Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 29 of 29
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    24-02-13
    Posts
    1

    Default 17χρονος Θέλει Βοήθεια

    Καλησπερα , ειμαι 17 χρονων . Τον προηγουμενο μηνα βλεποντας βιντεο στο youtube ετυχε να πεσει το ματι μου σε ενα βιντεο για bodybuilding . Βεβαια δεν θελω να ασχοληθω επαγγελματικα ουτε να κανω τρομερες γραμμωσεις . Το θεμα ειναι πως μεχρι τον προηγουμενο μηνα ζυγιζα 72.4 κιλα και ειχα υψος 1.75 . Το προβλημα μου ειναι πως απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου εχω κοιλιτσα .( Το σωμα μου ειναι περιεργο σε σχεση με αλλα ατομα της ηλικιας μου . Ο θωρακας μου ειναι πιο ανεπτυγμενος εχω γραμμωμενες γαμπες ο δικεφαλος μου φενεται καθαρα οι τραπεζοειδεις μυες μου οταν τους σφιγγω "πεταγονται" και οι κοιλιακοι μοου ειναι σχετικα γυμνασμενοι ... Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι η κοιλια μου εχει τοσο λιπος ...) . Αποφασισα λοιπον απο εκεινη την μερα να βελτιωσω την διατροφη μου ... Εχς χασει 2.5 κιλα απο τοτε ... Αλλα δεν βλεπω καμια διαφορα ... Επισης δεν αθλουμε πλεον ( εχω ασχοληθει με πολεμικες τεχνες κτλπ) . Απο εσας θα ηθελα να μου εξηγησετε γιατι το σωμα μου ειναι ετσι και τι θα μπορουσα να κανω για να αποβαλω το λιπος τησ κοιλιας μου και να "φτιαξω" ενα γυμνασμενο και ελαφρα γραμμωμενο σωμα ...

    Σας ευχαριστω!

  2. #2
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    Αν μενεις Αττικη θα μπορω να σε βοηθησω απο κοντα,να σου πω και 2,3 καλα γυμναστηρια να εκανες μια νεα αρχη.
    Διατροφη προσεχεις? Τρως "καθαρα" δηλαδη? Κοιταξε αυτο και μαζι με αεροβικη ασκηση και γυμναστικη θα δεις αποτελεσματα στο αμεσο μελλον.

  3. #3
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα. Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

    Αν δεν γυμνάζεσαι με βάρη, πως θα βελτιωθεί το σώμα σου ?! Η κοιλιά, είναι συνηθισμένο σημείο συσσώρευσης λίπους στο ανδρικό σώμα.

    Πρώτα, καθάρισε τη διατροφή σου από σαβούρες που σου προκαλούν αποθήκευση λίπους. Γλυκά, αλκοόλ, αναψυκτικά, ψωμιά, τηγανιτά, πίτσες, πιτόγυρα, κλπ....

    Μετά, μέτρα πόσες θερμίδες σου αναλογούν και πόσες λαμβάνεις από αυτά που τρως τώρα, και φρόντισε να διορθώσεις τυχόν διαφορές. Μην πέσεις κάτω από τις θερμίδες συντήρησης....

    Τέλος, φρόντισε να συνδυάζεις 3 προπονήσεις με βάρη με 2 αερόβιες και να έχεις υπομονή και επιμονή. Τα αποτελέσματα θα έρθουν σύντομα λόγω ηλικίας.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by Paulos123 View Post
    Αν μενεις Αττικη θα μπορω να σε βοηθησω απο κοντα,να σου πω και 2,3 καλα γυμναστηρια να εκανες μια νεα αρχη.
    Διατροφη προσεχεις? Τρως "καθαρα" δηλαδη? Κοιταξε αυτο και μαζι με αεροβικη ασκηση και γυμναστικη θα δεις αποτελεσματα στο αμεσο μελλον.
    Διατροφη εχω περιπου ενα μηνα που την προσεχω . Τρωω μoνo οτι εχει το σπιτι ελαχιστα γλυκα εως καθολου ( τα εχω αντικαταστησει με φρουτα) . Υπαρχουν ασκησεις για το σπιτι που μπορεις να μου προτεινεις ?
    Last edited by Pivotskater95; 24-02-13 at 22:37.

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Καλησπέρα. Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

    Αν δεν γυμνάζεσαι με βάρη, πως θα βελτιωθεί το σώμα σου ?! Η κοιλιά, είναι συνηθισμένο σημείο συσσώρευσης λίπους στο ανδρικό σώμα.

    Πρώτα, καθάρισε τη διατροφή σου από σαβούρες που σου προκαλούν αποθήκευση λίπους. Γλυκά, αλκοόλ, αναψυκτικά, ψωμιά, τηγανιτά, πίτσες, πιτόγυρα, κλπ....

    Μετά, μέτρα πόσες θερμίδες σου αναλογούν και πόσες λαμβάνεις από αυτά που τρως τώρα, και φρόντισε να διορθώσεις τυχόν διαφορές. Μην πέσεις κάτω από τις θερμίδες συντήρησης....

    Τέλος, φρόντισε να συνδυάζεις 3 προπονήσεις με βάρη με 2 αερόβιες και να έχεις υπομονή και επιμονή. Τα αποτελέσματα θα έρθουν σύντομα λόγω ηλικίας.
    Δεν γυμναζομαι με βαρη . Δεν υπαρχουν ασκησεις για το σπιτι που να με βοηθησουν ?? Μηπως με βαρακια γινει τιποτα ?

    Εχω ηδη καθαρισει την διατροφη μου εδω και ενα μηνα απο ολα αυτα ... τα εχω αντικαταστησει με φρουτα και λαχανικα .

    Πως μπορω να μετρησω τις θερμιδες που θελω για διατηρηση ?

  6. #6
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  7. #7

    Default

    οκ ευχαριστω , ελπιζω να φανει κανα αποτελεσμα στο επομενο τετραμηνο :)

  8. #8

    Default

    Καταρχας θελω να σε ευχαριστησω για την βοηθεια σου !!!

    Διαβασα το τοπικ που μου εστειλες για τις θερμιδες και το ΒΜR μου βγηκε περιπου 2253,216 ( δεν εχω μετρο συγκρισης για να πω αν ειναι καλο η οχι ) .
    Αυτο που με μπερδεψε ειναι το πως να υπολογισω τις θερμιδες που παιρνω απο καθε γευμα . Δηλαδη ας πουμε πως το μεσημερι στο σπιτι εχω μπριζολα με πατατες . Τοτε πως θα ξερω την ποσοτητα η το τι πρεπει να καταναλωσω ?
    Επισης ειμαι 69 κιλα και 1.75 υψος ... Πιστευεις πως πρεπει να χασω και αλλα κιλα ? Τα κιλα που χανω τωρα εχουν σχεση με το λιπος στην κοιλιακη μου χωρα ?

    Ευχαριστω για τον χρονο σου και την υμοπονη σου !

  9. #9
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  10. #10

    Default

    οκ σε ευχαριστω ... κατι τελευταιο ( μαλλον )

    οι ασκησεις που μου εδωσες εχουν μονο βαροι ... εγω τετιοια δεν εχω στο σπιτι :/

  11. #11
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Έχει και κάποιες ασκήσεις που γίνονται με το σωματικό βάρος. Δες αυτές !
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  12. #12

    Default

    τι βαρος αλτηρες προτεινεις για την ηλικια μου?

  13. #13
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Όσα κιλά σου επιτρέπουν να κάνεις 12-15 επαναλήψεις, με σχετική δυσκολία στις 2-3 τελευταίες επαναλήψεις του κάθε σετ.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  14. #14
    Senior Bodybuilder George239's Avatar
    Join Date
    15-09-12
    Location
    Cyprus
    Posts
    1,451

    Default

    Quote Originally Posted by Pivotskater95 View Post
    τι βαρος αλτηρες προτεινεις για την ηλικια μου?
    Νεαρέ φίλε - απολογούμαι που επεμβαίνω μια και ο Cuban σου έχει δώσει ήδη κατευθύνσεις - πρέπει να αποφασίσεις τι ακριβώς θέλεις και το κυριώτερο ΠΩΣ θα το επιτύχεις.
    Είσαι στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ ηλικία. Αν την εκμεταλευτείς θα δεις θεαματικά αποτελέσματα.
    Καθαρό φαγητό - καλός ύπνος (δύσκολο σε αυτή την ηλικία απ' ότι...ενθυμούμαι ) και σωστή εκγύμναση.
    Αυτό είναι.
    Πως να σου προτείνει κάποιος τι "κιλά" θα σηκώσεις?
    Σιγά σιγά (κάλλιο να νοιώθεις παρά να μπώθεις έλεγε κάποιος σπουδαίος έλληνας bbuilder) και θα δεις αποτελέσματα.
    Αν αποφασίσεις να κάνεις γυμναστική με βάρη, τότε θα πρέπει να αποφασίσεις.
    Ή θα βρεις γυμναστήριο ή θα πάρεις εξοπλισμό (σιγά σιγά) για το σπίτι. Αφού πρώτα συννενοηθείς με τους γονείς σου.
    "Όταν σκέφτεσαι ότι ίσως δεν μπορείς, έχεις δίκιο. Δεν μπορείς"
    Henry Ford

    "The mind always fails first, not the body.
    The secret is to make your mind work for you, not against you"

  15. #15

    Default

    Δηλαδη θα μπορουσα να ξεκινησω και με 3κιλα ας πουμε ?

  16. #16
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Ναι ρε συ. Μην κολλάς στα νούμερα. Θα αυξηθούν πολύ γρήγορα τώρα στην αρχή.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  17. #17
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,667

    Default

    Quote Originally Posted by Pivotskater95 View Post
    Δηλαδη θα μπορουσα να ξεκινησω και με 3κιλα ας πουμε ?
    Φιλε αν προκειται να γυμναστεις σπιτι,παρε αλτηρες(με μεταβλητο βαρος καλυτερα) κ ενα μονοζυγο.
    Αν και μονο με μονοζυγο πιστευω θα δεις διαφορα,σε τετοια ηλικια εγω δεν θα εκανα βαρη παντως.(Αποψη μου,δεν το λεω να σε επηρεασω,απλα εγω ξεκινησα πριν 1 χρονο οποτε εκανα κ βαρη....)

  18. #18

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Ναι ρε συ. Μην κολλάς στα νούμερα. Θα αυξηθούν πολύ γρήγορα τώρα στην αρχή.
    \

    Ειναι αληθεια πως το τρεξιμο βοηθα στην καυση του κοιλιακου λιπους? αν ναι τι ακριβως πρεπει να κανω?

  19. #19
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Για να καεί το λίπος, χρειάζεται να διατηρείς τους παλμούς σου, σε συγκεκριμένο εύρος. Δηλαδή στο 0,7 του MHR σου.

    MHR=220- ηλικία.

    Αυτοί οι παλμοί, συνήθως επιτυγχάνονται με γρήγορο περπάτημα σε κλίση ή ελαφρό τροχαδάκι έξω. Το τρέξιμο, είναι αρκετά επιβαρυντικό μαρκοχρόνια για τις αρθρώσεις, οπότε χρειάζεται προσοχή.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  20. #20

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Για να καεί το λίπος, χρειάζεται να διατηρείς τους παλμούς σου, σε συγκεκριμένο εύρος. Δηλαδή στο 0,7 του MHR σου.

    MHR=220- ηλικία.

    Αυτοί οι παλμοί, συνήθως επιτυγχάνονται με γρήγορο περπάτημα σε κλίση ή ελαφρό τροχαδάκι έξω. Το τρέξιμο, είναι αρκετά επιβαρυντικό μαρκοχρόνια για τις αρθρώσεις, οπότε χρειάζεται προσοχή.
    οποτε ελαφρο τροχαδακι για κανα 30λεπτο ειναι καλα?

  21. #21
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Κατευθείαν μετά από βάρη, 30-40 λεπτά αρκούν. Αν το κάνεις μακριά από βάρη, τότε χρειάζεται 40-60 λεπτά.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  22. #22

    Default

    ωραια ευχαριστω πολυ ... επισης ξεκινησα για περιπου 1 και μιση εβδομαδα βαρη με τις ασκησεις που μου εδωσες και ειναι πολυ ωραια η αισθηση του να προσεχεις το σωμα σου !!!

  23. #23
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Χαίρομαι που σου άρεσε ! ΜΠΡΑΒΟ !!!

    Ελπίζω να το κάνεις τρόπο ζωής ! Κάποια στιγμή το σώμα σου θα σου το ανταποδώσει φίλε μου !
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  24. #24

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Χαίρομαι που σου άρεσε ! ΜΠΡΑΒΟ !!!

    Ελπίζω να το κάνεις τρόπο ζωής ! Κάποια στιγμή το σώμα σου θα σου το ανταποδώσει φίλε μου !
    Κατι ακομα αν μπορεις να μου πεις ... Υπαρχει πουθενα ετοιμο προγραμμα διατροφης για την ηλικια μου ?

  25. #25
    Senior Bodybuilder George239's Avatar
    Join Date
    15-09-12
    Location
    Cyprus
    Posts
    1,451

    Default

    Quote Originally Posted by Pivotskater95 View Post
    Κατι ακομα αν μπορεις να μου πεις ... Υπαρχει πουθενα ετοιμο προγραμμα διατροφης για την ηλικια μου ?
    Επίτρεψε μου φίλε.
    Πρόγραμμα διατροφής βγαίνει αναλόγως σωματότυπου, καθημερινής δραστηριότητας, τρόπου εκγύμνασης, αναγκών, μεταβολισμού και (φυσικά) ηλικίας.
    "ΕΤΟΙΜΟ" όμως...μάλλον με "την καμία".
    Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός.
    Ανέβασε το δικό σου (αναλυτικώς) και θα σου δωθούν οδηγίες - κατευθύνσεις.
    Υ.Ε.Τ. που λέμε στην δουλειά μου.
    Υ.Ε.Τ. = Υπόδειξις Επί Τόπου.
    "Όταν σκέφτεσαι ότι ίσως δεν μπορείς, έχεις δίκιο. Δεν μπορείς"
    Henry Ford

    "The mind always fails first, not the body.
    The secret is to make your mind work for you, not against you"

  26. #26

    Default

    Quote Originally Posted by George239 View Post
    Επίτρεψε μου φίλε.
    Πρόγραμμα διατροφής βγαίνει αναλόγως σωματότυπου, καθημερινής δραστηριότητας, τρόπου εκγύμνασης, αναγκών, μεταβολισμού και (φυσικά) ηλικίας.
    "ΕΤΟΙΜΟ" όμως...μάλλον με "την καμία".
    Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός.
    Ανέβασε το δικό σου (αναλυτικώς) και θα σου δωθούν οδηγίες - κατευθύνσεις.
    Υ.Ε.Τ. που λέμε στην δουλειά μου.
    Υ.Ε.Τ. = Υπόδειξις Επί Τόπου.
    δεν εχω ιδεα πως να διαμορφωσω το προγραμμα διατροφης μου ... μπερδευομαι με ολες τις θερμιδες τι πρεπει η τι δεν πρεπει να τρωω ... τι πληροφοριες πρεπει να δωσω για να βοηθησω?

  27. #27

    Default

    Καπου διαβασα οτι για να χασεις λιπος καλυτερα ειναι να παρεις μερικα κιλα μυικης μαζας και μετα να κανεις διαιτα
    , ειναι αληθεια?

  28. #28

    Default

    Επισης διαβασα πως πρεπει να μειωσω τους υδατανθρακες που λαμβανω καθημερινα ...

  29. #29

    Default

    Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. 17χρονος εν δράση
    By laynas in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 8
    Last Post: 29-11-12, 02:41
  2. Replies: 22
    Last Post: 17-06-12, 21:24
  3. Ψαγμένος Αλλά Προβληματισμένος 17χρόνος
    By Noobuilder in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 9
    Last Post: 29-06-11, 12:24

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •