι αποταμιευτικό λιπος.
    Γιατι;
    Γιατι ετσι πρεπει!
    Αυτο μετα θα διοχετευτεί στο παιδι μέσω του θηλασμου.
    Γι αυτο θα δεις οτι όσο λίγα κιλα και να παρει μια γυναικα στην εγκυμοσυνη το σώμα της ακομα κι αν ειναι πολυ γυμνασμένη θα γινει ψιλοφλατ.
    Ειναι φυσιολογικό και ετσι πρεπει να γινει.

    Πραγματικά όπως ειπε η Ελενα εχεις ολο τον καιρο μπροστά σου μετα να γίνεις κορμαρα!
    Ο γιατρός σου θα παρακολουθεί το βαρος σου και αν ξεφύγεις θα σου πει τι να κανεις,νομιζω μεχρι 15-16 κιλα θεωρείται νορμαλ.
    Τα κιλα μετα φεύγουν χωρις δίαιτα και γυμναστικη συνήθως με τόσο τρεξιμο!
    Εγω πηρα 7 κιλα,ειναι ανάλογα τον άνθρωπο.
    Έπαθα και εγω αποκόλληση Κ δεν μπορούσα να κανω καμία απολύτως γυμναστικη αλλα επειδη δε γυμναζομουν πριν δε θα μου το επέτρεπαν ετσι κι αλλιως.

    Ξεκίνησα δειλά δειλα οταν ο μικρος μου ηταν λιγο πριν τα 2 και μετα απο 2,5 χρονια ειμαι καλύτερη απο ποτε.
    Οι ορμόνες σου θα γίνουν ανω κατω Κ το μυαλό θα σου παιζει περίεργα παιχνιδια,η εγκυμοσυνη δεν ειναι όπως στις ταινίες δυστυχώς!
    Μη σου την κανεις δύσκολη απο μονη σου,7 μηνες ειναι ακομα θα περάσουν.
    Ηταν Κ για μενα απρόσμενη η εγκυμοσυνη,ολοι γυρω μου χαίρονταν εκτος απο μενα (ντρέπομαι που το λέω),μου χάλασε νόμιζα τα σχέδια.Ομως εκανα αλλα σχέδια και με εκανε πολυ πολυ καλύτερο άνθρωπο.Σε ολα.
    Κ δε θα το άλλαζα με τιποτα φυσικά.
    Πρόσεχε τη διατροφη σου χωρις να μετράς φυσικά κι εμεις εδω ειμαστε για τις δύσκολες ωρες!
    Last edited by Elita; 02-02-15 at 01:32.

  14. #14
    Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar
    Join Date
    18-12-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,600

    Default

    Και κατι ακομα, μην ανησυχεις που δε το περιμενες και που ολοι χαίρονται πιο πολυ απο σενα. Εγω 1η γέννα φοιτήτρια στα 23μου. Σαφως δε το υπολόγιζα, σαφως δεν ενθουσιάστηκα. Ντοπη τρελη στη συνεχεια να κατεβαινω σχολη με κοιλια, ευτυχως ειχα μονο 2-3 μαθηματα και το αγγουρι της διπλωματικής που ομως σε αυτη τη φαση μπορουσε να προχωράει απ το σπιτι (Μετα χρειάστηκε να τη συνεχιζω στα καμαρίνια της σχολής).
    Ομως, τη στιγμη που άρχισα τις ωθησεις μου ειπε η μαία να αγγιξω την κορυφή του απ το κεφαλάκι που μολις προσπαθούσε να ξεπροβάλλει και τοτε ειλικρινα πλημμυρισα πρωτόγνωρα συναιςθηματα λατρείας και προστασίας για το μικρο αυτο πλασματάκι που σε λιγη ωρα θα ερχόταν στον κοσμο. Θα δεις, θα έρθει μονο του τοσο φυσικα! Και αυτο θα σου δινει τη δυναμη στις πρακτικές δυσκολίες της αρχής αλλα και της συνέχειας να προχωράς. Δε συγκρίνεται με τπτ το δώρο που σου ερχεται. Οταν θα θηλαζεις, οταν θα βάζεις και αργότερα το παιδι πλεον για υπνο, ενας αγγελος στο κρεβατακι! (Ε, ok στο υπολοιπο της ημέρας ισως να μην ειναι τοσο αγγελος! :-D )
    Και πλεον νομιζω στα 38μου πως η μεγαλύτερη ευτυχια και απο γραμμωσεις και απο επιτυχιες και απο τα παντα ειναι να αξιωνεσαι να ερχονται τετοια πλάσματα απο εναν ανθρωπο που εχεις λατρέψει και να τα μεγαλώνετε με αγαπη. Οικογένεια. Και αλλωστε το ενα δεν αποκλείει το αλλο! Εαν εσυ θες πραγματικα, θα χωρέσουν στη ζωή σου ολα. Και παιδια και γραμμωσεις και οτι αλλο εσυ επιθυμεις. Καλη τυχη λοιπον! Και ολα θα πανε καλα!

    Συγγνωμη αν βγήκα καπως off ....
    A head full of fears has no space for dreams.

  15. #15
    Advanced Bodybuilder ursus's Avatar
    Join Date
    28-08-14
    Posts
    793

    Default Εγκυμοσύνη & Γυμναστική

    Εγω θα σου ελεγα να ακουσεις τον γιατρο σου, κανεος δε μπορει να ξερει την κατασταση οσο αυτος. Εαν δε τον εμπιστευεσαι να πας σε αλλον. Ομως το πρωτο τριμηνο αυτο που εχω ακουσει κ εγω απο γνωστες μου, ειναι οτι δεν εκαναν ουτε τρεξιμο ουτε βαρη.
    Αν ο γιατρος σου λοιπον ειναι καλος και σου λεει να τα αποφυγεις αυτο το διαςτημα αυτο να κανεις.
    Εννοειται οτι μετα εφοσον ολα ειναι καλα μπορεις να κανεις παραπνω πραγματα αλλα εγω τους πρωτους μηνες δε θα το ρισκαρα αν ο γιατρος μου λεγε να κατσω στ αβγα μου.

  16. #16
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Αγαπημένη μου Peggy!!!

    Θα σου φάω τα αυτιά! Αφού δε τα λέμε τηλεφωνικώς θα βλέπω νέα σου εδώ τυχαία και θα στα λέω!!!
    Ο γιατρός ο συγκεκριμένος είναι αυστηρός στο θέμα της γυμναστικής, ήταν και σε εμένα είναι και σε εσένα.
    Το θέμα είναι ότι δεν ξέρουμε αν όντως πρέπει να προσέχουμε επειδή το έχει σαν κανόνα ή επειδή συντρέχει κάποιος λόγος που προτιμάει να μην μας τον πει για να μην μας αγχώσει.
    Εγώ κατόπιν εορτής έμαθα ότι υπήρχε λόγος και αν δεν τον άκουγα ενδεχομένως να είχα άλλα θέματα....
    Τα κιλά μετά είδες και σε εμένα έφυγαν μόνα τους. Έμεινε αυτό που είχα πάντα όταν δεν γυμναζόμουν και σαβούριαζα.

    Μην αγχώνεσαι, μην τρελαίνεσαι και απόλαυσε το!!!
    Και πάρε με τηλέφωνοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Εγκυμοσύνη & Χαλάρωση
    By iwannaA8hna in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 7
    Last Post: 11-02-14, 07:28
  2. Σουηδική Γυμναστική ή Βάρη μετά από εγκυμοσύνη ?
    By StavriLina in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 5
    Last Post: 09-09-13, 16:52
  3. Εγκυμοσύνη & Βodybuilding
    By Strength in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 4
    Last Post: 06-11-10, 21:31
  4. Εγκυμοσύνη και bodybuilding
    By Kardoula in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 0
    Last Post: 11-04-07, 00:38

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •