Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    Default Ερωτηση Για γράμμωση

    Καλησπερα παιδια.

    Νεο μελος και εγω με λενε Γιαννη.


    Πριν 6 χρονια ημουν 92 κιλα με διαιτα δικη μου εκοψα τα πατακια γαριδακια κρουασαν απο τοτε δεν εχω ξαναφαει.

    Τωρα ειμαι 21 χρονων 1,84 62-63 κιλα κανω γυμναστικη τα τελευταια 3.5 χρονια μονος στο σπιτι εχω παγκο βαρυ τα παντα.

    Θελω να γραμμωσω κοιλιακους ειμαι ειδη σφιχτος και φαινονται λιγο.

    Την τελευταια βδομαδα εκοψα και το ψωμι και τι ζαχαρη και τηγανιτα μια φορα την εβδομαδα.

    Τωρα τι τρωω εκτος απο το πρωινο μου που ειναι quakers με μελι και ταχινι και το μεσημεριανο κατι υγιεινο και πρασινη σαλατα να πιω και κανα 2 ποτηρια χυμο και βραδυ τπτ (χωρις ζαχαρη) .

    Τι με προτεινετε να κοψω τπτ απο αυτα που τρωω η να προσθεσω κιαλο γευμα ;

  2. #2
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Φίλε μου τα 62 κιλά είναι πολύ λίγα για το ύψος σου... Μην προσπαθείς να χάσεις λίπος εδώ που είσαι τώρα. Προσπάθησε καλύτερα να ανεβάσεις το βάρος σου στα 74-75 κιλά χωρίς να αυξήσεις το λίπος.

    Δεν είναι και καλό για την υγεία τόσο λίγο βάρος. Είσαι χονδρικά 10 κιλά κάτω από το ελάχιστο...

  3. #3

    Default

    Να σε καλα φιλε μου μπορεις να με προτυνεις πως να βαλω υγιες βαρος; δλδ χωρις να τρωω χαζομαρες γυρους πατατακια σοκολατες

  4. #4
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,668

    Default

    Βαλε στα γευματα σου τροφιμα που βρισκονται εδω:
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=40746

    Υπολογισε θερμιδες συντηρησης απο εδω:
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=26236

    Φτιαξε ενα γενικο πλανο και ποσταρε το για διορθωσεις
    Σε καθε γευμα να εχεις πρωτεινη-υδατανθρακα-λιπαρα, στο μεταπροπονητικο θα χεις πρωτεινη και υδατανθρακα ,πριν τον υπνο αν θες μη βαλεις υδατανθρακα αλλα οπωσδηποτε πρωτεινη & λιπαρα

  5. #5
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Και εννοείται ότι διαγραφεις τελείως για την ώρα από το λεξιλόγιο σου την λέξη πατατακια, γαριδάκια κλπ.
    Όταν φτάσεις εκεί που θες αν ακόμα έχεις όρεξη να τα βάλεις στο στόμα σου τρως που και που. Αν και δεν θα θες σε λίγο καιρό που θα δεις τις αλλαγές ;-)

  6. #6

    Default

    6 χρονια εχω να τα βαλω στο στομα μου και παμε για 7 τωρα θα κολλησω ;)

  7. #7
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,668

    Default

    Μην κανεις ομως στερητικες διαιτες και τετοια,θα χεις απο ολες τις τροφες (καθαρες παντα). Αν εισαι συνεπης οπως πρεπει στο προγραμμα σου 1 φορα στις 10 ή 15 μερες φαε μια σαβουριτσα . Σε λογικη ποσοτητα παντα,πιο πολυ για ψυχολογικους λογους. Αν δεν εχεις θεμα και αντεχεις μην κανεις και ποτέ cheat Αλλά 1 cheat στις 15 μερες το δικαιουσαι κι απο το νομο

  8. #8
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Ωραίος θα δεις διαφορά και στην ενέργεια σου και σε όλα. Πιστεύω μόλις φτάσεις το βάρος σου θα είσαι πολύ κομπλέ!

  9. #9

    Default

    Και το θεμα ειναι οτι δεν τα λιγουρευομαι ας τρωνε και 10 ατομα μπροστα μου

    Ευχαριστω παρα πολυ

  10. #10
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Αν καταλαβα σωστα και κανεις δυο γευματα μονο αυτο ειναι τραγικο.! Ξεκινα επιγοντως να ανεβασεις ποσοτητες σταδιακα, και σιγα σιγα να προσθετεις γευματα
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  11. #11
    New Bodybuilder
    Join Date
    30-05-23
    Posts
    1

    Default

    Γεια σου Gianni!


    Πρώτα απ' όλα, συγχαρητήρια για τη μεταμόρφωσή σου και την επιμονή σου στο ταξίδι της γυμναστικής σου! Φαίνεται ότι έχεις ήδη υιοθετήσει κάποιες καλές διατροφικές συνήθειες κόβοντας το ψωμί, τη ζάχαρη και τις τηγανίτες. Τώρα αναζητάς συμβουλές για το πώς να βελτιστοποιήσεις τη διατροφή σου και να σμιλέψεις τους κοιλιακούς σου.


    Για να πετύχετε το στόχο σας να διαμορφώσετε τους κοιλιακούς σας, είναι σημαντικό να διατηρήσετε μια ισορροπημένη διατροφή και να συνεχίσετε να γυμνάζεστε τακτικά. Ακολουθούν μερικές προτάσεις για τη βελτίωση του διατροφικού σας πλάνου:


    Προσθέστε περισσότερη πρωτεΐνη: Η πρωτεΐνη είναι απαραίτητη για την οικοδόμηση των μυών και την αποκατάσταση. Προσπαθήστε να ενσωματώσετε στα γεύματά σας πηγές άπαχης πρωτεΐνης, όπως κοτόπουλο, ψάρι, αυγά, όσπρια και γαλακτοκομικά προϊόντα χαμηλών λιπαρών.


    Αυξήστε την πρόσληψη λαχανικών: Τα λαχανικά είναι πλούσια σε φυτικές ίνες, βιταμίνες και μέταλλα και χαμηλά σε θερμίδες. Προσθέστε μια ευρύτερη ποικιλία λαχανικών στα γεύματά σας, συμπεριλαμβανομένων των πράσινων φυλλώδη λαχανικών, των σταυρανθών λαχανικών (όπως το κουνουπίδι και το μπρόκολο) και των πολύχρωμων λαχανικών.


    Επιλέξτε σύνθετους υδατάνθρακες: Επιλέξτε σύνθετους υδατάνθρακες αντί για εξευγενισμένους υδατάνθρακες. Τα δημητριακά ολικής αλέσεως, τα αμυλούχα λαχανικά (όπως οι γλυκοπατάτες και τα κολοκύθια) και τα όσπρια είναι καλές πηγές σύνθετων υδατανθράκων που παρέχουν διαρκή ενέργεια.


    Ελέγξτε τις μερίδες: Βεβαιωθείτε ότι ελέγχετε το μέγεθος των μερίδων σας για να διατηρήσετε μια ισορροπία θερμίδων. Η κατανάλωση μιας λογικής ποσότητας είναι απαραίτητη για την επίτευξη των στόχων απώλειας βάρους και ορισμού των μυών σας.


    Πίνετε αρκετό νερό: Μην ξεχνάτε να πίνετε αρκετό νερό κατά τη διάρκεια της ημέρας για να παραμένετε ενυδατωμένοι. Το νερό συμβάλλει στη σωστή λειτουργία του σώματός σας και μπορεί επίσης να σας βοηθήσει να αισθάνεστε χορτάτοι.


    Όσον αφορά τους κορσέδες, είναι σημαντικό να σημειωθεί ότι δεν αποτελούν συνιστώμενη μέθοδο για τη σμίλευση κοιλιακών ή την απώλεια βάρους με υγιεινό τρόπο. Οι κορσέδες είναι ενδύματα συμπίεσης που μπορούν να μεταβάλλουν προσωρινά τη σιλουέτα, αλλά δεν έχουν πραγματικό αντίκτυπο στον καθορισμό των κοιλιακών μυών.

  12. #12
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    466

    Default

    Quote Originally Posted by korses View Post
    Όσον αφορά τους κορσέδες, είναι σημαντικό να σημειωθεί ότι δεν αποτελούν συνιστώμενη μέθοδο για τη σμίλευση κοιλιακών ή την απώλεια βάρους με υγιεινό τρόπο. Οι κορσέδες είναι ενδύματα συμπίεσης που μπορούν να μεταβάλλουν προσωρινά τη σιλουέτα, αλλά δεν έχουν πραγματικό αντίκτυπο στον καθορισμό των κοιλιακών μυών.
    What????


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ερώτηση Για Γράμμωση
    By sixpack in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 16-04-14, 04:01
  2. Ερώτηση Για Γράμμωση
    By Psilos23 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 21-02-08, 22:14

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •