Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1

    Default Βαλάντης Ντόκος - Το Μεγάλο Comeback - Αποκλειστική Συνέντευξη - Μέρος 2ο

    Βαλάντης Ντόκος - Το Μεγάλο Comeback - Αποκλειστική Συνέντευξη - Μέρος 2ο !!!




    Στο δεύτερο μέρος της αποκλειστικής μας συνέντευξης με τον Βαλάντη Ντόκο, μιλάμε για αρκετά θέματα πάνω στο χώρο του ελληνικού και παγκόσμιου bodybuilding, και τα μελλοντικά του σχέδια.

    Σας ευχαριστώ όλους που τη διαβάσατε, εύχομαι να σας άρεσαν οι πληροφορίες και τα θέματα που συζητήσαμε!

    Κώστας.

    (το 1ο μέρος της συνέντευξης βρίσκεται εδώ: Βαλάντης Ντόκος - Το Μεγάλο Comeback - Αποκλειστική Συνέντευξη - Μέρος 1ο)

    ---

    ΚΜ: Το '19 όταν έφυγες από τα social media, και μετά που ξεκίνησε η πανδημία το '20, εγώ επειδή δεν σε είχα δει πουθενά, ειλικρινά νόμιζα ότι κάτι έχεις πάθει. Και λέω, ας του στείλω ένα μήνυμα. Και είχαμε μιλήσει, μου είχες απαντήσει ότι όλα είναι εντάξει, έχω κάποια προσωπικά θέματα. Μετά ξεκίνησε ένα πράγμα το οποίο εγώ δεν έχω ξαναδεί. Κάθε εβδομάδα, κάθε μήνα, συνεχώς, από ΄το '20 και μετά, δηλαδή συνέχεια υπήρχαν ερωτήσεις που είναι ο Βαλάντης, που χάθηκε ο Βαλάντης, είτε σε βίντεο στο κανάλι μας, είτε σε σχόλια, είτε στο forum μας, είτε στο Facebook, είτε σε προσωπικά μηνύματα σε εμένα. Τότε κατάλαβα ότι ο κόσμος ανησυχούσε πραγματικά για σένα και αναρωτιόταν τι είχε γίνει. Αυτό συνεχιζόταν μέχρι και τώρα. Μπορώ να σου πω μέχρι πριν μια-δυο εβδομάδες είχα πάλι το ίδιο πράγμα. Και το είχα δει και σε άλλα κανάλια.

    Βαλάντης: Επειδή είχα απομακρυνθεί από τον χώρο γενικώς, δεν μπορούσα να παρακολουθήσω. Μέσω γνωστών, άκουγα ότι ο κόσμος έλεγε διάφορα, άλλες φορές θετικά, άλλες αρνητικά, ή ερωτήσεις άγνοιας. Ο κόσμος όντως ενδιαφερόταν και ήθελε να μάθει ακόμη κι αν έχω πάθε κάτι λόγω πανδημίας. Θέλω να σου πω ότι θέμα με τον covid δεν είχα ποτέ, δεν αρρώστησα, ήταν το ανοσοποιητικό σύστημα πολύ δυνατό, παρ' όλο που είχα καθημερινή επαφή με κόσμο στο ιατρείο.

    Το μόνο θέμα υγείας που είχα ήταν οι τραυματισμοί και η γαστρίτιδα που σου είπα. Ειδικά με τη γαστρίτιδα, εκ των υστέρων, κατάλαβα ότι μάλλον θα ήταν πρόβλημα πολλών χρόνων που το κουβαλούσα. Από ό,τι διάβασα και πληροφορήθηκα, συνήθως το κολλάς από μικρό παιδί, γιατί ο τρόπος μετάδοσης στις μεγαλύτερες ηλικίες δεν είναι τόσο συχνός, δεν είναι εξακριβωμένος. Συνήθως το κολλάνε τα μικρά παιδιά από τους γονείς τους, και πιστεύω ότι το είχα αυτό. Γιατί εκ των υστέρων έμαθα ότι και η μητέρα μου το είχε πάθει, και ο παππούς μου, είναι κληρονομικό.


    ΚΜ: Τώρα που είπες οικογένεια, συνεχίζεις και πας στην Ελλάδα; Πότε ήταν η τελευταία φορά; Πηγαίνεις κάθε καλοκαίρι;

    Βαλάντης: Δυστυχώς όχι τόσο πολύ, δεν έχω τη δυνατότητα, λόγω του κτηνιατρείου και των υποχρεώσεων που έχω. Πιστεύω του χρόνου αν πάνε όλα καλά, μπορεί να κατέβω να είμαι στην Αθήνα. Θα χαιρόμουν πάλι αν με αναγνώριζε ο κόσμος. Έχω βέβαια την απουσία, είμαι λίγο πιο μεγάλος και τώρα έχει έρθει καινούργιο υλικό, καινούργιος κόσμος, είναι άλλοι αθλητές που είναι πιο παρόντες στο χώρο. Εμένα αν θα με θυμάται ο κόσμος, θα είναι εκείνοι που ήταν τότε συνδρομητές στο κανάλι και ίσως με γνωρίσουν λίγο οι πιο παλιοί.


    ΚΜ: Έχεις αφήσει ιστορία και επειδή υπάρχουν βίντεο στο YouTube που έχουμε κάνει, ο κόσμος συνεχίζει να σε γνωρίζει, δεν εξαφανίστηκες εντελώς. Είσαι σε legend status πλέον.

    Βαλάντης: Υπερβάλλεις Κώστα!


    ΚΜ: Δεν υπερβάλλω, το βλέπω κάθε μέρα, είσαι στο status θρύλου στο ελληνικό bodybuilding.

    Βαλάντης: Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, πιστεύω υπάρχουν πάρα πολλοί άλλοι καλοί αθλητές.


    ΚΜ: Να κάνουμε μία παρένθεση εδώ. Ξέρεις τι έχει γίνει στον χώρο του ελληνικού bodybuilding ή γενικά το άφησες εντελώς;

    Βαλάντης: Όντως το άφησα εντελώς.


    ΚΜ: Θέλω να σου κάνω μία περίληψη γιατί είναι σημαντικό, θα τα πάρω χρονολογικά. Οκ;

    Βαλάντης: Ναι, βεβαίως.


    ΚΜ: Πέρυσι το '22, είχαμε δεύτερη ιστορική ελληνική συμμετοχή στο Olympia στην κατηγορία Men's Physique με το Σωτήρη Γκάτση, ο οποίος είναι ένα πολύ νέο παιδί, ταλαντούχο, είχαμε κάνει και σχετική συνέντευξη τότε, μετά την πρόκριση του. Άκου να δεις, θα πάθεις πλάκα. Έπαιξε σε αγώνα NPC στη Δανία. Κερδίζει την κατηγορία του, κερδίζει το Overall, και παίρνει IFBB Pro card. Πρώτο κατόρθωμα! Μετά από λίγη ώρα, στην ίδια σκηνή, παίζει στον επαγγελματικό αγώνα του ίδιου event, ως IFBB Pro πλέον, και βγαίνει πρώτος! Και έτσι πήρε πρόκριση για το Olympia του 2022, αλλά και την τελευταία πρόκριση που υπήρχε για το 2022.

    Βαλάντης: Τι ηλικίας είναι;


    ΚΜ: Νομίζω είναι 28 ετών.

    Βαλάντης: Δεν τον γνωρίζω λόγω της απουσίας μου.


    ΚΜ: Είναι πολύ νέος και πάρα πολύ καλός. Παίρνει λοιπόν την πρόκριση και μετά από δύο εβδομάδες παίζει στο Olympia στο Λας Βέγκας. Πράγματα βγαλμένα από σενάριο ταινίας.


    Βαλάντης: Συγχαρητήρια, μπράβο του!


    ΚΜ: Φέτος το 2023, ήταν η πιο επιτυχημένη χρονιά για το ελληνικό bodybuilding. Πρώτα παίζει ο πολύ γνωστός και εξαιρετικός αθλητής, σίγουρα τον ξέρεις από παλιά, ο Θανάσης Αττιλάκος, στην Αμερική, σε αγώνα της NPC στο Teen, Collegiate & Masters Nationals. Εκεί κερδίζει την κατηγορία του, και στη συνέχεια, στο overall, κερδίζει την IFBB Pro card.

    Βαλάντης: Τον γνωρίζω. Έχουμε μιλήσει μερικές φορές με τον Θανάση, πολύ καλό και ήσυχο παιδί. Τα συγχαρητήριά μου!


    ΚΜ: Είναι πολύ αξιόλογος πραγματικά και του άξιζε η κάρτα γιατί ήταν σε καταπληκτική φόρμα.

    Μετά από λίγες μέρες, μία εξαιρετική κοπέλα, ταλαντούχα, στην κατηγορία Bikini, η Ράνια Σταματιάδου, καταφέρνει και αυτή να γίνει επαγγελματίας στην IFBB Pro League.


    Βαλάντης: Συγχαρητήρια και στη Ράνια!


    ΚΜ: Μετά από αυτό, συνεχίζει την πορεία της και έχει κατέβει σε πέντε αν θυμάμαι καλά επαγγελματικούς αγώνες, και έχει βγει Top 3 - Top 5, συνέχεια. Μιλάμε απίστευτες επιτυχίες σε πολυάριθμους Ευρωπαϊκούς αγώνες.

    Πάλι το καλοκαίρι, κατεβαίνει στο Σικάγο Pro η Δανάη Θεοδωροπούλου η οποία είναι Ελληνίδα, και μένει στην Αυστραλία. Παίζει στο Σικάγο Pro, στην κατηγορία Wellness, κερδίζει το Chicago Pro, έναν από τους πιο δύσκολους αγώνες μέσα στην Αμερική, και παίρνει πρόκριση για το Olympia.

    Βαλάντης: Μπράβο, πρώτη θέση δηλαδή.


    ΚΜ: Πρώτη θέση, και η πρώτη Ελληνίδα που παίρνει πρόκριση και αγωνίζεται στο Olympia, στο οποίο βγήκε 12η.

    Βαλάντης: Μπράβο, το να κερδίζεις σε επαγγελματικό αγώνα και να πάρεις την πρόκριση είναι μεγάλο κατόρθωμα. Συγχαρητήρια και στην κοπέλα.


    ΚΜ: Οι επιτυχίες συνεχίζονται Βαλάντη! Πριν από λίγες εβδομάδες ένας πολύ ταλαντούχος αθλητής, ο Ασράφ Αλλαντίν αγωνίζεται στη Βουδαπέστη στο Fit Parade, κερδίζει και αυτός IFBB Pro card με απίστευτο σχήμα και conditioning. Εξαιρετικός bodybuilder που πραγματικά άμα τον δεις θα πάθεις πλάκα.

    Βαλάντης: Συγχαρητήρια και σε αυτό το παιδί.


    ΚΜ: Επίσης, αγωνίστηκε για πρώτη φορά σε επαγγελματικό αγώνα η Αναστασία Παπουτσάκη, σίγουρα τη θυμάσαι.

    Βαλάντης: Ναι, σαφώς. Τότε ήμουν ενεργός ακόμα.


    ΚΜ: Είχε κερδίσει IFBB Pro card το 2016, που τότε ήταν ακόμα πιο δύσκολο επιχείρημα. Έκανε την αρχή πάλι μετά από τόσα χρόνια, αγωνίστηκε στο IFBB Europa Pro 2023 και τα πήγε πάρα πολύ καλά, στην 9η θέση.

    Έχουμε επίσης την Ελένη Ζαβιτσάνου στην Figure, η οποία αυτή έχει πάρει pro card από το 2017, σίγουρα την ξέρεις και τη θυμάσαι, και έχει παίξει σε πάρα πολλούς αγώνες figure και είναι πάντα στις top θέσεις, κι αυτή κορυφαία αθλήτρια στην Ευρώπη.

    Και βέβαια ο Χρήστος Πιστόλας, τον οποίο προφανώς και γνωρίζεις, ένα από τα μεγαλύτερα ονόματα στο χώρο. Άλλαξε κατηγορία πέρυσι και φέτος κατεβαίνει στην Classic Physique. Η οποία κατηγορία του πάει πάρα πολύ, με το ποζάρισμα του, το οποίο είναι πολύ προσεγμένο, και εξαιρετικό conditioning. Τα πάει πολύ καλά και πιστεύω θα τον δούμε σε πολύ ψηλές θέσεις αν συνεχίσει σε αυτήν την κατηγορία.

    Βαλάντης: Εγώ σου έκανα και μια πρόταση, αν αποφασίσεις κάποια στιγμή να κάνεις ένα podcast, να κάνουμε και ανάλυση αν με έχεις καλεσμένο. Μερικά παιδιά τα γνωρίζω, μερικά παιδιά καθόλου λόγω της απουσίας, εσκεμμένα δεν είχα τη θέληση να παρακολουθήσω, αλλά μπαίνοντας λίγο στον χώρο, βλέπεις φωτογραφίες, βλέπεις βίντεο, μπορείς να έχεις μία προσωπική άποψη για το κάθε άτομο.


    ΚΜ: Σου κάνω την περίληψη για να είσαι up to date. Τέλος, πριν ένα μήνα περίπου, άλλη μια τρομερή αθλήτρια στην κατηγορία Bikini, η Ναταλία Κουρσάρη, κέρδισε την IFBB Pro card στον αγώνα Romania Muscle Fest Pro, και μετά από λίγες μέρες βγήκε 7η στον πρώτο της επαγγελματικό αγώνα στο Sheru Classic στην Ινδία.

    Βαλάντης: Έχουμε πολύ καλές επιτυχίες, αξιόλογες, και είναι η μία pro card η μία μετά την άλλη. Πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές και τις αθλήτριες.


    ΚΜ: Έχουμε πάει πάρα πολύ καλά φέτος. Και τώρα ήρθε το κερασάκι με την επιστροφή σου. Ήταν μία καταπληκτική χρονιά, και τώρα που επέστρεψες, και σκέφτεσαι να ξανακατέβεις σε αγώνες, εγώ πιστεύω ήταν το κορυφαίο που θα μπορούσε να γίνει. Ήδη είναι μία καταπληκτική χρονιά, για όλους τους Έλληνες, σε όλες τις κατηγορίες. Νομίζω ότι η μόνη κατηγορία που δεν έχουμε ελληνική συμμετοχή είναι η fitness.

    Βαλάντης: Εγώ αυτό που θέλω να κάνω είναι να σε ευχαριστήσω Κώστα για την υποστήριξη, όχι μόνο τώρα αλλά και τότε που βγάζαμε τα βίντεο, τις συνεντεύξεις και όλα τα υπόλοιπα. Έδειξες μεγάλη εμπιστοσύνη στο πρόσωπό μου. Για όλην την υποστήριξη ψυχολογική, υποστήριξη μέσω των βίντεο, υποστήριξη μέσω των συνεντεύξεων κλπ.

    Η σελίδα σου είναι η μεγαλύτερη σελίδα στον χώρο του bodybuilding στην Ελλάδα και σε ξέρουν όλοι σχεδόν οι επαγγελματίες. Αυτό είναι πολύ ευχάριστο. Εγώ ευχαριστώ για την υποστήριξη και την εμπιστοσύνη, και τα καλά σου τα λόγια. Όσον αφορά στην επιστροφή στον αγωνιστικό κομμάτι, θα το αφήσουμε ανοιχτό.


    ΚΜ: Να πω κι εδώ ότι η πρώτη μας συνέντευξη ήταν ακριβώς πριν δέκα χρόνια.

    Βαλάντης: Όντως, ναι. Πριν δέκα χρόνια στη Νέα Υόρκη.


    ΚΜ: Που είχαμε πάμε και είχαμε φάει. Ήταν το πρώτο βίντεο που είχαμε κάνει. Και από τότε ξεκίνησε ο θρύλος του Βαλάντη.

    Βαλάντης: Από τότε γνωριζόμαστε. Πέρασαν δέκα ολόκληρα χρόνια.


    ΚΜ: Πραγματικά είναι απίστευτο. Και μετά από δέκα χρόνια είμαστε πάλι εδώ και όπως είπα στην αρχή ήταν η μεγαλύτερη χαρά και έκπληξη που μου έστειλες μήνυμα και μου είπες να μιλήσουμε.

    Βαλάντης: Χαίρομαι πολύ και ευχαριστώ για όλη την υποστήριξη.


    ΚΜ: Εγώ σε ευχαριστώ. Υπάρχει κάποιο πλάνο στο μυαλό σου για αγώνες ή ακόμα το πας βήμα βήμα και δεν το σκέφτεσαι εξολοκλήρου;

    Βαλάντης: Όπως σου είπα, μιλάω ανοιχτά πάντα και ευθέως. Το θέμα αγωνιστικό το αφήνω τελείως στην άκρη. Δεν είναι ούτε ναι, ούτε όχι. Πριν μερικά χρόνια έλεγα όχι, τώρα υπάρχει και η άλλη επιλογή, το ναι. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Κύριος και σημαντικότερος ο προσωπικός, ψυχολογικός, το πως το αισθάνομαι, το πως θα αντιδράσει το σώμα μου και στη τροφή, γιατί έχω μια συγκεκριμένη ηλικία, δεν είμαι πλέον 35. Και βέβαια, κάποιος συγκεκριμένος αγώνας δεν υπάρχει αλλά όπως σου είπα τον Φάνη τον εμπιστεύομαι πάρα πολύ, ο οποίος έχει λίγο περισσότερο την επίβλεψη των αγώνων και γνωρίζει που, πως, και γιατί.

    Πιστεύω όμως το κομμάτι των αθλητών Masters τον τελευταίο καιρό έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ. Παλαιότερα, όταν ήμουν αρκετά πιο νέος, και έβλεπα τις κατηγορίες Master, δεν ήταν τόσο δημοφιλές το άθλημα γενικώς του bodybuilding, τα τελευταία χρόνια έχει ανέβει πάρα πολύ ψηλά. Έβλεπες τους Master αρκετά ηλικιωμένους αθλητές που ήθελαν απλά να κάνουν μια επαναφορά πάνω στη σκηνή. Εν τω μεταξύ, τώρα βλέπεις στους Masters, ακόμη και αθλητές που έχουν ποιότητα και για Olympia. Όντως, αυτή η ηλικία είναι ένα απλώς νούμερο και το θέμα είναι ουσιώδες. Αν γίνει κάποια επιλογή αγώνα, θα γίνει στρατηγικά.


    ΚΜ: Επειδή μιλάς συγκεκριμένα για Masters, στην NPC, γίνονται αναρίθμητοι αγώνες στην Ευρώπη πλέον. Από τον Ιούνιο και μετά γίνονται συνέχεια αγώνες, και δίνουν πάρα πολλές pro card. Βέβαια το επίπεδο είναι αντίστοιχα υψηλό.

    Βαλάντης: Ισχύει ότι εγώ στην Αμερική δεν θα μπορούσα να κάνω κάποιον αγώνα NPC;


    ΚΜ: Στην Αμερική μπορείς να κάνεις αγώνες, το Amateur Arnold που γίνεται Μάρτιο, και το Amateur Olympia που γίνεται προς το τέλος του χρόνου. Αλλά αγώνες NPC κανονικούς όχι, γιατί πρέπει ουσιαστικά να είσαι Αμερικάνος. Στην Ευρώπη γίνονται πάρα πολλοί αγώνες και δίνονται πολλές pro card. Ένας από τους αγώνες είναι το NPC European Masters και δίνονται 42 pro card. Θέλω να σου πω πως υπάρχουν πλέον δεκαπλάσιες ευκαιρίες από τότε που κατέβηκες την τελευταία φορά. Επίσης, έχουν αλλάξει πάρα πολύ τα πράγματα, θα έλεγα ότι είναι πολύ πιο δίκαια πλέον. Αν πραγματικά το λέει η καρδιά σου, και αν πραγματικά θέλεις να φτάσεις εκεί που ήθελες να φτάσεις πάντα, δηλαδή στην pro card, ο δρόμος είναι ανοιχτός για σένα.

    Βαλάντης: Αν θα έκανα κάποιον αγώνα, θα έκανα με βλέψεις πάλι στη νίκη, και αυτό εξαρτάται από το πως θα αντιδράσει το σώμα μου, πως θα φαίνεται το σώμα μου. Πιστεύω ο μεγαλύτερος κριτής είναι ο εαυτός μου, αν μπορώ να είμαι ανταγωνίσιμος και βλέπω ρεαλιστικές θέσεις.


    ΚΜ: Πάντα ήσουν στις κορυφαίες θέσεις.

    Βαλάντης: Το θέμα αυτό που με κάνει να έχω λίγο τις αμφιβολίες είναι το θέμα ηλικίας.


    ΚΜ: Πιστεύω δεν είναι καν θέμα. Άπαξ είσαι υγιής και δεν έχεις τραυματισμούς, επειδή δίνουν πολύ βάση στο conditioning, όχι μόνο στο σχήμα, και το conditioning που έχεις είναι κορυφαίο, δεν υπάρχει θέμα ηλικίας.

    Βαλάντης: Ακόμη και τώρα έχω γραμμώσεις στους γλουτούς και πιστεύω ότι γενικώς έχει φτιάξει λίγο και το σχήμα μου. Τώρα δεν ξέρω αν οφείλεται και στο ότι δεν έχω τα κιλά που είχα και τότε, ίσως το σχήμα να χαλάσει λίγο αν βάλω περισσότερα κιλά, αλλά αυτή τη στιγμή έχω πολύ καλές γραμμώσεις, καλό μπαλάρισμα. Γι' αυτό σου λέω, εξαρτάται με το πως θα φαίνεται το σώμα μου. Γιατί βλέπεις σε μεγάλες ηλικίες ότι ίσως κρεμάει λίγο το δερματάκι και δεν αντιδρά το σώμα.


    ΚΜ: Εσύ είσαι τώρα στην καλύτερη ηλικία για bodybuilding. Είχες που είχες μυική ωριμότητα, τώρα θα έχεις ακόμη περισσότερη.

    Βαλάντης: Όντως τότε που ήμουν πιο νέος, έλεγα πως την καλύτερή μου φάση, το σώμα των ονείρων μου, θα το φτάσω όταν θα είμαι 44-45. Τώρα είμαι 41.


    ΚΜ: Άλλοι αθλητές ονειρεύονται να έχουν το δικό σου γρανιτένιο λουκ, το σκληρό, το conditioning που δεν βλέπουμε συχνά. Είναι μοναδικό αυτό που έχεις στο σώμα σου, και το δέρμα, και το muscle density, το grainness που λέμε. Δεν το έχουν άλλοι αθλητές. Γι' αυτό σου λέω ότι ο δρόμος είναι ανοιχτός από όλες τις πλευρές αν θέλεις πραγματικά να επιστρέψεις. Οπότε το σκέφτεσαι και θα δείξει. Θέλω να σου πω ότι δεν υπάρχουν ουσιαστικά εμπόδια, αυτό που σκέφτεσαι για την ηλικία είναι μόνο στο μυαλό.

    Βαλάντης: Ίσως ναι. Γι' αυτό αφήνω όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά, θα δείξει ο καιρός.


    ΚΜ: Πάνω απ' όλα να είσαι καλά ψυχολογικά, να είσαι καλά στην υγεία σου και τα υπόλοιπα τα βρίσκεις.

    Βαλάντης: Σαφώς, όπως τα λες.


    ΚΜ: Να πούμε και δυο πράγματα για σένα ως αθλητή μιας που θα διαβάσουν παιδιά που δεν σε ξέρουν καν. Να πεις λίγο πως ξεκίνησες με το bodybuilding και που μεγάλωσες.

    Βαλάντης: Για τον κόσμο που δεν με γνωρίζει και θέλει να μάθει ένα σύντομο βιογραφικό, με τις προπονήσεις ξεκίνησα το bodybuilding όταν ήμουν 20 νομίζω. Είχα περάσει στο πανεπιστήμιο στην Κτηνιατρική, όπου σε κάποια χρονική περίοδο επισκέφτηκα τον παππού μου και τη γιαγιά μου και σε κάποια φάση είχα να διαλέξω κάποιο περιοδικό να διαβάσω, όχι bodybuilding, απλά ήθελα να διαβάσω κάτι να περάσει η ώρα. Έπεσε το μάτι μου πάνω σε ένα περιοδικό Muscle Mag, που δεν ξέρω αν βγαίνουν ακόμη. Και μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση το εξώφυλλο με τον bodybuilder ο οποίος ήταν ο Frank Sepe - οι παλαιότεροι θα τον γνωρίζουν - ο οποίος δεν ήταν πάρα πολύ εξεζητημένος IFBB Pro αλλά αργότερα είχε γίνει fitness μοντέλο και παρουσιαστής. Ήταν σε πάρα πολύ καλή κατάσταση. Για κάποιον που δεν είχε δει ποτέ τέτοια σώματα.


    ΚΜ: Τώρα ο Frank Sepe είναι διευθυντής στο Muscle & Fitness.

    Βαλάντης: Βέβαια! Διάβασα με πολύ προσοχή το περιοδικό. Ήμουν στο Δασοχώρι, Ηράκλειας Σερρών, από εκεί είναι η μητέρα μου. Εκεί αγόρασα το περιοδικό. Μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση και να σου πω την αλήθεια πορώθηκα άμεσα!


    ΚΜ: Όπως όλοι μας τότε. Είτε από κάποιο περιοδικό, είτε βλέποντας ταινία του Arnold.

    Βαλάντης: Αφού διάβασα το περιοδικό μέσα σε μία ώρα, έβαλα στόχο ότι κάποια στιγμή θα γίνω επαγγελματίας bodybuilder. Τόσο πολύ μου έκανε εντύπωση, γενικώς οι φωτογραφίες που έβλεπα, διάβαζα για τις διατροφές, για την προπόνηση, τότε δεν υπήρχε ίντερνετ, το μόνο που μπορούσα να κάνω ήταν να αγοράζω μία φορά τον μήνα τα περιοδικά που έβγαιναν. Οπότε όλες οι πληροφορίες που μπορούσαμε να πάρουμε τότε, ήταν μέσω περιοδικών.

    Όταν επέστρεψα στην Καρδίτσα, στο πανεπιστήμιο, γράφτηκα άμεσα σε γυμναστήριο, προσπαθούσα να μεταφέρω τις γνώσεις που είχα μέσω του περιοδικού στο χώρο του γυμναστηρίου. Είχα κάνει πολλά λάθη αλλά γνώρισα διάφορα άτομα που ήταν στο χώρο του bodybuilding, και στο αγωνιστικό. Ένας πολύ καλός φίλος στην Καρδίτσα, ο Βαγγέλης Πιπερας ήταν και πολύ καλός φίλος του Μανώλη Τζινίδη, ο οποίος ήταν ο μόνος IFBB PRO της Ελλάδας, τον οποίο όταν τον είδα από κοντά έμεινα άναυδος και μου έκανε πάρα πολύ μεγάλη εντύπωση η ποιότητα που είχε γενικά στο σώμα του.

    Τότε ήμουν 20 όπως σου είπα. Σε αυτήν την ηλικία κάνεις όνειρα σαν παιδί, σαν αγόρι, και συνεχίζεις και έτσι περάσαν εννέα χρόνια. Στα 29 μου έκανα τον πρώτο μου αγώνα στη Γερμανία. Και όλους τους αγώνες που έκανα στην Γερμανία, τους κέρδισα. Αυτό μου έδωσε μία επιπλέον ώθηση να συνεχίσω και στο Γερμανικό πρωτάθλημα. Αργότερα πήγα στο Arnold Classic στη Μαδρίτη όπου μέσα από 49 αθλητές, βγήκα 4ος, για πρώτη φορά στο εξωτερικό και σε έναν από τους μεγαλύτερους αγώνες Amateur.

    Έναν χρόνο αργότερα ήδη συνεργαζόμουν με τον Dennis James τον επαγγελματία, αυτόν τον ξέρουν αρκετά άτομα, ο οποίος ήταν τότε προπονητής μου. Έναν χρόνο μετά, το 2014 κέρδισα το πανελλήνιο IFBB στην κατηγορία μου και το overall. Έπειτα έκανα πάλι αγώνες, ήταν πάντα μεγάλου επιπέδου όπως το Amateur Olympia και το Arnold Classic, όπου έβγαινα ή 3ος ή 2ος. Πάντα συνήθως πριν λάβω μέρος στους αγώνες πάντα άλλαζαν οι κανονισμοί, όταν πήγαινα εγώ έπαιρνε pro card μόνο ο πρώτος ή έπρεπε να πάρεις και το overall.

    Έτσι γενικώς, όπως καταλαβαίνεις, ήμουν λίγο πριν την κατάκτηση της επαγγελματικής κάρτας. Έβλεπες και έβλεπα πολλούς αθλητές που ήταν περίπου στο επίπεδό μου ή ακόμη και χαμηλότερο, οι οποίοι είχαν κερδίσει την κάρτα, και έλεγα ότι είναι θέμα χρόνου το πότε θα πάρεις κάρτα, αλλά τελικά παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο. Και τα υπόλοιπα όπως γνωρίζεις, το 2017 στο Σαν Μαρίνο βγήκα 3ος, ήμουν μέσα στην τριάδα αλλά δεν πήρα κάρτα, μετά είχα κάνει προετοιμασία δύο χρόνια και το 2019 ήταν οι αγώνες που ανέφερα στην αρχή. Στην ουσία δεν έκανα πάρα πολλούς αγώνες, απλώς στους αγώνες αυτούς τους ερασιτεχνικούς, στα Olympia Amateur και Amateur Classic, είχα πάρα πολύ καλές θέσεις, δηλαδή τριάδα ή 2ος όπως στο Nordic Pro, δηλαδή πάντα πολύ κοντά στην κατάκτηση της κάρτας.


    ΚΜ: Παρ' όλα αυτά, ήσουν πάρα πολύ γνωστός, ειδικά στη Γερμανία και στην Ελλάδα, αλλά και στους αγώνες που πήγαινες, λόγω του conditioning. Δεν το είχαν όλοι οι αθλητές. Ήταν το σήμα κατατεθέν το conditioning σου.


    Βαλάντης: Αυτό να φανταστείς το έλεγε και ο Dennis James, έστελνε φωτογραφίες στον Flex Wheeler, μου έδειχνε τα μηνύματα πως απαντούσαν και έλεγαν όντως "δεν έχουμε ξαναδεί κάτι τέτοιο".


    ΚΜ: Και τότε ήταν που έκανες και συνεντεύξεις στο RX Muscle.

    Βαλάντης: Μπράβο, ο Dave Palumbo, τον γνωρίζω και προσωπικά, ήμουν και καλεσμένος κάποιες φορές.


    ΚΜ: Επίσης στο Team-Andro. Έχουμε φτάσει σε μία περίοδο που βλέπω ότι και το Team Andro, και το Muscular Development, που έκαναν τεράστιες καλύψεις αγώνων, έχουν κλείσει πλέον.

    Βαλάντης: Το Team-Andro ήταν η μεγαλύτερη γερμανική σελίδα που είχε κάλυψη όλων των αγώνων, όλων των βίντεο. Μετά κάποια μέλη της πήραν μεταγραφή στο Rep One. Μετά κάποια στιγμή το Team-Andro έκλεισε και κατέβηκαν και όλα τα βίντεο που είχαμε κάνει μαζί. Στο Rep One δεν είχα κάνει πολλά βίντεο.


    ΚΜ: Το Team-Andro ήταν τεράστια σελίδα πληροφοριών. Επειδή ο κόσμος δεν γνωρίζει την ιστορία. Ναι μεν, γερμανική σελίδα, αλλά πρέπει να είχαν εκατομμύρια φωτογραφίες από δεκαετίες αγώνων σε πολλές χώρες.

    Βαλάντης: Συνέντευξη με τον Μιχάλη Κεφαλιανό, είχαν κάλυψη αγώνων, φωτογραφίες και πολλά άλλα. Θυμάμαι είχα δει τη συνέντευξη με τον Μιχάλη, μια μέρα αργότερα ήταν στο ξενοδοχείο που έκαναν το πρωινό, ο Matthias πήγε στον Μιχάλη. Να φανταστείς, παγκοσμίου επιπέδου αθλητές, πάρα πολύ υλικό.


    ΚΜ: Και με σένα είχαν κάνει αρκετά βίντεο.

    Βαλάντης: Είχαν κάνει αρκετά βίντεο προπονήσεων, δεν υπήρχε κάλυψη των αγώνων. Αυτό το είχε κάνει τότε μόνο το Body-Xtreme, όπου είχα τη συνεργασία με τη Scitec Nutrition. Τότε έκλεισε συμφωνία με την Body-Xtreme να έρθουν όντως στην Ισπανία μαζί μου, είχαν έρθει στη Γερμανία στο σπίτι στην προετοιμασία, υπάρχουν ακόμη αυτά τα βίντεο. Είναι λίγο δύσκολο να τα βρεις στο YouTube, αλλά υπάρχουν ακόμη στη σελίδα τους. Ήρθαν με επισκέφθηκαν στην προετοιμασία, στην προπόνηση, σε ένα cheat meal που κάναμε, μετά στην πτήση μας για Ισπανία, στην εγγραφή αθλητών, υπήρχαν και άλλοι Έλληνες αθλητές εκεί στο χώρο.


    ΚΜ: Ποια είναι η γνώμη σου που και το Team-Andro ως σελίδα, αλλά και τα Muscular Development, MuscleMag, Flex, ως έντυπα περιοδικά, έκλεισαν;

    Βαλάντης: Είναι κρίμα. Με αυτά τα περιοδικά μεγαλώσαμε.


    ΚΜ: Για εμάς που θυμόμαστε τα παλιά, είναι πολύ κρίμα όντως.

    Βαλάντης: Κι εμένα. Οι νέοι αθλητές δεν μπορούν να το καταλάβουν αυτό. Αλλά κάτι που είναι τώρα στο παρόν, κάποια σελίδα, κάποιες πληροφορίες που μπορούν να παίρνουν, και κάποια στιγμή δεν υπάρχει μετά από χρόνια, θα τους κακοφανεί. Εμείς μεγαλώσαμε με αυτά που συνηθίσαμε, αγοράζαμε περιοδικά. Μία ολόκληρη βιβλιοθήκη, με κάθε περιοδικό. Αγόραζα και περιοδικά παλαιότερα, πριν από την ηλικία μου, και προσπαθούσα να τα βρω για να ολοκληρώσω τη συλλογή και να τα διαβάσω. Γενικώς, όταν φτάνεις σε τέτοιο επίπεδο, λες είναι κρίμα.


    ΚΜ: Είναι κρίμα, γιατί και τα περιοδικά που ήταν έντυπα, και οι ιστοσελίδες που έκαναν βίντεο και άρθρα και είχαν και φόρουμ, όλες αυτές οι πληροφορίες ας πούμε ότι ήταν σαν μία βιβλιοθήκη. Ουσιαστικά χάθηκαν. Δηλαδή, χάσαμε μία πολύ βασική βάση δεδομένων και πληροφοριών. Θα μου πεις ότι μπορεί να υπάρχει κάπου αλλού. Αλλά εγώ θα σου πω ότι δεν θα υπάρξουν πάλι με αυτή τη μορφή, με εκείνες τις πεποιθήσεις και τις απόψεις που είχαν γραφτεί, και με τον τρόπο που είχαν γραφτεί, από σημαντικές προσωπικότητες του χώρου. Γιατί αλλιώς είναι να γράφει κάποιος ένα απλό μήνυμα στο Instagram, και αλλιώς ένα άρθρο από έμπειρο συγγραφές με δεκαετίες πείρας, που ξέρει να μεταδίδει πληροφορίες μέσω του γραπτού λόγου. Όλα αυτά χάθηκαν. Δεν ξέρουμε αν θα επανέλθει και δύσκολο να επανέλθει.

    Βαλάντης: Με την τεχνολογία και το ίντερνετ, αυτός ο παλιός τρόπος γραπτού λόγου δεν υπάρχει πλέον.


    ΚΜ: Πριν που είπες, ότι ξεκίνησες γιατί είδες ένα περιοδικό, και εγώ με τον ίδιο τρόπο ξεκίνησα. Από περιοδικό και ταινία του Schwarzenegger. Τώρα που δεν υπάρχουν ούτε τα περιοδικά ούτε αυτές οι κλασικές προσωπικότητες του bodybuilding, οι μεγιστάνες, που δεν συγκρίνεται κανείς με τον Schwarzenegger, πιστεύεις ότι τα παιδιά που ξεκινούν τώρα με το bodybuilding, έχουν κάποια άλλη βλέψη σε σχέση με εμάς;

    Βαλάντης: Όπως ανέφερες εσύ, πριν όταν υπήρχε αυτός ο γραπτός λόγος μέσω των περιοδικών, υπήρχαν συγκεκριμένοι συγγραφείς που έγραφαν συγκεκριμένα πράγματα και αυτό δεν υπάρχει πλέον. Τα νέα παιδιά έχουν τις πληροφορίες μέσω του ίντερνετ, Instagram, Τik Τok. Στην ουσία ακολουθούν κάποια άτομα που είναι γνωστά μέσω των social media. Aναγνωρίζουμε όμως ότι οι περισσότεροι για να γίνουν γνωστοί μέσω των social media, συνήθως κάνουν πράγματα που στην ουσία δεν αντιπροσωπεύουν την αλήθεια. Δείχνουν πράγματα τα οποία προκαλούν το ενδιαφέρον, παρακολουθεί πολύς κόσμος, αλλά δεν ξέρεις κατά πόσο έχει αυτό κάποιο επιστημονικό υπόβαθρο.

    Υπάρχουν πολλά νέα άτομα τα οποία είναι επιτυχημένα στον χώρο των social media, αλλά στην ουσία βλέπεις πως δείχνουν πράγματα που δεν είναι ουσιώδη αλλά αποσκοπούν στο να μαζεύουν κόσμο. Τώρα κατά πόσο μπορείς να πάρεις τέτοιες πληροφορίες, να τις απορροφήσεις και να τις εφαρμόσεις στο σώμα σου, είναι πολύ δύσκολο αυτό το πράγμα. Βέβαια όποιος ψάχνει, βρίσκει. Θα ψάξει, θα ρωτήσει, θα μάθει, θα πληρώσει κάποιον προπονητή, στην ουσία, θα πρέπει κάποιος που θέλει όντως να έχει κάποιο επιστημονικό υπόβαθρο και κάποιες πληροφορίες οι οποίες είναι διαχρονικές, θα πρέπει όντως να ψάξει λίγο περισσότερο από ό,τι μόνο στα social media.


    ΚΜ: Πιστεύεις ότι η ουσία, η μετάδοση της πληροφορίας μέσω του έντυπου, σε σχέση με το βίντεο, διαφέρει; Ή απλά επειδή έτσι έχει συνηθίσει ο κόσμος είναι αλλιώς;

    Βαλάντης: Είναι καλή ερώτηση αυτή. Πιστεύω παίζει ρόλο αν ακολουθείς τα σωστά άτομα, είτε σου το παρουσιάσει με γραπτό λόγο, είτε στο παρουσιάσει μέσω βίντεο και εικόνας, είτε ηχογραφημένο σαν podcast. Πιστεύω ότι μπορούν να υπάρχουν podcast με πληροφορία που δεν θα χρειάζεται ούτε να δεις, ούτε να διαβάσεις, απλά να ακούσεις. Υπάρχουν βέβαια μετά τα βίντεο. Όποιος προσέχει, θα μπορεί να δει μέσω ενός βίντεο, να δει πως γίνεται σωστά μια άσκηση. Βέβαια το να καλύψεις τα πάντα με ένα βίντεο είναι πολύ δύσκολο, να δείξεις την άσκηση και να μιλήσεις για τη διατροφή, δηλαδή πως την κάνεις την άσκηση, γιατί την κάνεις την άσκηση, πότε πρέπει να την κάνεις, αυτά απαιτούν πολύ χρόνο και στην ουσία κάποιος που έχει πολύ ενδιαφέρον και μεράκι γι' αυτόν τον χώρο, θα πρέπει να απορροφήσει πολλά πράγματα, να δει και να μάθει. Παλαιότερα εμείς διαβάζαμε για να μαζέψουμε πληροφορίες, τώρα θα πρέπει να ακούσει, να δει. Αυτό είναι το καλό με το ίντερνετ.


    ΚΜ: Όχι μόνο διαβάζαμε, τα διαβάζαμε και 20 φορές!

    Βαλάντης: Για να τα καταλάβεις καλύτερα ή να καταλάβεις κάτι που δεν το είχες πιάσει τη πρώτη φορά. Αυτό είναι το ευχάριστο με το ίντερνετ, γενικώς, έχεις πρόσβαση στα άτομα τα οποία παλιά τα έβλεπες μόνο μέσω του περιοδικού, και έβλεπες φωτογραφία του χωρίς να ξέρεις ποια είναι η προσέγγιση του αθλητή σε ό,τι αφορά τη διατροφή και την προπόνηση. Τώρα τον ακολουθείς μέσω Instagram και βλέπεις αρκετά πράγματα. Και πάλι, ίσως αντιπροσωπεύει την αλήθεια, αλλά μερικά πράγματα δείχνουν στον κόσμο απλά για να τα δείξουν. Για σκέψου τώρα να βλέπεις έναν αθλητή που σου αρέσει, που έχει σταματήσει, και θέλεις αυτό το άτομο να είναι προπονητής σου. Και δεν υπάρχει ίντερνετ και τον βλέπεις μόνο στις φωτογραφίες. Πως θα κάνεις προσέγγιση μαζί του; Δεν θα μπορέσεις. Ενώ μέσω Instagram, βλέπεις το email του, μπορείς να του στείλεις μήνυμα και να έρθεις σε επαφή με αυτό το άτομο. Διευκολύνει σε πολλά πράγματα.


    ΚΜ: Ακριβώς. Από την άλλη υπάρχει κορεσμός.

    Βαλάντης: Κορεσμός γιατί στην ουσία πάνω κάτω όλοι τα ίδια δείχνουν, ίσως με διαφορετικό τρόπο, και πιστεύω ότι ο καθένας θα πρέπει να βρει με τον εαυτό του το σωστό τρόπο, το τι λειτουργεί για το δικό του σώμα. Θα πρέπει να κάνεις κάποια πειράματα στο σώμα σου.


    ΚΜ: Κλείνοντας, να σε ευχαριστήσω από την πλευρά μου, να σου πω πάλι ότι χαίρομαι πάρα πολύ που επέστρεψες, και ότι θα είμαστε σε επικοινωνία πιο συχνά από δω και πέρα. Θα έχεις παρουσία πάλι στο χώρο. Να σου ευχηθώ ό,τι καλύτερο, μέγιστη επιτυχία σε ό,τι κι αν αποφασίσεις να κάνεις, είτε είναι αγωνιστικό είτε στη ζωή σου, απλά να κάνεις αυτό που αγαπάς, να είσαι καλά και να αισθάνεσαι καλά. Αυτό είναι που μετράει. Εύχομαι όλα να πάνε όπως τα θες.

    Βαλάντης: Σε ευχαριστώ και πάλι Κώστα πάρα πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια, για την υποστήριξη και για την εμπιστοσύνη. Σίγουρα θα τα λέμε πιο συχνά, θα σου στέλνω που και που φωτογραφίες προόδου, και θα μιλάμε. Θα δούμε τι μπορούμε να κάνουμε στο μέλλον. Ευχαριστώ όλον τον κόσμο που θα μπει στη διαδικασία να διαβάσει αυτή τη συνέντευξη, και να αφιερώσει έτσι λίγο χρόνο.


    ΚΜ: Ας ελπίσουμε ότι θα τη διαβάσουν πραγματικά, και θα δώσουν έμφαση, γιατί ξέρεις πλέον έχουν αλλάξει τα πράγματα. Πολύς κόσμος δεν διαβάζει όπως διάβαζε παλιά. Δεν διαβάζει επί της ουσίας, απλά κοιτάει.

    Βαλάντης: Δυστυχώς, ναι.


    ΚΜ: Θέλεις να ευχαριστήσεις κάποιους ανθρώπους;

    Βαλάντης: Ευχαριστώ εσένα για τη δυνατότητα που μου δίνεις με τη συνέντευξη αυτή, όλον τον κόσμο για την εμπιστοσύνη, τον σεβασμό, που είχε όλον τον καιρό κατά τη διάρκεια της παρουσίας μου στον χώρο. Ευχαριστώ τον κόσμο που δεν με ξέχασε και αναρωτιόταν το τι κάνω και πως είμαι και τι γίνεται με μένα. Τον Φάνη Νίρο τον φίλο μου, που με βοηθάει πάνω στη διατροφή πάρα πολύ.

    Φυσικά όποιον άλλον διαβάσει αυτή τη συνέντευξη και όποιος αναζητά πληροφορίες στον χώρο του bodybuilding και της προπόνησης γενικώς, γιατί πιστεύω ότι υπάρχουν πολλές άλλες αξιόλογες συνεντεύξεις στην ιστοσελίδα. Γιατί διαλέγεις ούτως ή άλλως τα άτομα με τα οποία κάνεις συνεντεύξεις και το τι ανεβάζεις, και πιστεύω ότι υπάρχει γενικώς πολύ υλικό. Καθένας έχει τη δική του σκοπιά και προσέγγιση, τη δική του εμπειρία, τις δικές τους επιλογές και γι' αυτό δεν μπορείς να πεις ποτέ ποια είναι σωστή προσέγγιση και ποια λάθος. Καθένας έχει τη δική του και εν τέλει ο καθένας πρέπει να ακολουθήσει ή το ένστικτό του ή αυτό που του δίνει περισσότερη εμπιστοσύνη, και να ακολουθήσει το δικό του δρόμο.


    ΚΜ: Βλέπουμε τις ιστοσελίδες να κλείνουν η μία μετά την άλλη. Εμένα μου έκανε μεγάλη εντύπωση που έκλεισε το Muscular Development ξαφνικά μετά το Olympia. Ανακοίνωσαν ότι είναι το τελευταίο τους τεύχος και έκλεισαν από την ιστοσελίδα τους το φόρουμ. Πλέον είναι ανενεργό, αν και δουλεύει η ιστοσελίδα, δεν έχει τίποτα καινούργιο πάνω, και σταμάτησαν τα social media.

    Θέλω να πω ότι παρ' όλα αυτά και όλες τις αλλαγές στο χώρο του bodybuilding-fitness, θα κλείσουμε 20 χρόνια Bodybuilders.gr, δέκα από αυτά μαζί με σένα. H επιτυχία έρχεται με όλα τα άτομα μαζί και τη συνεργασία. Η επιτυχία έρχεται συνολικά, όχι από ένα ή δύο άτομα. Αυτό είναι που ο περισσότερος κόσμος πρέπει να κατανοήσει. Ότι η δική σου επιτυχία είναι και δική μου επιτυχία, και το αντρίστροφο. Παρ' όλα αυτά λοιπόν, μία σχετικά μικρή ιστοσελίδα στο παγκόσμιο σκηνικό του bodybuilding είναι ακόμα εδώ. Θα συνεχίσουμε να κάνουμε ό,τι καλύτερο γίνεται, ακάθεκτοι.


    Βαλάντης: Είμαι σίγουρος γι' αυτό. Εγώ θα βοηθήσω από τη δική μου πλευρά όσο γίνεται.


    ΚΜ: Η συνέντευξή σου θα κάνει μία νέα αρχή.

    Βαλάντης: Χαίρομαι πολύ. Να τη δεχτεί ο κόσμος μεγαλόκαρδα και με χαρά, και είμαι λίγο περίεργος για το πως θα αντιδράσει ο κόσμος.


    ΚΜ: Είμαι σίγουρος θα τη δεχτεί με πολύ ευχαρίστηση και χαρά που είσαι καλά. Να σου ευχηθώ καλές γιορτές και Καλά Χριστούγεννα! Σε ευχαριστώ πολύ και πάλί.

    Βαλάντης: Εγώ σε ευχαριστώ Κώστα. Επίσης Καλές Γιορτές σε όλον τον κόσμο, Καλά Χριστούγεννα. Να μην ξεχνάμε και την ουσία των ημερών, το τι σημαίνει Χριστούγεννα, η Γέννηση του Σωτήρας μας, Ιησού Χριστού του Κυρίου, να είμαστε όλοι καλά. Υπάρχουν και άνθρωποι που περνούν δύσκολες στιγμές. Όποιος μπορεί να βοηθήσει, να βοηθάει κόσμο που το χρειάζεται πραγματικά να το κάνει. Τα Χριστούγεννα είναι μία γιορτή στην οποία δεν πρέπει να ξεχνάμε τι συμβολίζει. Να δίνουμε χαρά στον συνάνθρωπό μας, αυτό είναι κάτι ευχάριστο.


    ΚΜ: Πάρα πολύ σημαντικό! Καλά Χριστούγεννα σε όλους.


    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

  2. #2
    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

  3. #3
    Pumping Iron GreenBill's Avatar
    Join Date
    29-11-11
    Posts
    588

    Default

    Παρακολουθούσα το κανάλι του. Έλεγε πολλά τιπς. Είχα την εντύπωση πως δούλευε πάντα με μεσαία κιλά με στόχο το πρήξιμο κ μου έκαναν εντύπωση τότε οι τραυματισμοί του. Αν κατάλαβα καλά έκανε και πολυ βαριά κιλά κατά περιόδους ή σε κάποιες προπονήσεις. Αλλά γιατί έκλεισε το κανάλι; εγώ πχ ήθελα να βλέπω κάποια από αυτα ξανά κ ξανά. Προσωπικά θα ήθελα να συνεχίσει το bbing να κάνει βίντεο, να ζει σαν bber αλλά να μην ανεβει ούτε το σωματικό βάρος όπως παλιά, ούτε να κυνηγήσει τους αγώνες. (Αλλά αυτό είναι απλά η δική μου άποψη για τα πράγματα)
    Last edited by GreenBill; 22-12-23 at 06:17.
    GreenBill


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 2
    Last Post: 20-12-23, 18:22
  2. Βαλάντης Ντόκος - Συνέντευξη Με Νέα & Αγωνιστικά Σχέδια!!!
    By Musclemar in forum Ελληνες Αθλητές Και Αθλήτριες
    Replies: 24
    Last Post: 12-06-21, 05:00
  3. Replies: 5
    Last Post: 15-08-15, 22:15
  4. Replies: 2
    Last Post: 27-05-15, 10:13
  5. Replies: 38
    Last Post: 20-02-15, 20:23

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •